Якими бувають зубні протези і чим вони між собою відрізняються

Зберегти власні зуби до глибокої старості виходить далеко не у всіх. Вони випадають, ламаються, псуються. Чим старша людина, тим гостріше стоїть це питання. У таких випадках необхідно звертатися до лікаря, так як сучасна стоматологія пропонує безліч шляхів вирішення даної проблеми.

Види зубного протезування

Зубні протези – штучні аналоги натуральних зубів.

Існують різні види зубних протезів, але всі вони являють собою складні конструкції і створюються різними способами на різних етапах відновлення. Штучні протези, в першу чергу, повинні бути схожим на свої справжні аналоги.

Так що завданням лікаря є створення такого засобу, яке буде триматися довгий час і запобігати руйнування залишилися зубів.

Це досить складне завдання, тому потрібно ретельно вибирати лікаря і медичного закладу, який займатиметься створенням конструкції.

Крім того, коли стоїть питання, які кошти краще (пр. знімні або незнімні зубні протези), потрібно враховувати якість і вартість матеріалів. Варто відзначити, що на таких речах економити не рекомендується, оскільки від них багато в чому буде залежати якість життя людини.

Незнімні зубні протези

Зубний протез – це спеціальна пломбировочная система, що кріпиться в роті за допомогою различныхвеществ (пр. клей, особливий вид цементу).

Ще зовсім недавно при втраті зуба проводили лише одну процедуру: обточували залишки і встановлювали коронку.

Це захід супроводжувався неприємними відчуттями і, головне, шкодило здоровим, свежеобточенным зубах. Однак сучасна медицина зробила великий крок вперед, і практично кожен може використовувати той варіант, який буде найкраще підходити до його випадку.

Зараз основна робота лікаря-ортопеда полягає в ретельній роботі над зліпком, який в подальшому буде використаний для виготовлення протеза з кераміки або компомерів – особливих стоматологічних речовин, сумісних із зубними тканинами, здатними накопичувати фтор для живлення зуба.

Якісно виготовлена конструкція володіє високою міцністю і точно входить в призначене їй місце в ротовій порожнині, так що до неї легко звикнути. Необхідність у використанні такого методу виникає після того, як всі інші вже застосовані, але марні, і пломба не зможе замінити втрачений зуб.

Металокерамічні вироби

Такі види протезування застосовують у важких випадках. Раніше при виконанні такої процедури доводилося видаляти нерв, виникали дуже неприємні відчуття, але зараз все набагато простіше. Лікар тільки ретельно видаляє тканини, необхідні для коронки. Остання встановлюється так щільно, що при відсутності хвороб ясен, буде функціонувати впродовж довгих років.

Мостовидні протези

Раніше такий вид був єдиним, який можна було застосовувати при відсутності великої кількості зубів. Встановлювали його досить неприємним методом, який також супроводжувався сумними наслідками: здорові зуби обточували, при необхідності з них вилучалися нерви.

З часом зуби під мостом розхитувалися і псувалися. В результаті міст вже не міг нормально виконувати свою функцію, ставав незручним, а здорові зуби, на які його кріпили, піддавалися псуванню.

Зараз практично всі стоматологи намагаються всіма можливими методами зберегти кісткові тканини, тому до встановлення мостів вдаються вкрай рідко, лише при гострій необхідності і неможливості застосувати інші методи.

Крім того, при установці зараз використовують спеціальний клей для зубних протезів, що запобігає руйнуванню зубів. Великим недоліком такого виду протезування є недовговічність конструкції – максимальний термін експлуатації становить 5 років.

В наслідки встановлення моста також входить руйнування кістки. Щоб уникнути таких неприємних наслідків встановлюють штучний корінь – імплантат, який не дозволить кістки атрофуватися. При використанні якісних матеріалів коронки цей метод досить прийнятний.

Протезування вінірами

Складно назвати це повноцінною заміною зуба, так як ці конструкції застосовуються для виправлення форми, дефекту положення і кольору емалі. Однак побічно вони відносяться до протезування. Даний метод, як правило, використовується при таких проблемах, коли людина хоче отримати так звану голлівудську посмішку.

Вінір являє собою керамічну лусочку, яка щільно кріпиться до поверхні зуба. Перед установкою таких конструкцій з зубів знімають шар емалі і роблять їх точні відбитки. Керамічні накладки виготовляють в лабораторних умовах, а потім клеять підготовленим до тканин.

Зубні частково-знімні протези

При втраті одного або декількох зуб може бути використана конструкція з пластмаси, яка кріпиться кламерами (гачками). Такі вироби прості в створенні і відносяться до бюджетних варіантів. Істотними мінусами є: дискомфорт під час експлуатації, займає багато місця у роті, швидко зношується. Тому намагаються не застосовувати пластинкові пластикові протези для тривалої експлуатації.

Це обумовлено тим, що вони провокують дискомфорт і через кілька місяців втрачають свої якості:

  • Дротові кламмери втрачають пружність. В результаті конструкція не фіксується, а просто висить. На кламмерах починає накопичуватися їжа, погіршується гігієна рота. Залишки їжі потрапляють в ясенній кишені, провокуючи його руйнування;
  • При виготовленні пластмасових конструкцій застосовуються акрилові зубні комплекти. Сам процес відбувається у окклюдаторе старої моделі, що не дозволяє виготовити максимально якісний продукт. Навіть при використанні сучасних артикуляторів і високотехнологічних гарнітурів немає гарантії, що виріб можна буде експлуатувати протягом довгого періоду;
  • При носінні часткового знімного відбувається стирання і розхитування зуба, так як вони перевантажуються під час процесу пережовування їжі;
  • Під час носіння такої конструкції може виникнути дискомфорт у скронево-нижньощелепному суглобі, який призведе до періодичних головних болів. Навіть при використанні артикулятора, який значно підвищує якість виробів, даний вид протезів не рекомендується для тривалої експлуатації.

Повністю знімні зубні протези

Дуже часто цей варіант є єдиним, що дозволяє відновити цілісність зубного ряду. Фіксують таку конструкцію з допомогою присосок і анатомічних виступів щелепи. Як правило, знімні зубні протези на присоскахплохо фіксуються на нижній щелепі, тому частіше вдаються до установки імплантатів.

До змінних відносяться і бюгельні вироби – дугоподібні конструкції, спираються і на ясна і зуби. Бюгельні дуже компактні, довговічні, міцні і зручні. Істотною відмінністю від пластинчастого є те, що навантаження при жуванні схожа на фізіологічну.

Бюгельні конструкції роблять з кламерами і замками.

Кламмери кріпляться спеціальними гачками, які щільно обхоплюють зуби, не пошкоджуючи при цьому емаль.

Замки є більш жорсткими і сприяють тому, що тиск при жуванні розподіляється на зуби-опори, тому останні покриваються металевими коронками. Цей вид виробів потребує регулярного чищення, що супроводжується певним дискомфортом для їх власника, тому багато від них відмовляються, віддаючи перевагу імплантатів.

Телескопічні коронки

Цей варіант є різновидом бюгельних протезів. В даному випадку конструкція утримується телескопічними коронками, що складаються з двох частин. Забезпечується щільність кріплення спеціальним будовою коронки. Питання, як звикнути до телескопічним знімними зубними протезами, у такому разі відпадає, так як вони дуже зручні.

Протези на імплантатах

Цей метод є найбільш довговічним. У місце, де знаходився зуб, вводять корнеподобный імплантат, який в майбутньому приживеться, і буде функціонувати, як рідний. Такі протези максимально наближені до натуральних зубів.

Після того як імплантат приживеться, на нього одягають коронку. Таким методом можна встановлювати будь-які мостоподібні конструкції. Цей варіант відрізняється від попередніх способів і функціональністю, і терміном експлуатації.

Гарної вам посмішки!

Залишити коментар