Які причини тривалих місячних, і що робити

Один з основних показників жіночого здоров’я – менструальний цикл. Різні відхилення від норми: збільшення або зменшення тривалості циклу, больові відчуття, занадто рясні або, навпаки, мізерні виділення не можна ігнорувати. Вони можуть вказувати на розвиток захворювання. Нерідко порушення менструального циклу проявляється у вигляді тривалих місячних (менорагії). Така патологія зустрічається у 30% жінок репродуктивного віку. Які причини призводять до тривалих менструацій, і що робити в цьому випадку?

Що визначає тривалість менструації

Початок менструації і її тривалість визначається гормональним статусом організму. Основну роль відіграють два гормони – естроген і прогестерон. Перший сприяє росту фолікулів у яєчниках і наростання шару ендометрію протягом циклу. А другий необхідний для овуляції. Концентрація і кількісне співвідношення цих гормонів впливає на характер і тривалість місячних.

Нормою вважається тривалість циклу від 21 до 35 днів (ідеальний варіант – 28 днів). В кінці циклу відбувається різке зниження прогестерону та відторгнення функціонального шару ендометрію. Допустимі строки менструації 3-7 днів, а загальна крововтрата не повинна перевищувати 150 мл.

Можливі причини

На вироблення гормонів впливають різні чинники, тому і причини тривалої менструації різні. До найбільш частих фахівці відносять:

  • невстановлений гормональний цикл (під час статевого дозрівання і в період менопаузи);
  • гормональні порушення, спровоковані перенапруженням, стресами, неправильним харчуванням або іншими причинами;
  • патології ендокринної системи (найчастіше захворювання щитовидної залози або надниркових залоз);
  • хвороби яєчників, до яких відносять хронічні запалення, поліпи, кісти, полікістоз, пухлини та інші патології;
  • захворювання матки (міома, аденомиома, фіброміома, ендометріоз, злоякісні утворення);
  • використання гормональних препаратів;
  • застосування в якості засобу контрацепції внутрішньоматкової спіралі.

Маткові кровотечі

У деяких випадках за тривалу і багату менструацію приймають маткова кровотеча. Це небезпечний стан може бути викликано наступними факторами:

  • загроза мимовільного переривання вагітності;
  • наслідки аборту (коли кровотеча пов’язано зі зміною ендометрія);
  • низька згортання крові.

Всі перераховані вище ситуації вимагають невідкладної медичної допомоги.

Що робити при тривалій менструації

Якщо місячні не закінчуються на 8-9 день, необхідна консультація гінеколога. Будь-які самостійні дії можуть нашкодити. Саме лікар повинен визначити причину тривалої менструації і призначити відповідне лікування.

Коли менструація не тільки тривала, а й рясна (протягом години наповнюється прокладка максимального обсягу), виділення супроводжуються блідістю шкірних покривів, занепадом сил, больовими відчуттями, потом, необхідна екстрена медична допомога.

Діагностика та лікування

Щоб визначити причини тривалої менструації потрібно пройти базове обстеження. Спочатку лікар опитує пацієнтку і проводить огляд на гінекологічному кріслі, під час якого визначає характер виділень. Потім проводиться УЗД, яке допомагає виявити наявність змін, пухлин і кіст.

Аналіз крові дає можливість визначити рівень згортання крові, а також встановити гормональний профіль, який покаже кількість важливих статевих гормонів: естрогену, прогестерону, тестостерону, кортизолу. Лікування призначається за результатами обстеження.

Якщо тривалі місячні були пов’язані з прийомом гормональних препаратів, лікар корегує основне лікування або замінює контрацептиви. Коли встановлено, що менорагію викликала внутрішньоматкова спіраль, її видаляють. Різні пухлини яєчників і матки лікуються хірургічним шляхом. При поліпозі ендометрію, аденомиозе і гіперплазії проводять лікувальну гістероскопію.

Рясна і тривала менструація впливає не тільки на самопочуття, але і на стан організму в цілому. Рясні і тривалі виділення – це привід неотлагательного звернення до лікаря. Фахівець призначить необхідні аналізи, лікування, дасть корисні рекомендації. Відкладаючи візит до лікаря, ви тільки погіршить проблему, і подальше лікування буде більш складним і тривалим.

Залишити коментар