Японська традиційна кухня

Дивовижна і неоднозначна країна Японія. Географічне розташування групи островів і відокремленість від усього іншого світу створили особливу культуру всередині країни, традиції, які не змінюються тисячоліттями. В тому числі це стосується національної японської кухні. Невеликий простір суші, на якому розташовані гори та вулкани, багато в чому визначає ті продукти і страви, які воліють японці. Вони практично не їдять м’ясо, частіше вживаючи рис, овочі, фрукти і морепродукти.

Осягнути японську культуру і зрозуміти всі особливості столового етикету можна, тільки приїхавши в країну Висхідного Сонця. Хоча перед поїздкою до Японії варто ознайомитися з деякими правилами і традиціями, щоб правильно вести себе. Крім того, цікаво познайомитися з нюансами і тонкощами японської кухні, дізнатися, що люблять японці, і яке значення в їхньому житті займає їжа.

Традиційні страви японської кухні

Коли звучить фраза «японська кухня», багато хто відразу уявляють собі суші та дерев’яні палички. Цей стереотип виник не просто так, адже рис є основним продуктом в Японії, його вирощують на гірських схилах і вживають у складі безлічі національних страв. Крім рису, традиційними стравами японської кухні можна назвати:

 • локшина з пшеничного борошна – їжа, яку найзручніше їсти паличками;
 • соєвий соус, і взагалі більшість продуктів, у складі яких є соя, знайшли свій початок саме на японських островах;
 • тофу – сир на основі соєвих бобів;
 • дайкон – біла редька, у великих кількостях росте в Японії, часто входить до складу салатів;
 • гриби – джерело білка, так необхідного японцям, які практично не вживають м’яса;
 • васабі – соус, для приготування якого використовують японський овоч, що нагадує зелену редьку;
 • корінь імбиру – або шога – приправа, яка найчастіше доповнює рибні страви.

Японська кухня знаменита обмеженим вживанням солі, а смак страв додають приправи і водорості. Знаменитими на весь світ пресованими водоростями вважаються норі, всередину яких загортають начинку суші.

Ще одним традиційним продуктом в японській кухні є будь-яка риба. Кількість її споживання в Японії поступається лише рісу. Безліч різноманітних страв включають в себе рибу або інші морепродукти – креветки, мідії, устриці. При чому для більшості з них японські кулінари навіть не використовують теплову обробку.

Улюблені і знамениті японські страви

Найбільш поширеним і відомим на весь світ національним блюдом Японії є суші. Вони настільки прості, смачні і легкі для перетравлення в шлунку людини, що суші полюбили у багатьох країнах земної кулі. Кількість різновидів цієї страви на сьогоднішній день настільки велике, що перерахувати всі варіанти було б досить складно. Найчастіше в якості начинки виступають морепродукти або сира риба, але японці, а слідом за ними і багато інших кулінари, додають до рису і норі також овочі, коренеплоди і навіть м’ясо.

Трапеза з суші являє собою особливий процес, який починається з моменту приготування всіх інгредієнтів і закінчується разом з останнім зернятком рису. Існує безліч нюансів і особливостей такого прийому їжі, які консервативні японці намагаються дотримуватися і передавати наступним поколінням.

Іншими національними стравами Японії можна назвати:

 1. Сашимі – страва з риби або морепродуктів, які використовуються сирими. Головна особливість цієї страви – спосіб і якість нарізки риби. Існує ціле мистецтво володіння ножем, щоб створити маленький кулінарний шедевр.
 2. Темпура – ті ж морепродукти, але приготовані в спеціальному клярі. Подаються на стіл з різними соусами і водоростями.
 3. Тяхан – японський плов, який готувався з морепродуктів, але останнім часом допускає також використання в рецепті різних видів м’яса.
 4. Фугу – знамените блюдо, в приготуванні якого використовується отруйна риба. Нанести шкоду людині така їжа може, якщо її неправильно приготувати. Тому зробити такий кулінарний шедевр може тільки кухар з ліцензією.
 5. Сукіякі – одне з небагатьох м’ясних страв японської кухні, в складі якого тонко нарізане м’ясо, овочі, гриби і локшина. Всі інгредієнти готуються в спеціальному казанку і на стіл подаються в ньому ж. А учасники трапези можуть самостійно покласти собі потрібну кількість страви.

Японія знайома та іншими національними стравами, які відомі в багатьох країнах світу. Хороші японські ресторани дають можливість спробувати на смак цю незвичайну і легку кухню, але дух і атмосферу Японії можна зрозуміти, лише побувавши на островах.

Особливості і тонкощі японської трапези

Японська кухня представляє інтерес не тільки завдяки своїм незвичайним страв, але також із-за самої суті процесу їх споживання. У цій країні, як ні в якій іншій, дотримуються звичаї і традиції до, під час і після трапези. Прийом їжі є справжнім ритуалом, за яким цікаво спостерігати і взяти в ньому участь.

Основними правилами та особливостями японської трапези можна назвати:

 • традиційний прийом їжі відбувається за низьким столиком, навколо якого японця сидять на власних п’ятах, хоча чоловікам допускається кілька вільна поза зі схрещеними перед собою ногами;
 • перед початком їжі всі вимовляють традиційну подяку за їжу – итадакимасу;
 • оскільки багато страв японці їдять руками, біля них знаходиться спеціальне гарячий рушник, яким вони витирають руки і обличчя в разі необхідності;
 • у японців практично ніколи немає на столі основного блюда, всі різновиди їжі представлені в невеликій кількості, але щоб можна було спробувати всього потроху;
 • за японським столом вважається нормальним спробувати всі страви, а тільки потім приступати до основної частини трапези, вживаючи те, чому віддається найбільша перевага;
 • головною їжею завжди є рис і страви з нього, тому цей продукт необхідно доїсти до останньої зернини;
 • якщо яке-небудь блюдо спочатку подавалося накритим, те з’ївши його, потрібно також накрити;
 • будь-які страви, що подаються шматочками, прийнято брати паличками і повністю класти в рот, відкушувати їх некрасиво;
 • паличками для їжі не прийнято вказувати на людину або рухати ними страви на столі;
 • якщо за столом вживаються напої, учасники трапези наливають їх один одному, адже собі наливати напій не прийнято.

Японська кухня відома також багатьма іншими традиціями і правилами, основне призначення яких – зробити прийом їжі приємним та легким для кожного учасника трапези. Навіть за столом японці проявляють максимум поваги і пошани один до одного. Тому приєднуючись до японської трапези, варто знати хоча б основні правила застільного етикету, щоб не неввічливо або образити когось своїми небажаними діями.

Залишити коментар