Заміокулькас: догляд в домашніх умовах, цвітіння, вирощування з листа

Заміокулькас — красиве листяна рослина зі складними листям насиченого зеленого кольору. Серед квітникарів він користується популярністю через невибагливості і декоративного вигляду. Яким повинен бути догляд за заміокулькасом в домашніх умовах? Як цвіте заміокулькас?

Батьківщиною заміокулькаса (доларове дерево) вважається Кенія. Клімат там складний — сильні тропічні дощі змінюються тривалими періодами посухи. Із-за специфічного клімату рослина навчилася накопичувати вологу в бульбах, коренях і листках.

Опис і особливості

На будову рослини позначилися особливості мінливого клімату тропіків. Заміокулькас в природі росте на кам’янистому ґрунті — навіть у сезон дощів вода в ній не зберігається. Тому рослина накопичує воду і під час посухи живе за рахунок цієї вологи. Складні листки мають цікава будова. Вони складаються з м’ясистій осі з попарно приєднаними до неї шкірястими листочками. Кількість листочків на одній осі досягає 12 штук. У самому низу осі є потовщення. В квартирі висота аркуша рідко перевищує 60 см, але в хороших умовах він може виростати до півтора метрів.

Зростає неквапливо через рік відрощує не більше двох листків. Забарвлення дуже насичена — темного листя зеленого кольору з вираженим глянцем. При тривалій засусі скидає листя, щоб зберегти достатньо вологи у кореневище. При поновленні поливів листя знову відростають. Стебло може знаходитися над рівнем ґрунту або під землею. Він перетворений в бульбу, від якого зростають товсті коріння і листя. Глянсове воскове покриття на листочках перешкоджає зайвому випаровуванню і відображає гарячі промені сонця.

Якщо не цвіте заміокулькас, не варто цьому дивуватися і намагатися стимулювати цвітіння. Цвітуть тільки дорослі рослини і дуже рідко. У природі квіти розпускаються у підстави листя. Суцвіття являє собою світлий початок, обгорнутий невеликим покривалом. Квіточки дрібні і непоказні. Квітникарі зазвичай просто зрізають квітконіс на початковій стадії його появи, щоб не послаблювати рослина. Крім цієї особливості догляду за заміокулькасом під час цвітіння, можна порадити провести позачергову підгодівлю. На формування суцвіття рослина витрачає чимало поживних речовин.

У жовтні настає період відносного спокою квітки. Нові листя не утворюються, ріст припиняється. У лютому заміокулькас оживає — випускає новий лист. Спочатку він виглядає, як пучок скручених листків. Поступово вісь розгортається, витягується, набуває форму характерного складного листа.

Що робити відразу після покупки

Як доглядати за заміокулькасом після покупки? Дві-три тижні підуть на період адаптації. Квітка ставлять окремо від інших рослин, обробляють слабкими розчинами фунгіциду та інсектициду, захищають від сонця, протягів і інших несприятливих факторів. Помірні поливи, добрива не вносять.

Після успішної адаптації можна пересадити заміокулькас в інший горщик. Підбирають широкий горщик, щоб в подальшому не виникало проблем з пересадкою. Після пересадки підгодівлі не вносять три тижні.

Листочки легко притягують пил — їх регулярно протирають вологою м’якою ганчіркою. Періодично можна купати заміокулькас під теплим душем. Під час купання землю в горщику накривають поліетиленом, щоб на неї не потрапляло зайве кількість вологи.

Нюанси догляду за заміокулькасом

Елементарний догляд, доступний навіть початківцям квітникарям. Рослина не примхливе. В силу природних особливостей легко мириться з тимчасової посухою і спекою.

Але максимальної декоративності заміокулькас досягає тільки при повноцінному догляді.

 • Освітлення. Рослина відрізняється великими розмірами — тримати його на підвіконні можна тільки перші роки життя. Частіше вирощують в діжці на підлозі. Розміщують ближче до вікна, щоб не менше шести годин на добу рослина отримувала розсіяне сонячне світло.
 • Температура. Теплолюбна культура. До спеки ставиться нормально, від сильного похолодання страждає. Навіть взимку температура повітря не повинна опускатися нижче 16°С. Середня кімнатна температура цілком задовольняє потреби заміокулькаса в теплі.
 • Полив. Поливати потрібно рясно, але рідко. У перервах між поливами чекають майже повного просихання грунту. Через властивості накопичувати вологу при надлишку рідини бульба гниє.
 • Вологість. Нормально відноситься до сухого повітря, але при підвищеній вологості виглядає краще. В зимовий період і влітку в спеку обов’язкові регулярні обприскування.
 • Грунт. Цілком підходить універсальна ґрунтова суміш або субстрат для кактусів. Вдома роблять суміш з листової землі, дерну, торфу і піску. Всі компоненти беруться в рівних частках. Іноді додається подрібнений сфагнум.
 • Підгодівля. Використовують добриво для сукулентних рослин. Найпоширеніший варіант — «Агрікола». Дозволяється підгодувати не частіше одного разу за три тижні. Дозу беруть половинну, підгодовують на наступний день після поливу. З середини осені до початку весни добрива не вносять.
 • Пересадка. До трирічного віку заміокулькас пересаджують щорічно, до шестирічного — раз у два роки. Дорослі великі екземпляри можна не пересаджувати до п’яти років. Але раз на рік бажано замінювати верхній шар грунту.

Видів заміокулькаса не дуже багато. Квітникарям відомі в основному два різновиди — замієлистий і ланцетоподібний. Це навіть не зовсім різні види — швидше, природні варіації. Єдина відмінність — злегка різна форма листя.

Способи розмноження

Розмножити заміокулькас в домашніх умовах можна двома способами — живцями і бульбами. Рослина важко піддається розмноження, погано і дуже повільно вкорінюється. Прискорити процес допомагають стимулятори росту і коренеутворення.

Живцювання

Можна укоренити заміокулькас стеблом, листками або навіть частиною аркуша. Процес тривалий, але часто дає хороші результати. Підходить навіть для розмноження молодих рослин.

Укорінюють у наступному порядку.

 1. Шматочки стебла, листи або частини листів вмочують у розчин препарату для стимуляції утворення коренів. Використовують «Гетероауксин» або «Корневін».
 2. Готують стерильний грунт, що складається з піску і торфу. Можна використовувати просто пісок, попередньо прожарений в духовці.
 3. Субстрат насипають у плоску широку ємність, зволожують з пульверизатора, висаджують живці.
 4. Живці накривають пластиковими стаканчиками. Тримають у теплі, на хорошому освітленні, періодично обприскують з пульверизатора і провітрюють.

Вирощування заміокулькаса з листа — тривалий процес. В залежності від температури, вологості і особливостей материнського рослини процес укорінення може зайняти від одного місяця до півроку.

Розсадити живці в окремі горщики можна буде через пару місяців. Не поспішайте з пересадкою, дайте їм час на формування повноцінної кореневої системи. При ранній пересадки слабкі корінці можуть загинути.

Розподілом бульби

Цей спосіб з чотирьох кроків підходить для розмноження дорослих, повністю сформованих рослин. Молоді екземпляри можуть не перенести процедури.

Чим крупніше бульба, тим більше ймовірність успіху.

 1. Рослина витягають із землі, бульба очищають від залишків субстрату.
 2. Бульба гострим ножем розрізають на декілька частин, залишаючи на кожній діленці хоча б по одній точці росту.
 3. Зрізи припорошують вугільним порошком. За відгуками деяких квітникарів, хорошим знезаражувальним, підсушують ефектом володіє мелена кориця.
 4. Деленко висаджують у завчасно підготовлені горщики, наповнені стерильним торфово-піщаним грунтом. Головку бульби сильно не заглиблюють. Ставлять у тепле світле місце.

Перший час поливати деленко потрібно акуратно — при перезволоженні на місцях зрізів утворюється гниль. Ростуть деленко дуже повільно — їм потрібен час на нарощування кореневої системи.

Заміокулькас належить сімейства ароїдних. Більшість представників цього сімейства мають цікаву особливість — перед дощем, при сильних поливах або підвищеної вологості утворюються краплі на листі. Так заміокулькас позбавляється від зайвої вологи.

Поширені проблеми вирощування

Незважаючи на невибагливість заміокулькаса труднощі при його вирощуванні все ж виникають. Пов’язані вони переважно з неправильним доглядом нерегулярний або надмірний полив, невідповідне місце розташування. Більшість проблем просто усувається коригуванням догляду. Найбільш часті проблеми та шляхи їх вирішення ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Проблеми при вирощуванні заміокулькаса

Проблема Причини Що робити
У заміокулькаса жовтіють листя — Систематичне перезволоження грунту;
— холод;
— тривала посуха;
— рясні підживлення
— Скорегувати режим догляду
Листя бліднуть — Недолік світла — Поставити ближче до вікна;
— організувати додаткове підсвічування
Зморщилися стебла — Рідкісний полив, виснаження запасів вологи;
— пошкодження коренів (нічим вбирати воду)
— Нормалізувати режим поливу;
— перевірити стан коренів, при необхідності пересадити
Листя опадає — Нижні — вікова закономірність;
— молоді — шкідники, нестача вологи, пошкодження коренів
— Оглянути заміокулькас на предмет шкідників;
— врегулювати режим догляду;
— оглянути кореневу систему
З’явилися темні плями — Надмірні поливи;
— низька температура
— Скоротити поливи;
— змінити грунт;
— поставити в тепле місце
Заміокулькас засихає — Шкідники;
— згнили коріння;
— тривала відсутність поливів
— Оглянути на предмет шкідників;
— перевірити кореневу систему;
— врегулювати режим догляду
Заміокулькас не цвіте — У квартирах цвіте дуже рідко — Штучно стимулювати цвітіння не потрібно

У дорослої заміокулькаса довгі листки часто розвалюються по сторонах. Для підтримки форми їх можна підв’язати або придбати спеціальну підставку.

Часті хвороби і шкідники

Хвороби — досить рідкісне явище для заміокулькаса. Основна проблема — гниль кореневої системи, кореневища. Причини різні — грибок, вогкість грунту, холод, щільний грунт. Лікування гнилі — вирізання всіх загнили ділянок, обробка вугільним порошком, просушування бульб до утворення щільної кірки. Оброблені рослини висаджують в легкий стерильний грунт, тримають на мінімальних поливах.

Шкідники зустрічаються частіше. Найбільше клопоту квітникарям доставляє попелиця, білокрилка, щитівка і павутинний кліщ. Як розпізнати шкідників і позбутися від них? Вся ця інформація описана в таблиці.

Таблиця — Шкідники заміокулькаса

Комаха Як виявити Як позбутися
Попелиця — Прозорий липкий наліт;
— скручування молодих пагонів
— Помити заміокулькас з милом;
— обприскати настоєм тютюнової пилу
Білокрилка — Маленькі білі мошки;
— клейкий наліт;
— засихання та опадання листя
— Розвісити липкі стрічки для мух;
— обприскати рослину інсектицидом
Павутинний кліщ — Світлі точки;
— пожовтіння, деформація листків
— павутина з внутрішньої сторони листя
— Підвищити вологість;
— обприскати рослину маслом;
— частіше обприскувати водою;
— обробити препаратом «Актара»
Щитівка — Золотисто-коричневі бляшки на стеблах, листках і черешках;
— липкі краплі;
— в’янення рослини
— Видалити комах старою зубною щіткою;
— протерти місця ураження спиртом;
— обприскати будь інсектицидом

 

Так як доглядати за заміокулькасом не дуже складно, його часто можна зустріти в офісах. Не менш ефектно виглядає заміокулькас в просторих вітальнях. Головні достоїнства рослини — відсутність вираженого періоду спокою, висока декоративність протягом усього року.

Залишити коментар