Які питання задати роботодавцю на співбесіді?

Пошук місця роботи – дуже відповідальна справа. Щоб робочі дні дарували тільки приємні сюрпризи, претендент на вакансію повинен справити гарне враження на роботодавця і з’ясувати умови роботи. Впоратися з таким завданням неважко, якщо заздалегідь продумати, як розповісти про себе і які питання задати роботодавцю на співбесіді.

Співбесіда – це перша сходинка успішної кар’єри. Але деякі люди називають день прийому на роботу найнещасливішим у житті. Чому? Справа в тому, що вони не стали розпитувати майбутнього начальника про вимоги, які доведеться виконувати у найближчі кілька років.

Пам’ятайте: те, які питання ви задаєте роботодавця на співбесіді, впливає на ставлення до вас, адже він робить висновок, чи знаєте ви про свої права. Головне — не перестаратися, інакше вас можуть прийняти за людину, постійно створює проблеми.

Бесіда під час прийому на роботу: що запитати?

Якщо ви сподіваєтеся на взаємовигідну угоду з роботодавцем, підтримайте розмова правильно сформульованими питаннями про вакансії, що цікавить вас.

Як правило, основні обов’язки працівника зазначені в його посадовій інструкції – прочитавши цей документ, ви будете мати найбільш повне уявлення про те, чим доведеться займатися.

 1. Можна ознайомитися з посадовою інструкцією? Нерідко в інструкції є пункт «виконувати доручення начальства». Уточніть, про які дорученнях йде мова. Після отримання такої інформації доречним буде питання про суму посадового окладу.
 2. Яким буде робочий графік і чи можна його корегувати? Безумовно, запізнення або прогули – табу для хорошого співробітника. Але, можливо, вам не доведеться терпіти зайві незручності, якщо запропонований графік не підходить. Дізнайтеся, чи готовий роботодавець внести корективи в розклад. Крім того, потрібно заздалегідь з’ясувати все, що стосується оплати переробки, викликів у свята і вихідні, наявність обідньої перерви і відпустки.
 3. Передбачені відрядження і наскільки тривалі? Щоб необхідність надовго виїхати з міста, тим більше за свій рахунок, не засмутила вас через пару місяців після прийому на роботу, потрібно відразу запитати про можливі відрядження, їх частоту і спосіб оплати.
 4. Існує соцпакет для співробітників і що в нього входить? Додаткові пільги можуть зробити привабливою навіть роботу з трохи заниженою зарплатою, тому уважно вислухайте перелік приємних «бонусів».
 5. Які результати я повинен показати по закінченню випробувального терміну? У роботодавця розроблені певні критерії, яким зобов’язаний відповідати співробітник, що пройшов випробувальний термін. Знання цих вимог допоможе уникнути прикрих помилок.
 6. У кого я буду перебувати в підпорядкуванні? Якщо є можливість познайомитися з керівником на етапі співбесіди, не варто нею нехтувати. Адже від психологічної сумісності з безпосереднім начальником залежить ваш настрій і ентузіазм.
 7. Можна подивитися робоче місце? На жаль, «комфортабельний офіс з новим обладнанням», про який повідомлялося в оголошенні, може виявитися підвальним приміщенням зі стареньким комп’ютером. Тому слід убезпечити себе від подібних несподіванок.
 8. Чи оплачуються курси підвищення кваліфікації? Для людини, яка прагне до професійного розвитку, важливо, щоб роботодавець допомагав йому в цьому, надаючи час і фінансову підтримку.
 9. Через який період можна чекати підвищення? Якщо керівництво позначить, чого конкретно потрібно досягти, щоб отримати більш високу посаду, це допоможе вам стати більш цілеспрямованими.
 10. Коли буде прийнято остаточне рішення? Претендент на вакансію має право чітко знати, до якої дати чекати заповітного дзвінка, щоб не втратити можливості влаштуватися на іншу роботу.

Співбесіда – нетелефонный розмова?

Пропозиція замінити особисту зустріч при прийомі на роботу телефонною розмовою, звичайно, не з приємних. Але відмовлятися від нього не варто, адже шанси зайняти бажану вакансію зберігаються. Отже, якщо вам належить розмова з роботодавцем по телефону, подумайте, які питання задати йому. Звичайно, без огляду робочого місця та знайомства з начальником доведеться обійтися.

Інші ж питання можна надати стислу, але конструктивну форму.

 1. Які завдання я буду виконувати на роботі і в який проміжок часу?
 2. Яким ви уявляєте ідеального співробітника?
 3. Що необхідно зробити людині з таким резюме, як у мене, щоб бути прийнятим на роботу?
 4. Чим вам особисто подобається дана організація?

Про зарплату найкраще запитувати в останню чергу.

Як зацікавити роботодавця?

Звичайно, перш ніж приступати до розпитувань, вам потрібно зацікавити роботодавця. Для цього запам’ятайте основні питання на співбесіді, і відповіді на них.

 1. Чому ви звільнилися з попереднього місця роботи? Ні в якому разі не згадуйте про маленьку зарплату або сварці. Краще всього сказати, що ви впевнені, що дана установа дуже перспективно (перерахуйте переваги вакантної посади).
 2. Яка робота вам до вподоби і чому? Переконайте роботодавця в тому, що ви будете із задоволенням керуватися посадовими обов’язками. Для цього можна розповісти історію про успіхи на попередньому місці.
 3. Назвіть свої сильні і слабкі сторони, помилки на колишній посаді. Розповідь про своїх плюсах обов’язково підкріплюйте прикладами. Що стосується помилок, то назвіть 1-2 дрібних недоліку і підкресліть, що великих помилок ви не робили. Недоліки повинні бути схожа переваг, наприклад: «Я занадто нетерплячий, тому прагну швидше отримати результат зусиль».
 4. На роботі виник конфлікт — ваші дії. Скажіть, що ви відстоюєте свою думку тільки з принципових питань, в інших випадках готові поступитися.
 5. Ви вмієте працювати в колективі? Проінформуйте потенційного начальника про те, як легко ви ладнали з колегами на колишній роботі.
 6. Ким бачите себе через кілька років? Повідомте, що хотіли б продовжувати працювати в цій компанії, тільки на більш відповідальній посаді. Якщо піде мова про особисте життя, дайте зрозуміти, що перш ніж планувати поповнення в сімействі, ви хочете досягти певних вершин у своїй професії.
 7. Яку зарплату ви хотіли б отримувати? Спочатку поцікавтеся, скільки може запропонувати компанія. Якщо співрозмовник наполягає на конкретному відповіді, назвіть суму трохи вище середньої.

Іноді на співбесіді просять коротко розповісти про себе. Який приклад «усного резюме» найбільш вдалий? Гарне враження справляє наступний розповідь.

«Мене звуть (ПІБ), мені (назвіть вік). Закінчив (назва Вузу). Після закінчення навчання працював (перерахуйте посади). За час роботи я переконався, що не помилився у виборі професії. Був би дуже радий працювати на вашому підприємстві, так як сподіваюся проявити себе як гарний фахівець і допомогти його розвитку. Для цього у мене є необхідні знання і уміння (перерахуйте). Люблю працювати в команді і встановлювати довірчі відносини в колективі. Поставлені завдання завжди виконую вчасно».

Співбесіда з роботодавцем не буде стресовою ситуацією, якщо ви добре підготуйтеся до цієї події. Впевненість і чіткість при відповідях та під час постановки питань – головні правила, які потрібно пам’ятати всім, хто хоче справити хороше враження на візаві і отримати роботу своєї мрії. Не сподівайтеся на везіння — творіть власний успіх самі!

Залишити коментар