Які аналізи здавати, щоб виявити паразитів в організмі дитини?

За твердженням лікарів, більш ніж у 80% людей в організмі є паразити. Найбільш схильні їм діти, імунітет яких ще досить слабкий, щоб успішно боротися з цими мікроорганізмами. Є ряд ознак, за якими можна виявити паразитів, і при їх прояві слід здати аналізи на них, щоб встановити, чи є вони в організмі дитини, чи ні.

Існує ряд методик, що дозволяють зробити це. Що це за методики, як підготуватися і правильно здати аналізи, щоб результат був достовірним?

Симптоми наявності шкідливих мікроорганізмів

Вони повинні стати сигналом до того, що необхідно здійснити обстеження чада. Батькам варто пам’ятати, що навіть за умови ретельного дотримання правил гігієни їх малюка може наздогнати це неприємне явище. Уберегти дитину від інвазії (зараження) досить складно, зважаючи на його активної діяльності, частому перебуванні на вулиці, в колі однолітків (дитячий сад, школа), які теж можуть бути заражені, ще не до кінця зміцнілого імунітету.

Навіть перші симптоми паразитів можуть не проявитися на початковій стадії зараження, у зв’язку з чим слід своєчасно проводити медичне обстеження.

Проте це не означає, що не потрібно стежити за станом дитини в цілому. При прояві симптомів недуги потрібно терміново звернутися до лікаря.

Ознаки наявності в організмі малюка паразитів:

 • Проноси, запори;
 • Здуття, гази;
 • Больові відчуття в суглобах, м’язові болі;
 • Алергія;
 • Анемія;
 • Дерматологічні проблеми;
 • Надмірний вміст жиру в калі.

Симптомами інвазії може служити також регулярний скрегіт зубами, хронічна втома, порушений сон. Один з поширених ознак явища – свербіж в районі заднього проходу, особливо якщо мова йде про наявність глистів.

Обстеження здійснюється інвітро (з лат. «поза організмом), а це означає, що на аналіз береться біологічний матеріал і досліджується в лабораторних умовах.

Дослідження калу

Як правило, лікарі дітям призначають саме цей аналіз. Фахівець лабораторії досліджує кал на наявність яєць паразитів.

Завдяки йому можна виявити наявність таких мікроорганізмів:

 • Нематоди (круглі глисти). До цієї групи відносяться аскариди, кривоголовки, некаторы, волосоголовці;
 • Сосальщики (трематоди), а саме шистосоми, котячі двуустки, печінкові двуустки;
 • Стрічкові черв’яки. Наприклад, це може бути широкий лентец, свинячий ціп’як, бичачий ціп’як.

Більшість фахівців схиляються до думки, що дослідження цього біологічного матеріалу не дає 100%-й результат.

Позитивний результат при цьому завжди достовірний, а от негативний може бути помилковим. Пов’язано це з тим, що паразити в організмі відкладають яйця лише періодично, тому на момент здачі калу їх просто може не бути. У зв’язку з цим рекомендується здійснювати аналіз тричі з певним інтервалом, але навіть такий підхід не дозволяє отримати абсолютно точний результат.

Як здавати кал?

Для отримання максимально достовірного результату кал потрібно здавати в спеціальній ємності, яка щільно закривається за допомогою закручується кришки.

Ось як правильно підготувати біологічний матеріал.

 1. Потрібно випорожнитись в суху, обов’язково чисту ємність. При цьому необхідно стежити за тим, щоб в кал не потрапили сліди сечі або виділення з органів статевої системи;
 2. Далі потрібно забрати 2 ч. л. матеріалу, взявши його з боків, зсередини і верхній частині, і перекласти його безпосередньо в контейнер;
 3. Бажано здати аналізи калу на паразитів для проведення дослідження в інвітро протягом півгодини (максимум 45 хвилин) після процесу спорожнення;
 4. При відсутності можливості передати кал на дослідження своєчасно його необхідно помістити в холодильник, де він повинен пробути не довше 8 годин. Протягом цього часу він повинен перебувати в умовах температури 4-8 градусів, при цьому контейнер повинен бути щільно закритий.

Дослідження крові

Це дуже ефективний метод, завдяки якому визначається наявність у біологічному матеріалі антигенів і антитіл. Перші являють собою самих паразитів або їх частини і продукти життєдіяльності. Другі являють собою білки-імуноглобуліни, що виробляються в організмі з метою знищення антигенів.

Даний метод називають ІФА (імуноферментний аналіз).

Основна перевага цього методу полягає в тому, що аналіз крові дозволяє виявити наявність в організмі практично будь-якого паразита.

Для дослідження зазвичай беруть кров з вени, а вивчається фахівцем вона в період від 1 до 9 днів. Достовірність результату цього аналізу дуже висока, вона складає близько 95%.

Розшифровку результатів дослідження може зробити лікар. Вона дозволяє дізнатися, які мікроорганізми і в якій кількості присутні в організмі.

У медицині прийнято позначати антитіла так: IgM, IgA, IgG.

Визначити наявність антитіл IgM можна вже через 2 тижні після зараження. Що стосується кількості антитіл IgG в організмі, протягом усього захворювання вона буде високим.

Високий вміст в крові перше свідчить про гострій фазі хвороби, а якщо у великих кількостях виявлені другі, можна говорити про хронічному перебігу захворювання.

Зішкріб на ентеробіоз

Дана методика також застосовна до дітей. Її застосовують для виявлення в організмі гостриків (одна з різновидів гельмінтів).

Цей вид дослідження призначають при показаннях, які свідчать про те, що у дитини можуть бути гострики.

Вони такі:

 • Свербіж в районі заднього проходу і порушення сну у вечірній і нічний час. Пов’язані прояви з тим, що даний вид паразитів активізується саме в цей час доби, і може відкладати яйця в шкірних складках, що оточують анальний отвір. Ці процеси викликають у дитини дискомфорт;
 • У зв’язку з незручностями, доставляемыми йому паразитами, дитина може виявляти підвищену увагу до своїх статевих органів;
 • Один з найбільш виражених симптомів, що свідчать про наявність гельмінтів і є показанням до соскобу на ентеробіоз – почервоніння шкірного покриву в районі заднього проходу.

Дане дослідження також дітям призначають у наступних випадках:

 • При надходженні в дитячий сад. Також може бути показаний зішкріб, коли дитина повертається в дошкільний заклад після тривалої відсутності;
 • При направленні на лікування у стаціонар;
 • У разі планового медичного обстеження, а також направлення на санітарно-курортне оздоровлення;
 • Необхідно здати аналізи на паразитів і в рамках обстеження для початку занять спортом у плавальному басейні.

Зішкріб зазвичай береться в умовах поліклініки, але допускається варіант, що батьки можуть самостійно взяти у дитини досліджуваний матеріал, а потім передати його в лабораторію.

У будь-якому випадку робиться це в ранковий час, відразу за його пробудженню. Бажано здійснювати процедуру до дефекації і прийому ранкового душу.

Існує 2 способи її проведення:

 • За допомогою звичайної ватної палички. Її необхідно змочити в теплій воді чи фізрозчині. Далі паличкою водять в районі заднього проходу. Після проведення процедури її необхідно помістити в поліетилен або контейнер. Упаковка повинна бути герметичною;
 • За допомогою скотча. Ось які дії потрібно вчинити. Липку стрічку або шматочок скотчу потрібно спочатку наклеїти в районі заднього проходу, а потім акуратними рухами наклеїти його на скло. Останнє необхідно передати в лабораторію.

Якщо ви здійснюєте зішкріб в домашніх умовах, потрібно відразу ж після процедури віднести біологічний матеріал в медичний заклад. Максимальний час, протягом якого він може зберігатися вдома, складає 2 години. При цьому матеріал обов’язково повинен бути відправлений в холодильник.

При виявленні личинок глистів обов’язково призначається лікування. При їх відсутності зазвичай призначають повторне дослідження, якщо симптоми зараження не зникли. Як правило, зішкріб роблять тричі щодня або через день для отримання точного результату.

Про те, які аналізи необхідно здати на виявлення паразитів у дитини, обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем. На основі наявних симптомів та інших свідчень фахівець підбере один з перерахованих методів дослідження, а в деяких випадках може бути показано їх комбінування.

Залишити коментар