Заняття пілатесом – основні принципи, показання

Пілатес – це система фізичних вправ, яку на початку 20 століття розробив лікар з Німеччини Джозеф Хуберт Пілатес. Зазнавши деяких змін і адаптацію до сучасного життя, система стала популярною в багатьох країнах. Її прихильники стверджують, що заняття пілатесом підходять для тренувань як у фітнес-клубі, так і вдома.

Принципи системи пілатес

Основна мета занять пілатесом – навчитися відчувати своє тіло. Основу системи складають вправи, які розвивають гнучкість і рухливість, а також зміцнюють м’язи живота.

Ефективність пілатес базується на наступних принципах:

 • плавність рухів: всі вправи виконуються в середньому темпі, без надмірних зусиль і ривків;

 • особливий режим дихання: вдих – перед початком руху, а видих – у процесі виконання;
 • розслаблення і ізоляція: не задіяні у вправі групи м’язів повинні бути розслаблені;
 • концентрація: в процесі заняття необхідно зосередитися на правильному виконанні кожного елементу;
 • центрування: в системі застосовується так званий «пояс сили», коли всі вправи виконуються з напруженими втягнутими м’язами живота;
 • вирівнювання: для максимальної ефективності необхідно виконувати вправи, зберігаючи правильне положення тіла;
 • координація рухів: якість вправ поліпшується, якщо вся увага сконцентрована на м’язах, які задіяні в даний момент;
 • поступовість: фізичне навантаження слід збільшувати поступово, у міру освоєння вправ;
 • регулярність: для отримання відчутного результату необхідно 5 тренувань в тиждень.

Дихання – найважливіший принцип пілатесу. Перед початком тренувань потрібно навчитися правильно дихати. Застосовується особливий вид дихання, при якому напружується черевна зона і максимально розкривається грудна клітка. Так відбувається не лише насичення організму киснем, але і зміцнення міжреберних м’язів. Вправа виконується на видиху, м’язи напружуються плавно. Без навички правильного дихання неможливо ефективно займатися пілатесом.

Кому підійде система пілатес

Система вправ пілатес вважається однією з найбільш дієвих і при цьому безпечних. Виконувати вправи можуть чоловіки і жінки різного віку і з різним рівнем фізичної підготовки.

Крім загального зміцнення і оздоровлення організму пілатес допомагає у вирішенні таких проблем, як травми хребта, остеопороз, мігрень, біль у спині, остеоартрит. Лікарі рекомендують пілатес під час відновлювального періоду після важких травм.

Застосовуючи систему вправ пілатес, ви можете коректувати фігуру і вага. Жінки, які чекають дитину, можуть безбоязно займатися за даною методикою. У період вагітності вправи допоможуть зміцнити м’язи тазу, живота, попереку. Корисний пілатес і в післяпологовий період, з його допомогою можна повернути колишню стрункість і красу тіла.

Ті, хто регулярно практикує пілатес, відзначають приплив сил, бадьорість, позбавлення від негативних думок і емоцій. Деякі фахівці навіть стверджують, що система сприяє поліпшенню роботи мозку, розвиває пам’ять і логічне мислення, удосконалює інтуїцію.

Відмітні особливості і переваги

В основі будь-якого комплексу вправ лежить фізичне навантаження, і пілатес не є винятком. Але на відміну від інших систем, де практикується тренування обмежених груп м’язів, пілатес впливає на організм в цілому. Ви тренуєте не лише ноги, спину або прес, вплив відбувається комплексно.

Навантаження розподілено таким чином, щоб одночасно опрацьовувати максимальна кількість м’язової маси. Під час занять пілатесом працюють як великі, так і дрібні м’язи, які часто залишаються незадіяними в звичайному житті або в стандартному наборі фізичних вправ.

Всі рухи в пілатесі взаємопов’язані і гармонійно доповнюють один одного, що вимагає концентрації і зосередженості. Швидкість та інтенсивність у пілатесі поступаються правильного і якісного виконання.

Людина, що займається по цій системі, відчуває своє тіло, відчуває м’язи і спрямовує енергію на відновлення і оздоровлення організму або на позбавлення від зайвих жирових відкладень в певних зонах.

Поради для початківців

Щоб почати займатися пілатесом, краще скористатися послугами професійного інструктора або тренера. Але не обов’язково йти в спортивний клуб. Оволодіти технікою пілатесу можна і вдома з допомогою відео тренувань.

У пілатесі важливо якість виконання, тому дотримуйтеся основних правил системи:

 • дихайте грудьми, намагаючись якомога більше розкривати ребра під час вдиху і максимально скорочувати м’язи при видиху;
 • завжди контролюйте прес, тримайте його напруженим протягом тренування, всі рухи комплексу йдуть саме від преса;
 • намагайтеся прийняти правильне положення, неправильна поза не тільки не принесе користі, але й може нашкодити;
 • під час більшості вправ плечі повинні бути опущені, це сприяє правильному диханню;
 • тримайте голову прямо, це дозволить залучити додаткові групи м’язів;
 • намагайтеся витягнути хребет, це зробить ваше тіло більш гнучким і рухомим.

Заборон і обмежень для занять пілатесом не існує. Головне – дотримуватися принципи та правила системи, робити вправи плавно, контролюючи дихання і концентруючи всю увагу на тренуванні. Пам’ятайте, що жодна вправа не повинно викликати больових відчуттів. Практикуйте пілатес, і дуже скоро ви знайдете красиве, гнучке і здорове тіло.

Залишити коментар