Які симптоми анальної тріщини і які методи її лікування існують

Дане захворювання являє собою пошкодження слизової анального каналу, що має эллипсовидную або лінійну форму. Його довжина може становити близько 1 см, але в деяких випадках і більше. Нерідко дефект розростається вглиб анального отвору.

Визначити недугу допоможе ряд симптомів, які його можуть звільнити, і якщо встановлено саме такий діагноз, необхідно як можна швидше отримати лікування анальної тріщини, яке призначить лікар.

Якщо вчасно цього не зробити, освіта переросте у виразку, яка буде весь час доставляти незручності. Небезпечне явище і появою свищів, утворенням гною, процесів у слизовій. Дана проблема досить поширена, і займає третє місце серед інших недуг, якими займається проктологія.

Причини, види

Виділяють 2 форми хвороби:

 • Гостра. Таку форму визначають, якщо освіта з’явилося менше місяця тому, має гладкі краю;
 • Хронічна. Про неї кажуть, якщо тріщина анального каналу виникла більше місяця тому, і біля неї вже утворилася гранульована тканина.

При тривалій відсутності лікування гостра форма перетікає в хронічну, внаслідок чого з’являються тріщини ущільнені краю. Обумовлено це тим, що розростається сполучна тканина.

Також на краях дефекту може з’явитися освіта, що нагадує по виду горбок, складається з сполучної тканини. Цей горбок може стати причиною того, що з часом на цьому місці сформується фіброзний поліп прямої кишки.

Залежно від локалізації ушкодження, форми недуги бувають такими:

 • Бічна;
 • Задня;
 • Передня.

Спровокувати явище можуть такі недуги:

 • Геморой;
 • Ентероколіт;
 • Коліт;
 • Сігмоідіти.

У 70% пацієнтів анальна тріщина виникає внаслідок хвороб шлунка, печінки, кишечника, підшлункової залози. У такому ж кількості випадків вона супроводжує геморой в хронічній формі. Останній викликає зниження еластичності слизової оболонки заднього проходу, у зв’язку з чим вона стає більш вразливою перед ушкодженнями.

Стати причиною утворення дефекту можуть і такі фактори:

 • Пошкодження слизової механічним шляхом, зокрема, стороннім тілом, а також щільними каловими масами;
 • Запори, проноси;
 • Важка фізична праця або сидячий спосіб життя;
 • Вживання надмірної кількості спиртного;
 • Вживання великої кількості гострої їжі.

Симптоми

Ознаки захворювання дуже специфічні, і їх сукупність дозволяє визначити дане явище.

 • Тонічний спазм сфінктера. З-за нього як хронічна анальна тріщина, так і явище в гострій формі, не має можливості гоїтися. Тонічний спазм з’являється після дефекації і триває близько декількох годин, а в деяких випадках і довше – до наступного акту спорожнення кишечника. У зв’язку з тим, що тканини стінок заднього проходу знаходяться з-за спазму в напруженому стані, вони втрачають еластичність, а це не тільки заважає швидкому їх загоєнню, але і ускладнює перебіг недуги;
 • Больові відчуття. Велика частина пацієнтів звертається до лікаря зі скаргою саме на цей симптом. Як правило, біль у ділянці заднього проходу виникає на початку акта спорожнення кишечника. Вона відрізняється яскравою виразністю, може не відступати довгий час, віддавати в крижі або промежину. Больові відчуття при акті дефекації можуть викликати психологічні запори, при яких людина спеціально відкладає, а іноді і зовсім відмовляється від спорожнення кишечника, що лише посилює недугу;
 • Кров’янисті виділення. Вони бувають різної інтенсивності, але в більшості випадків це прожилки крові в калових масах або кров’яний слід, який залишається на папері. Викликані ці прояви тим, що під час дефекації травмується слизова. Якщо сильні кровотечі, можна припустити, що є супутні захворювання (наприклад, геморой).

Через кілька тижнів з моменту початку гострої стадії анальної тріщини краю її ущільнюються, а біль стає більш тривалою, але виникає, як правило, після спорожнення кишечника. З’являються й інші симптоми недуги при його перетікання в хронічну форму. Тривале перебування в положенні сидячи викликає посилення болю в задньому проході.

З-за постійних больових відчуттів людина стає дратівливою, у неї нерідко порушується сон. Захворювання часто супроводжується неврозами, прийомом проносних препаратів з-за страху перед дефекацією.

Після перетікання гострій стадії анальної тріщини в хронічну фазу тонічний спазм стає не таким інтенсивним, триває менш тривалий час. При цьому явище може супроводжуватися свербінням в області заднього проходу.

Лікування

Йому передує діагностика недуги. Зазвичай лікар виявляє його при огляді, але іноді потрібні додаткові методи дослідження.

При своєчасному зверненні за допомогою лікування нерідко обмежується застосуванням консервативних методів. Вони є ефективними майже в 70% випадків, але, як правило, про їх достатності мова йде при виявленні недуги, коли він ще не перейшов в хронічну форму.

При консервативному лікуванні використовуються препарати як загального, так і місцевого впливу:

 • Ванночки, для яких застосовується слабо концентрований розчин марганцю. Ванночки потрібно застосовувати максимум тричі на день, при цьому тривалість кожної процедури становить близько чверті години;
 • Місцево використовують мазь від анальних тріщин. Таким засобом є нітрогліцериновій мазь. Вона сприяє зняттю тонічного спазму сфінктера. Її необхідно застосовувати в невеликих кількостях (точне дозування позначить лікар). Пов’язано це з тим, що при попаданні цього ліки в кровотік воно здатне впливати на нервову систему, функціонування серця. Для лікування можуть застосовуватися і інші мазі;
 • Для зняття спазму використовують і ботулінічний токсин. Його дія полягає в перешкоджанні подачі в м’язи нервових сигналів;
 • Мазі і свічки від анальних тріщин, що володіють знеболюючим дією за рахунок вмісту у них таких компонентів, як анестезин, лідокаїн, новокаїн;
 • Засоби, що сприяють швидкому загоєнню анальної тріщини. Вони також являють собою мазі, свічки місцевого впливу.

Що стосується медикаментів загального призначення, мова, як правило, йде про проносних медикаментах, блокаторів кальцієвих каналів.

Здійснюють лікування в деяких випадках і з допомогою інфрачервоної, лазерної, радіочастотної коагуляції для усунення хронічних тріщин. Процедури здійснюються із застосуванням місцевого знеболювання.

Можливо і висічення анальної тріщини хірургічним шляхом. Воно показане при хронічній формі, наявності рубцевих змін країв дефекту, сильному спазмі, який неможливо усунути за допомогою консервативних методів.

З самого початку лікування пацієнту призначається дієта. Правильне харчування в період лікування необхідно, зокрема, для нормалізації стільця.

З раціону необхідно виключити прянощі, копченості, гострі, мариновані страви, бо вони подразнюють стінки кишечника.

Дієта при анальній тріщині передбачає вживання в їжу продуктів, що надають проносний ефект. Потрібно їсти більше фруктів, сухофруктів, овочів, продуктів, багатих клітковиною.

Важливо при лікуванні дотримуватися і водний режим – пити більше води. Дуже корисні компоти з сухофруктів, бажано без цукру.

Як відомо, різні хвороби краще запобігати, ніж лікувати. Профілактикою анальної тріщини є заняття спортом, правильне харчування, активний спосіб життя. Важливо також вчасно виявляти і лікувати хвороби, пов’язані з розладом ШКТ.

Якщо ж уникнути хвороби не вдалося, як можна швидше зверніться до лікаря.

Залишити коментар