Які симптоми допомагають виявити рак на ранніх стадіях?

Рак – один з найстрашніших діагнозів і немає пацієнта, який отримавши від лікаря призначення на обстеження з приводу злоякісності процесу, залишався спокійним.

На жаль, частіше звертаються за допомогою ті, у кого вже рак серйозної стадії – люди намагаються ігнорувати перші ознаки. Якщо ж при перших симптомах звернутися до лікаря, то рання діагностика допоможе виявити онкологічний процес і злоякісна пухлина не встигне метастезироваться. Прогноз до одужання в цих випадках сприятливий і досягає 90%.

Причини раку

Вчені точно не можуть сказати, чому одні люди хворіють на рак, а інші ні. Серед обивателів побутують думки, що рак викликають паразити і їм можна заразитися.

Дійсно паразити, що населяють організм, підточують здоров’я, імунітет знижується і ризик розвитку онкологічних процесів зростає. За родичами, хворими на рак, доглядають близькі люди, і потім самі часто хворіють. Але справа не в зараженні – схильність до виникнення страшної хвороби передається у спадок.

На виникнення хвороби також впливають наступні фактори:

 • шкідливі звички – куріння;
 • спосіб життя – нераціональне харчування, стреси, мала фізична активність;
 • місце проживання та екологічні чинники – збільшена доза радіації в легенях;
 • матеріальні можливості.

Як правило, люди, які можуть собі дозволити здоровий спосіб життя, хворіють рідше.

Загальні ознаки раку

Розрізняють 4 стадії хвороби.

 • I – окрема пухлина;
 • II – сформувалася пухлина, уражаються лімфовузли, у них з’являються первинні окремі метастази;
 • III – лімфовузли метастазируются повністю, особливо щільно в області, де знаходиться ракова пухлина;
 • IV – пухлина метастазує навколишні тканини, може залучити в злоякісний процес будь-який орган.

На ранніх стадіях злоякісний процес майже не проявляє. Проте є ознаки, які вказують, що в організмі відбувається збій.

До них відносяться:

 • поява субфебрильної температури;
 • слабкість і постійна втома;
 • незрозумілі кровотечі;
 • зміна кольору і якості родимок;
 • уозникновение ущільнень на шкірі або під нею;
 • втрата апетиту;
 • зниження ваги без видимих причин;
 • ломота в суглобах і м’язах без фізичних навантажень;
 • напади головного болю;
 • будь-які ураження шкірної поверхні викликають гнійно-запальний процес.

Якщо більше 2-3 тижнів деякі з цих симптомів відчуваються постійно, потрібно звернутися до лікаря.

Основні ознаки онкології в різних органах

Про виникнення пухлини можна підозрювати при наявності таких симптомів:

 • Онкологічні процеси головного мозку, напади головного болю, непояснена сонливість.
 • Гінекологічні органи – рясні слизові виділення з домішками крові;
 • Як виявити рак кишечника? Його основні ознаки – неприємні відчуття в області ануса, виникнення кольок, часті позиви до сечовипускання, у жінок-кров’янисті виділення з прямої кишки можуть збігатися з менструальними.
 • Шкіра – родимки збільшуються, їхні краї стають несиметричними, колір переливчастим, на тілі
  з’являється пігментація.
 • Як виявити рак легенів під час його розвитку? Слід звернути увагу на сухий кашель поза простудних захворювань, відділення мокротиння з кров’ю.
 • Шлунок – втрата ваги, печія, відчуття переповненості.
 • Груди – виділення із сосків, наявність ущільнень.

Ці симптоми не можна назвати ознаками раку, вони можуть вказувати на появу інших захворювань. Проте не можна думати, виявити рак на ранніх стадіях можна на підставі перерахованих вище ознак. Поки хворий не здасть аналізи і не отримані результати обстежень, діагностувати злоякісний процес неможливо.

Діагностика онкологічних захворювань

Які аналізи треба здати, щоб поставили точний аналіз? Починають обстеження з загальних аналізів – крові і сечі.

Чи можна виявити рак за аналізом крові – на це питання однозначну відповідь «НІ»! В аналізі крові можна бачити зміни, що відбуваються в організмі. Зменшується кількість гемоглобіну, збільшується кількість лейкоцитів, підвищується ШОЕ – швидкість осідання еритроцитів. Ці показники змінюються практично завжди – при інфекційних захворюваннях і загостреннях хронічних процесів, але саме вони вказують, що в організмі не все гаразд.

Точно так само змінюються аналізи сечі.

Далі, в залежності від оснащення клініки можуть провести дослідження УЗД, иммунодиагностику, радіоізотопну діагностику. Які ще аналізи треба здати, щоб виявити рак?

В даний час, щоб обґрунтувати діагноз, проводиться біопсія і, далі, гістологічне дослідження. Біопсія – це назва аналізу, під час якого здійснюється забір матеріалу.

Наприклад, щоб виявити рак шлунка, шматочок слизової дістають при ФГС або зондуванні; кишечника – при обстеженні прямої кишки або під час колоноскопії.

Потім структурні зміни біоматеріалу оцінюють при мікроскопічному дослідженні, попередньо спеціально обробивши. Цей лабораторний процес і називається гистологией.

Щоб виявити рак легень, призначають рентген. Цей вид онкології вважається самим небезпечним і дає найвищу летальність тому, що характерні симптоми – кашель з кров’ю, біль у грудях – з’являються вже на ІІІ стадії, коли починається метастазування. Тому не варто нехтувати щорічної флюорографією – затемнення на знімку можуть підказати, що зі здоров’ям не все гаразд, і онкологічний процес вдасться «застати» на ранній стадії.

Як виявити рак мозку? Після загального огляду і отримання результатів аналізів хворого направляють до окуліста для огляду очного дна – якщо клініка показала зміни, призначається магніто-резонансна або комп’ютерна томографія. В деяких випадках в кровотік вводиться контрастна речовина.

КТ і МРТ максимально точно показують наявність або відсутність пухлини, однак ця процедура
економічно затратне і її оплата не входить в соціальне страхування, тому пацієнти звертаються до неї в останню чергу. При підозрі на страшний діагноз рак підтверджується тільки в 40% випадків, зате виявляються ті проблеми зі здоров’ям, рішення яких не можна відкладати «на потім».

Дуже багато пацієнтів, отримавши підтвердження – злоякісний процес – впадають в паніку і надалі у них опускаються руки.

Постійний стресовий стан і очікування смерті – це прямий шлях до летального результату.

Виявлення хвороби на ранній стадії при високому рівні розвитку сучасної медицини та лікування змушують хвороба відступити, якщо хворий не склав руки.

Залишити коментар