Євстахіїт: симптоми і лікування

Євстахіїт – що це таке? Запалення, яке ще називають тубоотит, сальпинготит або туботимпанит, протікає в області євстахієвої труби, викликаючи зменшення просвіту слухового проходу.

Як наслідок, порушується природна вентиляція барабанної порожнини. Далі ситуація тільки погіршується: з’являється отит, погіршується слуг, людина відчуває почуття дискомфорту. Чи вийде у домашніх умовах виявити симптоми евстахііта і вдатися до якогось лікування? Які препарати традиційної і нетрадиційної медицини застосовуються в лікуванні евстахііта? Що провокує запалення?

З-за чого запалюється євстахієва труба?

Яким би не було запалення, найчастіше воно розвивається внаслідок ураження тканин яким-небудь збудником. Наприклад, внаслідок порушення цілісності покривів, на пошкоджені ділянки можуть потрапити мікроорганізми, бруд. Нездатність до самостійного очищенню та відновленню стає причиною накопичення шкідливих речовин, зараження поширюється, стає більш вираженим.

Інфекції на слизову труби можуть потрапити з носоглотки і верхніх дихальних шляхів, тому що цей прохід виступає сполучною ланкою між органами слуху та дихання. Що це за інфекції, проникаючі зсередини? Основні збудники, звичайно ж, віруси і бактерії груп ГРВІ і ГРЗ, а також стафило-, стрепто — і пневмококи. У рідкісних випадках розвивається на тлі грибкової інфекції, де виступають збудниками туберкульозний, сифілітичний, хламидиозная мікрофлора. Деякі алергічні стани, одним з проявів яких стає набряк слухової труби, і навіть екстрена тампонада носової порожнини з метою припинення кровотечі можуть спровокувати євстахіїт.

Називають і інші причини:

 • хронічні форми тонзиліту, риніту, синуситу, аденоїдів;
 • дефекти носової перегородки;
 • доброякісні новоутворення в носовій порожнині, глотці;
 • заращіваніе носової порожнини хрящової, сполучної або кістковою тканиною;
 • дисфункція євстахієвої труби;
 • травматичний аэроотит (баротравма).

Отже, збудник викликає запалення, одним з проявів якого є утворення набряків. З-за цього звужується просвіт в трубі, що в свою чергу викликає порушення повітряної прохідності. Сам же запальний процес характеризується появою виділень, які починають накопичуватися у заблокованій порожнини. Далі розвиток захворювання йде по «висхідній», тобто картина ускладнюється:

 • знижується внутрішньопорожнинне тиск;
 • утворюється венозний застій;
 • порушується загальне кровопостачання слизової;
 • запалення вражає інші органи середнього вуха, викликаючи, наприклад, гнійний отит;
 • у рідкісних випадках можуть утворитися спайки, які призводять до часткової або повної втрати слуху.

За якими ознаками можна встановити, що це дійсно євстахіїт? Що робити, щоб допомогти хворому?

Характер прояву захворювання

Пацієнти звертаються в медустанови при наявності слабких або яскраво виражених симптомів того чи іншого захворювання. Коли є зовнішні ознаки розладу, набагато простіше встановити, слід звертатися за спеціалізованою допомогою. У свою чергу, організм сам підказує, що йому щось не подобається в роботі органів і систем, відгукуючись болем, підвищенням температури тіла, появою нехарактерних виділень. Як це відбувається з евстахиитом, які симптоми для нього характери?

Симптоматика:

 • здається, що вухо (вуха заклало);
 • шуми;
 • голова стає «важкою»;
 • больові відчуття;
 • гарячковий стан, гарячка, загальне нездужання спостерігаються тільки вже при переході до гнійного отиту.

Рецидивуючий, залишкове, хронічне запалення призводить до зміни будови та функцій органів слуху, тут вже зазначаються:

 • звуження труби;
 • деформація, втягування барабанної перетинки;
 • стійка локальна гіперемія;
 • стійкі проблеми зі слухом.

Але з початковими ознаками мало хто поспішає в поліклініку. Не болить-то особливо. А чути не так як раніше, мало в чому причина?! Може вода потрапила в вухо після прийняття душу? Якщо Ви не хочете дійти до тієї стадії, коли виправити ситуацію практично неможливо, з будь-яким неспокоєм краще здатися лікареві. Так спокійніше і дешевше. Адже будь-яке лікування на ранній стадії проходить значно простіше, ніж при запущених формах.

Консервативні способи лікування запалення євстахієвої труби

Діагностикою тубоотіта займається отоларинголог (ЛОР). Збирається анамнез, обстежується стану євстахієвої труби, перевіряється слух, визначається ступінь набряку і запалення слизової. Можуть знадобитися мікроскопічне і бактеріологічне дослідження, алергічні проби, рентген навколоносових пазух, комп’ютерна томографія, риноскопія, фарингоскопия. Все це необхідно для постановки остаточного діагнозу, що, само собою, ляже в основу курсу лікування.

До препаратів, що прописуються в курсі лікування евстахііта, відносяться антибіотики, протизапальні та протинабрякові засоби для зниження інтенсивності прояву. Частина курсу спрямована на боротьбу з основним збудником (лікування захворювання, що викликало запалення труби), стабілізацію імунного бар’єру.

Комплекс терапевтичних процедур включає УВЧ, лазеротерапію, УФО, СВЧ, імпульсну електростимуляцію, продування труб, пневмомасаж. Іноді додатково проводиться катетеризація. Докладні приписи видає виключно лікар.

Євстахіїт: лікування в домашніх умовах

Багато читачів цікавляться, чи можна усунути таке запалення без застосування дорогих аптечних препаратів? Народна медицина дає ствердну відповідь. Відразу уточнення: наведені способи «домашнього» лікування тубоотіта не є основною курсу, а лише використовуються як допоміжні, загальнозміцнюючі, що сприяють швидкому одужанню.

Засоби, перевірені часом:

 1. Домашні назальні краплі на основі соку бриофиллума або ріпчастої цибулі (для зниження концентрації соку використовується водний розчин).
 2. Інгаляція картопляними парами (одна процедура на добу).
 3. Трав’яні настої:
 • сухосбор буркуну, безсмертника, кропиви і соснових бруньок в рівних частках подрібнюється, змішується. Столову Ложку суміші залити склянкою окропу. Витримати 1/5 доби. А потім випити за 3-4 прийоми на повний шлунок (як поїли);
 • листя евкаліпта і деревію, коріння кульбаби і чистотілу (суміш готується, як і в першому рецепті). На 1000 мл потрібно 2 ст. л. суміші. Настоюється близько підлозі доби. Це засіб рекомендовано вживати в період антибіотикотерапії: по склянці на день, розподіливши дозу на декілька порцій;
 • заварити квітки календули (ст. л. на склянку), настояти протягом години. Рекомендований прийом: за ст. л. тричі на день після їди.

Не варто забувати, що самолікування може як допомогти, так і нашкодити. Вся проблема в тому, що з домашніми ліками складно дотримати точність дозування (грам туди – грам сюди). Тоді як вся фармацевтична продукція має точні описи правил використання, допустиму дозу, попередження і обмеження. Хто знає, чим обернеться Ваше лікування?! На всі домашні засоби бажано отримати «добро» від лікаря. Прогноз, як правило, хороший, особливо, якщо допомога застосована вчасно, і одужання пройшло без наслідків.

Залишити коментар