Загроза передчасних пологів: причини, симптоми та допомога

Результатом будь-якої нормальної вагітності є пологи, проводяться природним або хірургічним шляхом. Процес народження в більшості випадків починається тоді, коли організм дитини вже готовий до самостійного існування, що відбувається на термін з 38-го тижня з 40-й.

Однак у силу різних факторів у деяких майбутніх мам може виникнути загроза передчасних пологів, що є досить небезпечним станом не тільки для дитини, але і для самої жінки. У такій ситуації, незалежно від причини її виникнення, вагітної потрібна госпіталізація і лікарський контроль.

Чим небезпечні передчасні пологи?

Такий стан зазвичай вказує на наявність патології або проблеми і потребує термінової допомоги лікарів. Передчасними пологи називають у тому випадку, якщо процес почався в період з 22-го по 37-й тиждень і завершився благополучно.

Найбільш небезпечним є виникнення загрози у період до 28-го тижня, коли вага немовляти лише в рідкісних випадках перевищує 1 кг. Життєздатність крихти при цьому мінімальна, оскільки новонароджений сильно не доношений. Після 29-го тижня, коли вага немовляти зазвичай вже більше 1 кг, у нього є більше шансів на життя.

Але, навіть якщо загроза передчасних пологів виникає на 33 тижні, лікарі роблять все, щоб дати дитині якомога більше часу на повноцінний розвиток всередині утроби, зупиняючи починаються перейми і усуваючи інші симптоми.

Діти, що з’явилися на світ раніше терміну, часто не мають необхідних рефлексів, оскільки їхня нервова система не встигла дозріти. Їх захисні функції сильно порушені через недорозвинення ендокринних органів. Такі діти дуже вразливі і потребують абсолютно особливому, дуже ретельного і досить тривалому догляді.

Чому це відбувається?

Як правило, передчасне народження дитини можливе при наявності розриву оболонок плода, появі справжніх перейм або інших ускладнень.

Причини загрози передчасних пологів різні, наприклад:

 • Надмірне вживання різноманітних лікарських препаратів, особливо заборонених в період виношування. Наприклад, антибіотики, прийняті при загрозі передчасних пологів, можуть значно ускладнити ситуацію і створити чимало додаткових проблем. Важливо пам’ятати, що в цьому періоді можна приймати лише ті кошти, які (за необхідності) призначив лікар, при цьому суворо дотримуючись дозування.
 • Вживання в період виношування будь-яких напоїв алкогольного ряду, а також наркотичних засобів.
 • Неповноцінність харчування або його неправильна організація. Приміром, варто взяти на замітку, що вживання продуктів, що містять цинк, здатне запобігти можливі передчасні пологи.
 • Надмірний набір зайвої ваги. Важливо пам’ятати про те, що нормальної надбавкою за весь термін рахується від 8 до 12 кг
 • Важкі фізичні навантаження, пов’язані з роботою або підйомом тягарів.
 • Проведення більшої частини доби в положенні стоячи, особливо у другій половині періоду вагітності.
 • Наявність дисбалансу гормонів.
 • Ведення досить активного сексуального життя (оргазм викликає скорочення матки).
 • Різноманітні захворювання інфекційної етіології.
 • Недостатність розмірів маткової шийки.
 • Підвищена чутливість маткових стінок. У цьому разі терміни госпіталізації при загрозі передчасних пологів починаються з переходом в останню третину періоду.
 • Неправильне розташування немовляти.
 • Наявність будь-якого ступеня передлежання плаценти.
 • Ускладнення вагітності.
 • Наявність недуг хронічного характеру.
 • Постійні стресові ситуації.
 • Низький соціальний рівень і погані умови життя.
 • Ранній (до 18 років) або пізній (після 35 років) вік майбутньої матусі.

Ознаки небезпечного стану

До симптомів загрози передчасних пологів можна віднести:

 • Біль давить або тягнучого характеру різної інтенсивності в нижньому сегменті попереку.
 • Спазми, дуже схожі з відчуттями на менструальні. Стан може супроводжуватися діареєю або нудотою.
 • Поява ненормальних (кров’янистих або темних) піхвових виділень.
 • Здавлювання області промежини.

Що робити при виникненні загрози?

Звичайно, при появі будь-яких ознак необхідно одразу ж викликати лікаря і, якщо він буде наполягати на госпіталізації, не відмовлятися. Важливо зберегти вагітність будь-яким способом, щоб дати дитині повноцінно розвинутися.

Сьогодні лікарі використовують чимало коштів для допомоги жінкам при виникненні станів, загрозливих передчасним початком пологів.

Найчастіше для цієї мети можуть застосовуватися різноманітні препарати, зокрема:

Дексаметазон

Дексаметазон при загрозі передчасних пологів жінці призначається в якості підстраховки, якщо не вдасться загальмувати процес і малюк з’явиться раніше терміну. Призначення препарату у цьому випадку у прискоренні розвитку і дозрівання легень і загальної системи дихання немовляти.

Засіб при госпіталізації зазвичай вводиться шляхом ін’єкцій в м’яз сідниці, але може бути призначено і в таблетованій формі.

Препарат в період виношування немовляти згідно інструкції протипоказаний, але, тим не менш, його дуже часто використовують для збереження вагітності та пригнічення синтезу андрогенів. Нерідко саме надлишок цього гормону стає причиною передчасних пологів, особливо при виношуванні хлопчика, адже поступово організм дитини починає виробляти свої природні андрогени, які додаються до материнських і викликають збій.

Призначення засобу завжди індивідуально і залежить від показань і стану жінки. У середньому, може бути прописаний прийом від 1 до 3 таблеток протягом доби, а також від 2-х до 4-х уколов з однаковим часовим інтервалом в день.

Утрожестан

Препарат випускається у вигляді особливих капсул, та його безпека для жінок в положенні робить засіб незамінним у багатьох ситуаціях. Застосування речовини можливо як пероральним шляхом, так і введенням у піхву в необхідній дозі (по 100 або 200 мг).

Ефективність засобу значно вище саме при вагінальному введенні, але, крім цього, при такому застосуванні у жінки спостерігається набагато менше негативних реакцій, зокрема, відсутня стан сонливості, не виникає запаморочення.

Утрожестан при загрозі передчасних пологів застосовується в якості заспокійливого і розслабляючого засоби, особливо протягом першої та другої третини терміну, при цьому капсули вводяться всередину піхви двічі на добу. В останній третині використання речовини можливе тільки з обережністю, оскільки на цьому терміні препарат створює значне навантаження на печінку і може викликати порушення в роботі органу.

Важливим моментом є поступова відміна речовини, шляхом регулярного зниження його дози. Якщо різко припинити застосування Утрожестана, стан, для усунення якого він був призначений, швидко повернеться, але вже в більш серйозній формі.

Ніфедипін

Препарат має досить виражену судинорозширювальну дію, завдяки чому основною областю його використання є кардіологія. В період виношування малюка він протипоказаний, але, тим не менш, використовується зовсім нерідко.

Ніфедипін при загрозі передчасних пологів найчастіше призначають для усунення маточного гіпертонусу, але тільки після 16 тижнів. У першій третині періоду коштів не застосовують, оскільки у лікарів немає повної впевненості в тому, що його введення не позначиться на формуванні майбутнього малюка.

Засіб може бути призначено і при наявності перепадів тиску у майбутньої матусі, особливо в тих випадках, коли є порушення в роботі системи серця та судин, а також захворювання цієї сфери.

Схема застосування завжди призначається строго індивідуально. Правильна дозування дозволить знизити ризик побічних реакцій у вигляді появи головних болів, набряків, сонливості, гіперемії обличчя.

Магнезія

Найчастіше при госпіталізації лікарі використовують крапельниці Магнезії при загрозі передчасних пологів, що дозволяє швидко розслабити маткові стінки і знизити рівень тонусу.

Але серед показань в період виношування малюка можна відзначити і наявність:

 • схильності до утворення тромбів;
 • артеріальної гіпертензії;
 • вираженої набряклості;
 • гестозу;
 • судом;
 • недостатність магнію.

Засіб володіє високою ефективністю, але далеко не кожна вагітна переносить такі крапельниці легко. У більшості випадків при введенні речовини можуть спостерігатися головні болі, відчуття жару або озноб, нудота і напади блювоти, порушення ритму серця, спрага, тривожність, задишка і навіть сплутаність мови.

При наявності гіпотонії, повільного ритму серця (брадикардії), порушення в роботі нирок, індивідуальної чутливості до препарату і загострених хвороб ШКТ препарат не призначають. Не використовують його і на останніх тижнях виношування, щоб не загальмувати своєчасні природні пологи і не знизити їх активність.

Кільця

Акушерський песарій – саме так називається спеціальне кільце, яке використовується при загрозі передчасних пологів.

Пристрій являє собою особливу гінекологічне пристосування, мета якого у підтримці зростаючої матки, а також кишечника, сечового міхура і перерозподілу загального навантаження. Кільце має гладкі краю і виконано з біологічно чистого пластичного матеріалу, тому не може завдати ніякої шкоди.

Установка кошти на маткову шийку достатня неприємна, хоч і не завдає болю. Процедура триває недовго, тому дискомфорт можна потерпіти, адже ця міра дозволяє зберегти вагітність навіть при неспроможності маткової шийки, а також значно продовжити період виношування при розвитку всередині відразу декількох плодів.

Протипоказань до встановлення такого кільця немає, але важливо правильно підібрати розмір, а зробити це може тільки досвідчений лікар. Важливим моментом для успішного та правильного встановлення пристрою є попереднє усунення інфекцій, якщо вони є, наприклад, кандидозу, який так часто загострюється в цьому періоді. Витяг предмета здійснюється за 1 – 2 тижні до передбачуваного дня пологів.

Завдяки методам сучасної медицини шанс народити дитину без будь-яких патологій та в строк істотно підвищився. Кваліфіковані лікарі і своєчасні заходи по збереженню вагітності і запобігання передчасних пологів регулярно допомагають з’явитися на світ здоровим малюкам.

Залишити коментар