Які причини можуть викликати гикавку у дитини і як боротися з неприємним явищем?

Іноді батьки помічають, що їхній малюк гикає, і нерідко це є приводом для занепокоєння. Часті випадки, коли дане явище спостерігається ще в період перебування дитини у мами в животі. Багатьох жінок це не дивує, адже плід під час внутрішньоутробного розвитку ворушиться, товчеться, тому і якщо дитина гикає, це явище сприймається спокійно.

У багатьох випадках не викликає тривоги, коли воно спостерігається і у вже народженого малюка. Педіатри стверджують, що в більшості випадків воно дійсно безпечно, але причини, що його провокують, слід з’ясувати і усунути – вони можуть свідчити про те, що дитина відчуває дискомфорт.

Що це за стан?

Виникає воно внаслідок діафрагмальних спазмів. Таким чином, у цьому процесі бере участь м’яз, яка бере участь і при диханні. Коли її нервові закінчення дратуються, що є причиною того, чому дитина гикає, від мозку надходить сигнал, який змушує м’яз судорожно стискатися.

Повітря за допомогою легких у цей момент надходить швидко, внаслідок чого в процес включаються голосові зв’язки, а внаслідок цього явище супроводжується звуком. Саме по собі це стан приносить дитині незручність, навіть якщо і не є ознакою недуги.

Види спазмів

У відповідність з тривалістю і частотою гикавки виділяють декілька її видів:

 • Епізодична. Як правило, причини гикавки в цьому випадку фізіологічні, а мова про них піде
  нижче. Зазвичай такі стани проходять самостійно через короткий проміжок часу. Але іноді потрібна допомога батьків дитини, особливо якщо стан не проходить протягом півгодини;
 • Тривала. Вона є частим «гостем» у малюка, а напади явища тривалі. Нерідко цей вид стану буває симптомом хвороби, тому батькам варто звернути увагу на здоров’я малюка, якщо дитина часто гикає. Позбутися від стану в цьому випадку самотужки дуже складно – допомогти зможе обстеження у лікаря і розробка останнім лінії лікування.

Причини

Вони можуть бути двох видів.

Патологічні

Про них кажуть, якщо явище виникає часто і носить тривалий характер. У цьому випадку варто звернутися до дитячого лікаря, який призначить обстеження, що дозволяє з’ясувати, чи не викликані ці стану якимись хворобами.

Серед них можуть бути:

 • Цукровий діабет;
 • Захворювання спинного або головного мозку;
 • Наявність в організмі паразитів;
 • Перетискання нерва діафрагми.

Якщо новонароджений гикає внаслідок наявності одного з цих недуг, їх, безумовно, необхідно лікувати. Як правило, маленька дитина таких хвороб не має, тому варто пошукати причини серед інших провокуючих факторів.

Фізіологічні

Вони зустрічаються набагато частіше і пов’язані, як правило, з годуванням. Необхідно виявити ці причини і викорінити їх.

До фізіологічних факторів відносять:

 • Переїдання. Ознакою того, що дитина гикає після кожного рясного годування, є і те,
  що дитина зригує. Якщо ви запідозрили, що проблема саме в цьому, зверніть увагу на його фекалії – в них можна виявити творожистие молочні залишки. Рішення цієї проблеми очевидно – не перегодовуйте дитину, щоб шлунок карапуза не був переповнений. Що стосується зригування, то воно більш рясне, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні;
 • Заковтування повітря. Відбуватися це може з різних причин, але зазвичай виною тому незручна позиція мами і малюка в періоди годування. Якщо проблема у цьому, після того як дитина поїсть, притисніть його до себе животиком, візьміть на руки вертикально і просто походіть по кімнаті. Завдяки цьому карапуз зригне, повітряні бульбашки вийдуть, а разом з ними пройде і гикавка. Якщо ваш малюк на штучному вигодовуванні, зверніть увагу на те, наскільки зручна його пляшечка для годування і соска на цій посудині. В даний час існує безліч пляшечок, що дозволяють запобігти заковтуванню повітря дитиною, відповідно, гикати після прийому їжі він перестане. Постарайтеся змінити позицію, в якій ви годуєте свою чадушко. Наприклад, тримайте малюка під кутом, стежте за тим, щоб він щільніше притискався до грудей, правильно захоплював сосок і ареолу грудей;
 • Рясність витікання молока. Іноді молоді мами стикаються з тим, що молоко з їх грудей
  випливає дуже рясно. У цьому випадку малюк втрачає можливість правильно поглинати харчування – йому доводиться робити це швидко, він давиться і в результаті після кожного годування починає гикати. Побороти проблему допоможе повільне годування з перервами. Відривайте дитину від грудей після отримання ним чергової порції молока. Завдяки цьому він буде встигати проковтнути їжу, перестане давитися. Якщо ви годуєте через пляшечку, поміняйте соску на іншу – ту, отвір в якій маленьке. В силу цього карапуз не тільки буде одержувати живлення нормальними порціями, але і буде докладати зусилля для його споживання. У результаті дитина не зригує і не гикає після прийому їжі.

Як дорослим, так і дітям від цього стану допомагає позбутися вода. Дати дитині її можна через пляшечку або в ложечці. Якщо причини явища фізіологічні, чим старше стає дитина, тим рідше цей стан буде у нього проявлятися.

Ні в якому разі не лякайте дитину з метою злякати і гикавку. Це дуже негативно позначиться на нервовій системі. Якщо ваша дитина гикає і зригує після годування, почекайте, поки цей стан саме відступить. Пам’ятаєте, як в дитинстві «перекладали» це явище на Федота, а потім і на всякого. Навряд чи це допоможе, але час очікування скоротиться.

Гикавка у дитини в утробі матері

Про причини цього стану сучасні медики ведуть суперечки, але в одному думці вони єдині – як правило, загрози здоров’ю малюка явище не представляє.

Деякі фахівці схильні вважати, що гикавка плода, що знаходиться в утробі матері, пов’язана з кисневим голодуванням. Проте в переважній більшості випадків діти народжуються здоровими, а ознак гіпоксії (кисневого голодування) у них не виявляється.

Разом з тим, коли явище супроводжується хворобливими відчуттями і різкими, частими поштовхами, варто звернутися до лікаря. Після обстеження він встановить причину цього стану. Причиною може бути також надмірне ковтання навколоплідних вод матері. З метою позбавитися від зайвої дитина відригує і гикає. Зазвичай виною тому є те, що майбутня мама з’їла щось дуже смачне (як правило, мова йде про солодощі) і дитині теж захотілося поласувати.

Найчастіше явище пов’язане з підготовкою плода до самостійного дихання і ковтання. Фахівці вважають, що це своєрідне тренування дихальної м’язи і всього дихального апарату. Явище контролюють нервові закінчення діафрагми, а значить ще одна причина, чому дитина гикає під час перебування в утробі матері – сформувалася нервова система. Цього потрібно тільки порадіти, адже це ознака правильного розвитку плоду.

Дане явище переживають не всі малюки, так само як і далеко не всі майбутні мами можуть виявити його серед поштовхів і рухів дитини. Це не ознака того, що щось пішло не так в його розвитку. Як би там не було, під час гикавки дитина відчуває дискомфорт, тому, помітивши її у новонародженого, постарайтеся допомогти йому від неї позбутися.

Пам’ятайте, що в більшості випадків це не повинно викликати тривогу і тим більше паніку у батьків.

Залишити коментар