Їжа на межі. Ігри зі смертю за обіднім столом

Гурмани бувають різними. Хто любить смачно поїсти, насолодитися найтоншими гастрономічними нюансами, а хтось відчуває особливу насолоду, балансуючи на гострій грані між життям і смертю. І мова теж йде про їжу. Про ту, яка небезпечна і непередбачувана, як російська рулетка. Заради того, щоб спробувати на смак делікатес з присмаком смерті, люди здійснюють поїздки в інші країни і платять за це сумнівне задоволення чималі гроші. Втім, деякі небезпечні страви світу — це всього лише частина національної культури.

Мабуть, переважна більшість отруйної їжі витягується з морських глибин. Познайомимося з лідерами цього мало почесного рейтингу.

Померти і воскреснути… якщо пощастить

На перше місце в списку небезпечної їжі зазвичай поміщають рибу фугу. І, зрозуміло, не просто так. Весь фокус, як відомо, у вмінні приготувати цей отруйний делікатес, тому до священнодейству допускаються тільки досвідчені фахівці.

Особливу майстерність — залишити малу частку отрути, яка викличе у «гурмана» їм легке отруєння схоже наркотичну ейфорію. Паралізуюча хвиля піднімається знизу, по черзі відключаючи рухливість ніг, рук і, нарешті, щелеп. «Живими» і рухомими залишаються лише очні яблука. М’язовий параліч триває декілька митей, після чого починає відступати в зворотному порядку. Кажуть, що саме цей момент відчуття воскресіння і є те, заради чого люди йдуть на ризик. Протиотрута, до речі, поки ще не придумано.

Шматочки фугу повинні з’їдатися в строгій черговості — від менш отруйних спинних до більш небезпечним черевним. Кухарю ресторану ставиться в обов’язок строго відслідковувати стан тих, хто їсть його куховарство, щоб не дати їм перевищити безпечну дозу. Але і на стару, як відомо, буває проруха. Тому приблизно з десяток людей у Японії щорічно прощаються з життям, повністю довіривши її майстерності кухаря. Звичайно, на тлі з’їдаються за цей період 10 000 тонн такої риби це малий відсоток, та все, та все ж…

З кам’яного морського дна

Ця риба не виставляє себе напоказ. Маскуючись під рельєф дна, вона видає себе за звичайний камінь, за що і отримала назву – «риба-камінь». Але якщо ви все ж розгледіли її на мілини і заради цікавості вирішили взяти в руки, хоч навіть і в аквалангических рукавичках, то це може бути останнім, що вам довелося потримати в руках у своєї дурної короткого життя. Гострі тверді шипи зі смертоносними токсинами проколювали і не такі бар’єри. А ось в Гонконгу та Японії з цієї «принади» готують сашимі. Спеціальна рецептура плюс кухар-майстер здатні перетворити небезпечну морську потвору в делікатес. Все-таки, напевно, кухар — дуже шанована в Східній Азії професія.

Поєдинок за обідом

Восьминіг — молюск не отруйний. Але від цього нітрохи не менш небезпечний не тільки на глибині, але і за обіднім столом, якщо спробувати з’їсти його живим. А в Кореї так люблять робити. Це дуже сильне морське тварина навіть при малих розмірах. Тому перше, що потрібно зробити, щоб цих сил у нього поменшало, — кілька разів сильно стиснути, щоб з тіла пішла солона вода.

Невеликих восьминогів їдять цілком, щупальця більш великих розрізають на шматки. Якщо ви думаєте, що після цього він помирає, то не на того напали. Ця їжа не здається без бою. Кожен шматок живе своїм життям і готовий до контратаці. Він сильний і липкий, він ворушиться й прилипає присосками до порожнини рота. Прослизнувши щупальцями в горло, він може легко викликати задуху. Всього 4 хвилини без доступу повітря — і людина відправляється на той світ. І, навіть будучи з’їденим і проковтнутим, молюск все ще продовжує боротьбу. Наприклад, може присмоктатися присосками до шлунку, і ця хватка буде неслабкою. На сакральний питання «Навіщо?» корейці відповідають в дусі високих матерій. Щось про концентрації сили, витривалості та філософії бойових мистецтв.

Танцюючий восьминіг

Поряд з справжніми живими восьминогами у східних ресторанах вміють полоскотати нерви і віртуозними фокусами. Безнадійно убієнних і повністю готовий до вживання молюск подається на стіл і… поливається соєвим соусом. Що відбувається в цей момент хімічна реакція добавки з плоттю молюска призводить до того, що нервові закінчення щупалець реагують на неї скороченнями, і мертвий восьминіг… танцює! Фі, суцільний обман! Але мужності з’їсти таке теж ще потрібно зайняти.

Ніщо не ново

До речі, якщо ви думаєте, що всі ці небезпечні гастрономічні досліди — прерогатива сучасної людини, причому неодмінно з екзотичних країн, то це не так. Цілком собі несучасні і зовсім не екзотичні європейські селяни середніх віків (та і знати теж) любили пограти в ігри зі смертю за допомогою всім відомої мишачої отрути — миш’яку. Вважалося, що він додає сил та хоробрості, покращує колір обличчя і сприяє кращій роботі легенів. Вживали його малими дозами з поступовим їх збільшенням у міру звикання організму. Зрозуміло, далеко не всі встигали стати сильніше і хоробріше, отруївшись смерть.

Звичайний отрута на кожен день

Якщо вище ми говорили про свідомий ризик, то деякі отруйні продукти вживаються просто по незнанню. Ще у наших предків були в активному процесі, наприклад, свинцевий цукор і поташ. Перший — ацетат свинцю з солодким присмаком, яким підсолоджували десерти, збагачували смак вин і т. д. Між тим, це довгограючий отрута, поступово підриває здоров’я і може призвести до епілепсії.

Поташ — лужна сіль, карбонат калію. Їм розпушувала тісто для пряників, додавали в їжу. У свій час поташ був однією з головних статей експорту з Росії в Європу. До речі, використовується він і сьогодні — в якості харчового стабілізатора, хоча заборону на його застосування в провізії вийшов ще в минулому столітті.

І, нарешті, покусимся на «святе» — на первак! Не тільки давні, а й сучасні любителі самогонних напоїв вважали і вважають первак самим якісним дистилятом. А адже це, по суті, отрута. Мовою наукового самогоноваріння перша рідина, починає капати з апарату, називається «голова». Обсяг її невеликий — 0,3-0,4 к. Це концентрат ацетону, метилового спирту і іншої алкогольної отрути, яку потрібно відсікти і знищити. Заради власного здоров’я.

Є чи не є смертельно небезпечну їжу — питання особистого смаку, бажання і сміливості. Але ось займатися самодіяльними експериментами точно не варто. Якщо вже пробувати щось розбурхуючи уяву своїми непередбачуваними наслідками, то робити це тільки там, де все це водиться і практикується в національній кухні. Тільки там на стіл подадуть те, що потрібно, приготоване досвідченими майстрами з самим суворим правилам. Але завжди потрібно віддавати собі звіт, що не звичний до такої їжі організм може непередбачувано відгукнутися на таку люб’язне частування.

Залишити коментар