Зантедескія (кала): особливості вирощування, пересаджування та підживлення

Зантедескию більше знають під назвою «кали». Ніжний та вишуканий квітка давно завоював популярність у квітникарів. У кімнатній культурі зустрічається відносно рідко — каллу вважають примхливим, непростим у вирощуванні рослин. Насправді догляд за зантедескией в домашніх умовах не так вже і складний. Які умови потрібні для гарного росту і регулярного цвітіння? Розкриємо всі секрети та нюанси.

Зантедескія — заморська гостя. Природний ареал зростання — Південна Африка. Відноситься до сімейства ароїдних, рід — однойменний. Багаторічна рослина, що віддає перевагу сирі місцевості — росте переважно на болотах. Цікава особливість «африканської красуні» — в ясну погоду від квітів виходить виразний аромат ананаса.

Ботанічний опис

Багаторічна бульбова рослина. Крім боліт, зустрічається на узбережжях теплих і вологих тропічних лісів. Розгалужене кореневище, потужне, повністю занурене у воду. Від кореневища відходять міцні прямостоячі пагони. Листя на високих черешках, великі, серцеподібні. Забарвлення частіше однорідно зелена, іноді з домішкою білого або світлих відтінків кремового кольору.

Суцвіття — качан, обгорнутий покривалом різних забарвлень. Зустрічаються різновиди з пурпуровими, білими, червоними, жовтими, кремовими покривалами. Іноді у забарвленні гармонійно поєднуються два кольори. Характерний не яскравий контраст, а плавний перехід тонів. Внутрішня сторона зазвичай трохи світліше. Цвіте досить довго — з весни і до самої осені.

Перший крок до успіху у вирощуванні — пересадка зантедескии після покупки. Кали зазвичай продаються в маленьких контейнерах і стандартному транспортувальних грунті. При пересадці використовують горщик більшого обсягу, збалансовану живильну, слабокислу грунт.

Популярні різновиди

Рід нечисленний. За різними джерелами, включає в себе від шести до восьми видів рослини. Більшість з них зустрічається в кімнатній культурі. Крім природних форм, селекціонерами виведені гібридні сорти з цікавими кольорами, яскравими декоративними характеристиками. Найпопулярнішими вважаються п’ять видів.

 1. Зантедескія ефіопська. Трав’янистий багаторічник з розвиненим кореневищем. Відрізняється гарними серцеподібним листям. Суцвіття—качан розпускається високо над листям. Початок жовтий, покривало біле, восковидное. Найбільш відомий різновид калл.
 2. Зантедескія белопятнистая. Найбільша різновид зі стріловидної довгастої листям. Характерна забарвлення — зелена, з плямами білого кольору. Стебла прямі, листки до них кріпляться видовженими черешками. Покривало біле або блідо—жовте, підстава має пурпуровий відтінок.
 3. Зантедескія Еліота. Низькоросла різновид з видовженими серцеподібним листям. Забарвлення зелена, зі штрихами білого кольору. Покривало з внутрішньої сторони блідо-жовтого кольору, з зовнішнього — жовтувато-зеленого відтінку.
 4. Зантедескія Реманна. Відносно невисокий вид — виростає не більше 65 див. Покривало навколо качана рожеве, коренева система — клубневидная.
 5. Зантедескія мікс. Не є окремим сортом. Являє собою суміш гібридних сортів різних забарвлень.

Догляд за зантедескией в період цвітіння — підтримання сприятливих умов утримання. Зберігають помірну температуру повітря в приміщенні — не вище 25°С, регулярно поливають і обприскують. Низька вологість може призвести до опадання бутонів — регулюють її установкою зволожувачів, розстановкою ємностей з водою навколо горщика. Протягу і уникають прямого сонця.

Догляд за зантедескией: що запам’ятати квітникарю

Як доглядати за зантедескией? Калли не можна назвати дуже примхливими, але ряд особливостей догляду все ж є. Досвідчені квітникарі рекомендують дотримуватися наступних параметрів мікроклімату і правил догляду.

 • Освітлення. Відчуває підвищену потребу в освітленні. Ставлять у світле місце, але захищають від прямого сонця і протягів. Взимку бажано організувати штучну підсвітку. В якості аналога фитолампам можна використовувати звичайні лампи денного світла. Якщо взимку Зантедескія не отримувала додаткового освітлення, навесні до світла її привчають поступово.
 • Температура. Теплолюбна культура. Сприятлива температура змісту — не нижче 18°С, оптимальна — 22-23°С. Взимку допустиме зниження температури до 12°С.
 • Полив. Влітку і навесні поливають рясно теплою, не хлорованою водою. Взимку частота та інтенсивність поливів залежить від температури змісту. При температурі нижче 15°С поливають обережно, не допускаючи застою рідини, перезволоження грунту.
 • Вологість. Одна з головних вимог — висока вологість повітря на рівні 85%. Обприскування — обов’язкова, щоденна процедура. Періодично листя акуратно протирають вологою тканиною від пилу. Горщик ставлять на широкий піддон з водою. Підстава горщика не повинно контактувати з рідиною — піддон заповнюють галькою або декоративним каменем.
 • Підгодівля. Підгодовувати каллу (зантедескию) потрібно обмежений період часу — приблизно з середини лютого до червня. Добрива вносять двічі в місяць. Використовують засоби для квітучих рослин. Для гарного цвітіння вносять склади з вмістом фосфору. Ослаблені рослини для набору зеленої маси підживлюють азотом.
 • Грунт. До складу грунту включають дерен, добре перепрілий перегній, листову землю, дрібний торф і пісок середньої фракції. Рекомендовані пропорції 2:1:1:1:1. Бажано готувати грунт самостійно — в універсальних магазинних грунтах Зантедескія росте гірше.
 • Пересадка. Пересаджують після періоду цвітіння — в червні або липні. Перед пересадкою поливи зводять до мінімуму, підгодівлі припиняють. Момент опадання листя — оптимальний час для пересадки. Коріння повністю звільняють від старого ґрунту, листя обрізають. Горщик вибирають досить просторий, обов’язково з дренажними отворами на дні.
 • Обрізка. З другої половини липня у зантедескии активно починають рости нові бічні пагони. Вони гальмують подальший ріст і цвітіння рослини, тому їх відразу ж обрізають.

Як доглядати за зантедескией в період спокою? Після цвітіння рослина пересаджують, ставлять у приміщення з низькою температурою на рівні 12-13°С. Перший час поливають дуже обережно — зберігають субстрат ледве вологим. Через два тижні кількість води на один полив збільшують. З середини осені температуру змісту поступово підвищують.

Способи розмноження

Найпростішим способом розмноження бульбочкових сортів вважається відділення діток під час пересадки і їх подальше вкорінення у вологому піску з додаванням торфу. Саме материнське рослина можна омолодити.

Для цього раз на два або три роки бульби ділять. Поділ не послаблює рослину, а омолоджує його, стимулює щорічне цвітіння. При поділі не користуються різальними інструментами — бульби просто ламають руками. При цьому стежать, щоб на кожному шматочку були повноцінні нирки. Місця сломов обов’язково припорошують вугільним порошком, тільки потім висаджують.

Для насіннєвого розмноження використовують тільки свіжозібране насіння. З часом вони втрачають схожість. Насіння висівають рано навесні в легкий піщано-торф’яний грунт, накривають плівкою. Тримають в теплі, при хорошому освітленні. Після появи сходів плівку знімають. Підросли сіянці можна розсадити по окремих горщиках. Прихильників такого способу розмноження не дуже багато. У відгуках квітникарі часто пишуть, що рослини з насіння розвиваються повільно, зацвітають лише на п’ятий рік.

Якщо ви не плануєте збирати насіння з зантедескии, отцветающие суцвіття краще обрізати. Правильний момент для обрізки — зміна кольору покривала на зелений. Дозрівання насіння забирає у кали багато сил — ослаблене рослина може не пережити зиму.

Помилки вирощування та їх наслідки

Екзотична Зантедескія — тропічна рослина. На неправильний догляд вона моментально реагує зниженням декоративності, млявістю, пожовтінням листя. Можна виділити ряд помилок, які найчастіше допускають квітникарі, вперше мають справу з каллой. Їх опис і наслідки ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Помилки догляду за зантедескией, їх наслідки і шляхи усунення

Помилка догляду В чому причина Як вирішують проблему
Не цвіте Зантедескія — Змінили звичне місце;
— довго не пересаджували;
— кущ давно не ділили;
— рослина прибрали в темне місце;
— неправильно організували період спокою
— Коригують режим догляду;
— ділять одночасно з пересадкою;
— підбирають добре освітлене місце без протягів
Листя дрібнішають — Не вносили підживлення;
— прибрали зі світла
— Проводять позачергову підживлення;
— переставляють в більш світле місце
Жовкне листя у зантедескии — Підтримували низьку вологість у приміщенні;
— допустили пересушування або заливання земляного кома;
— не помітили появи шкідників;
— переохолодитися кореневища при поливі холодною водою
— Взимку прибирають з холодного підвіконня;
— оглядають на наявність шкідників;
— підвищують вологість;
— нормалізують режим поливу
Листя в’януть і повисають — Допустили появу протягів;
— пересушили грунт
— Для зантедескии знаходять місце без протягів;
— поливають регулярно, не допускають повного пересихання грунту
Листя і коріння загнивають — Знизили температуру в приміщенні;
— залили квітка
— Пересаджують зантедескию в новий грунт;
— кількість поливів скорочують

Поширені хвороби

Зантедескию часто вражають грибкові хвороби. Захворювань найбільш схильні ослаблені рослини, не отримують належного догляду. Ознаки хвороб, їх назви і способи лікування докладно описані в таблиці.

Таблиця — Хвороби зантедескии

Назва і причина хвороби Характерні симптоми Способи лікування
Сіра гниль (грибок) — Поява брудного сірого нальоту на листках;
— фарбування покривала в зелений або бурий колір;
— в’янення зантедескии
— Обрізка хворих листя і квітконосів;
— обробляти фунгіцидами «Фундазол», «Ровраль»;
— пересадка в стерильну грунт;
— регулярне провітрювання приміщення
Антракноз (грибок) — Поява маленьких, трохи вдавлених плям;
—збільшення розмірів плям, утворення навколо них червоного канта;
— засихання листя, поява на них тріщин;
— Видалення пошкоджених листків;
— обробка системними фунгіцидами
Коренева гниль (грибок) — В’янення, засихання листків, квітконосів;
— загнивання бульб та коренів;
— загибель рослини
— Пересадка в стерильний грунт з видаленням пошкоджених ділянок;
— скорочення поливів;
— обробляти фунгіцидом «Превікур», «Профіт-голд»
Бактеріальна гнилизна (бактерії) — Потемніння квітконосів, черешків, кореневищ;
— поява мокрої гнилі;
— пожовтіння листя
— Вирізання ділянок гнилі, пересадка рослини в сухий стерильний субстрат;
— обробка фунгіцидами (зазвичай врятувати рослина не вдається)
Жовта плямистість (вірус) — Деформація квіток;
— закручування листків;
— поява світлих кільцевих плям
— Винищування комах (вірус переносять трипси)

Часті шкідники та методи боротьби з ними

Шкідники активніше розвиваються на каллах при невідповідних умовах утримання. Наприклад, поширення павутинного кліща провокує занадто сухе повітря. Боротися з шкідниками починають відразу ж — при перших ознаках зараження. Визначити шкідника і дізнатися, як боротися з ним, допоможе таблиця.

Таблиця — Шкідники зантедескии

Назва шкідника Зовнішні ознаки Способи боротьби
Трипси — Осипання пилку з квіток;
— поява дрібних чорних крапок;
— покриття листя сріблястим нальотом
— Неодноразова обробка зантедескии інсектицидами «Танрек», «Іскра»
Павутинний кліщ — Поява дрібних світлих крапок на листках;
— освіта на місці крапок великих безбарвних, висохлих ділянок;
— поява павутини з тильного боку аркуша
— Підвищення вологості;
— обробка рослини мильним розчином;
— обприскування препаратом «Актара»
Попелиця — Скручування і пожовтіння нових листків;
— поява липкого, цукристого нальоту
— Обрізка деформованих листя;
— обтирання рослини губкою, змоченою в мильному розчині;
— обприскування будь-яким препаратом з вмістом перметрина або настоєм тютюнової пилу
Нематоди — Уповільнення зростання;
— деформація листків;
— відсутність або припинення цвітіння
— Ізоляція зантедескии від здорових рослин;
— неодноразовий полив землі і обприскування рослини інсектицидом
(у більшості випадків врятувати квітку не вдається)
Щитівка — Поява коричневих опуклих бляшок;
— утворення на листках і черешках липких крапель;
— в’янення рослини
— Видалення щитівок вручну м’якою щіткою або пінцетом;
— протирання всіх частин рослини спиртом;
— обприскування будь інсектицидом

Вирощування зантедескии в домашніх умовах не таке складне заняття, як може здатися з першого погляду. З примхливої «африканської красунею» дуже просто потоваришувати — достатньо створити сприятливий мікроклімат і дотримуватися основних правил догляду.

Залишити коментар