Яка різниця між ГРЗ і ГРВІ?

Напевно, кожен, хто хоч раз хворів простудними захворюваннями, висиджуючи свою чергу на прийом до терапевта в міській поліклініці і читаючи медичну карту, задавав собі питання — яка між ГРЗ і ГРВІ різниця. Спробуємо розібратися в цьому.

ГРЗ і ГРВІ – що це таке?

Чим відрізняється ГРВІ від ГРЗ, в принципі видно із скороченої назви захворювань. В обох випадках має місце гострий перебіг патології респіраторного характеру, тобто охоплюються органи дихання. У чому ж тоді різниця між ГРЗ і ГРВІ?

Під абревіатурою ГРЗ маються на увазі захворювання, що призводять до запальних процесів у дихальних органах людини і не тільки. Вони мають гострий характер перебігу хвороби і явний прояв симптомів з-за дії на організм бактерій, вірусів, грибків, тобто немає залежності від етіології.

ГРВІ ж зациклено тільки на одному збудника – вірус. Це найпоширеніша в світі можливість захворіти. До ГРВІ належать такі захворювання:

 • грип;
 • парагрип;
 • респіраторний синцитіальний вірус людини;
 • риновіруси;
 • аденовіруси та ін

Основний шлях поширення інфекції в обох випадках — повітряно-крапельний. У цьому криється причина досить частого виникнення епідемій. Для постановки діагнозу потрібна інформація про збудника, яку отримують, проводячи спеціальні дослідження. Це займає деякий час, що прийнятно при хронічному перебігу патології.

У випадку звичайної застуди, поки будуть готові результати аналізів, вже і хвороба пройде. Якщо ж спостерігається гострий перебіг патології, необхідно швидке і дієве лікування. Найчастіше організм, ослаблений вірусом, вражає ще й бактеріальна інфекція, що в підсумку дає можливість ідентифікувати медикам стан хворого як ГРЗ.

Продовжуючи тему відмінностей між ГРЗ і ГРВІ, можна відзначити і вплив на виникнення першого захворювання такого фактора, як переохолодження. У другому ж випадку переважаюче значення має потрапляння вірусу та його вплив на організм людини.

Вивчаємо симптоми

Неоднорідність і поширеність респіраторних інфекцій найчастіше вимагає диференційованого підходу до постановки діагнозу і з’ясування причини захворювання. Визначити, чим відрізняється ГРВІ від ГРЗ, за симптомами досить складно.

Основними ознаками, притаманними обом захворювань, є:

 • закладеність носа, рясне виділення слизу;
 • кашель;
 • чхання;
 • біль у горлі, запалення слизової;
 • головний біль з проявом хворобливості в очних яблуках;
 • загальне нездужання.

При вірусної інфекції слиз, відокремлюване з носа, прозора, а при бактеріальному її характері з’являється жовтий або зелений відтінок з гноєм. Аналогічні кольорові характеристики відхаркувальною мокротиння. Кашель може пройти трансформацію від сухого до вологого і бути просто покашлюванням або носити надривний характер. Також бактеріальний недуга себе проявляє білим нальотом у горлі і запаленням слизової.

Обом розглянутим захворювань властиво підвищення температури тіла та розвиток супутніх патологій — бронхіту, пневмонії, фарингіту, тонзиліту і т. д. Саме тому для призначення правильного лікування потрібен досвідчений медик-фахівець.

Особливості вірусу грипу

А чим відрізняється грип від ГРВІ та ГРЗ? Окремо приділимо увагу цього вірусу. Взагалі, грип – це представник ГРВІ, має схильність до прояву у вигляді епідемій і пандемій. Вірус класифікується на три серотипу: А, В, С.

Відмінність грипу від інших ГРВІ — наявність спеціальних препаратів для терапії цього вірусу, таких як «Ремантадин», «Занамівір», «Озельтамівір», а також можливість вакцинації в якості проведення профілактичних заходів.

Медична наука вказує, що одним з основних початкових проявів грипу є різкий стрибок температури тіла до високих значень в супроводі таких симптомів, як:

 • головний і м’язовий біль;
 • відчуття холоду і тремтіння в м’язах;
 • почуття загальної втоми;
 • сухість у носоглотці;
 • загрудінні болю і кашель.

Вірусна інфекція грипу відрізняється підвищеною небезпекою серйозних ускладнень.

Як лікувати ГРЗ і ГРВІ?

Різниця, чим лікувати ГРЗ і ГРВІ, полягає в неефективності застосування антибактеріальних препаратів проти вірусів. Терапія в обох випадках симптоматична, що включає прийом таких фармацевтичних препаратів:

 • нестероїдних жарознижуючих засобів;
 • витаминсодержащих препаратів;
 • судинозвужувальних крапель і спреїв;
 • препаратів від кашлю;
 • засобів з вмістом вітаміну С.

Також хворому рекомендується рясне пиття і постільний режим. Можливе призначення доктором противірусних препаратів або антибактеріальних засобів в залежності від збудника.

Уважними треба бути при використанні комплексних препаратів, багатокомпонентних засобів, що містять дозовані частини декількох ліків. Наприклад, препарати, до складу яких входить ацетилсаліцилова кислота, неприйнятні для дітей до п’ятнадцяти років з-за широкого діапазону небажаних ефектів. Це слід враховувати, оскільки в більшості своїй багатокомпонентні симптоматичні засоби реалізуються без рецепта.

На завершення слід зазначити, що при появі симптомів ГРЗ або ГРВІ необхідно звертатися в лікарню, а не стійко переносити захворювання на ногах. Так ви зможете уникнути ускладнень і не допустити подальшого поширення інфекції вдома і на роботі.

Не варто забувати і про профілактичні заходи. Вакцинація при загрози епідемій, використання імуностимулюючих препаратів, недопущення переохолодження організму, особливо в осінньо-зимовий період, провітрювання приміщень та здоровий спосіб життя допоможуть вам захиститися від мікробів. Будьте здорові!

Залишити коментар