Як зробити компост

Багато хто вважає, що приготувати компост легко і швидко, але це не зовсім вірне твердження. Якщо правильно приготувати компост, грунт отримає життєво необхідні сили для відновлення, підвищиться її родючість, а також поліпшиться структура. На практиці існує величезна кількість методів, щоб готувати самостійно компост, але кожен землероб має свій власний рецепт.

Сучасні люди можуть, звичайно, і купити таке добриво для грунту, але немає впевненості в тому, що виробник дотримувався всіх правил виробництва. В іншому випадку, неякісне добриво може тільки завдати шкоди грунту. Приготування компосту своїми силами додає впевненості, що продукт буде корисний.

Які інгредієнти можна додавати в компост, а які ні

Для приготування сировини на дачі можна використовувати такі продукти, як скошену траву і опале листя, тваринний і пташиний послід, торф та яєчну шкаралупу, яка не проходила обробку температурою. Також, сюди входять спитый чай і кава, тонкі гілки, обрізки від овочів і фруктів, подрібнені папір, пір’я і натуральні тканини, солома, тирса і стружка, лушпиння від насіння.

Не рекомендується додавати в компост овочі і фрукти, які проходили термальну обробку, хворі культури, бур’яни, що живуть багато років, синтетику і інші штучні матеріали, а також відходи після цитрусових продуктів.

Багато років точаться суперечки між садівниками і городниками, які виступають за і проти таких добавок, як фекалії людини або тварин, як правило, все вирішує власник, на свій розсуд. Якщо на його думку такі інгредієнти тільки поліпшать компост і його властивості, тоді будь ласка, якщо ні, просто не додавати їх. Що стосується продуктів харчування, наприклад, молока і м’яса, риби, жиру і кісток, то в цьому плані немає жодних суперечок чи висловлювань.

Крім всіх зазначених добавок, на загальну думку хліборобів, можна в компост додавати і яблука. Треба сказати, що у правильно приготованому добриві температура підвищується до 60 градусів і вище, тому будь-які паразити, гриби або інші хвороботворні бактерії просто не виживуть в такому середовищі.

Приготування компосту

Підготувати спеціальну ємність, як правило, ящик, на дно якого укладають обрізні гілки або тріски, вони будуть виконувати роль дренажу. Сировину укладають шарами, перемішуючи його з землею, і чим більше буде використано органічних відходів, тим якісніше вийде компост. Це слово в перекладі означає – складовою, тому його не роблять з одного інгредієнта, наприклад, якщо використовувати тільки одну скошену траву, в результаті вийде або сіно, або маса, яка поступово буде просто гнити.

На готовому, що продається в магазині добриві, виробник вказує склад елементів, з якого готує сировину, тому кожен садівник або огородник може проявити власну ініціативу і додати в купу всі продукти, які тільки принесуть користь.

Щоб отримати не просто хороший, але і корисний, поживний компост, слід додавати в купу різні рослини, завдяки яким відбувається швидке утворення гумусу, це може бути аптечна ромашка або деревій, валеріана або кульбаба. У процесі приготування компосту необхідно пам’ятати, що всі азотисті і вуглецеві продукти повинні укладатися шарами, те ж саме стосується сухих і мокрих інгредієнтів. Прискорити процес розкладання компосту допоможуть пташиний послід або гній тварин.

Поки компост буде настоюватися, його слід періодично перемішувати, так він буде отримувати кисень, і розкладання буде відбуватися швидше. Крім того, процес перемішування дозволить контролювати, чи достатньо вологи в компостній ямі, чим частіше буде купа перемішуватися, тим швидше вийде кінцевий продукт.

Щоб зрозуміти, чи дозрів компост чи ні, досить добре придивитися, готовий компостний продукт буде розсипчастим, темного кольору і вологий, і що найголовніше, від нього буде йти запах лісового ґрунту.

Створення компосту взимку на дачі

Коли слід готувати перегній, немає встановлених вимог і правил, багато укладають яму, починаючи з весни, поступово, додаючи різні інгредієнти, наприклад, бадилля після рослин або опале листя.

Готувати компост можна, навіть взимку, якщо вірити сучасним виробникам, за рахунок спеціальних препаратів, вже через два місяці можна отримати готовий для використання компостну масу. Для приготування такої сировини потрібно не тільки земля, але і харчові відходи, а також спеціальні розчини, всі інгредієнти складають у герметичну ємність, зволожують добавками і закривають.

Таким методом можна готує добриво в будь-якій кількості ящиків, скільки є відходів, стільки можна і готувати добрив. Частки органіки повинні бути максимально дрібними, щоб тим самим, прискорити процес розкладання компосту. Сам ящик або іншу ємність встановлюють у приміщенні, де температура не падає нижче 15 градусів. Якщо правильно виконати всі вимоги, то вже через пару місяців можна отримати готове добриво — компост.

Важливо! Використовувані препарати дозволяють не тільки отримати хороший компост за короткий період часу, завдяки їм готують добриво, що володіє поживними властивостями, а це дозволить отримати багатий врожай.

Переваги приготованого компосту на дачі самостійно

Приготувати компост своїми силами, отже, отримати найкраще добриво для своєї земельної ділянки, так як в його склад входять корисні мікроелементи у великій кількості. Крім усього іншого, самостійно приготований компост – це дешевий метод збагачення грунту, практичний засіб для правильної її структури, тому що він зберігає необхідну кількість вологи і розпушує грунт для рослин.

Розсипаний по поверхні землі компост виступає в ролі мульчі, завдяки чому волога в ній буде зберігатися довше, і бур’яни не будуть розвиватися.

Є вагома перевага, яке виводить компост на перші ряди ефективного добрива і це суттєвий внесок в охорону навколишнього середовища, а також її розвиток. Немає таких мінеральних добрив, які могли б зрівнятися з компостом за якістю. А якщо ще й яму правильно підготувати, де будуть складатися всі органічні відходи, то вийде справжній інкубатор, в якому будуть розвиватися корисні мікроорганізми і бактерії.

Крім усього іншого, приготування компосту на дачі самостійно економить фізичні сили, тому що не треба буде витрачати додаткові зусилля, щоб вивозити сміття з ділянки, все можна складати, поступово, в цю яму.

Як створити спеціальний ящик для компостної купи

Для приготування знадобиться ящик середнього розміру, але певних вимог, по-перше, слід підготувати спеціальні дошки, які раніше не стикалися з токсинами, щоб вони не були гнилими. Можна використовувати не тільки дошки, але і планки, але якщо вони будуть гнилі, у процесі дозрівання компосту, зіпсуються. Що стосується контакту з токсичними матеріалами, пофарбовані або замаслені вироби отруять компост, і якість його буде невиправно порушено.

Фахівці радять використовувати необрізану соснову дошку або бруси, щоб таку конструкцію можна було використовувати довгі роки. В результаті вийде якісний ящик, на який не витратити багато коштів, а він буде служити довго.

По-друге, слід правильно підібрати місце під компост і можна починати будівельні роботи. Саме головне, щоб місце було не дощове, неважливо, піднесена це місцевість або рівнина, крім того, ящик для компостної купи слід трохи підняти, щоб його не кортіло водою. В цілому, виходить ящик, який нагадує конструкцію для овочів, але значно більшого розміру, між планками, обов’язково слід залишати невеликі зазори, це дасть можливість провітрювати компост, щоб усередині відбувалися всі біологічні процеси.

На місці, де буде стояти скринька для компосту, встановлюють спеціальні опори, до яких прикріплюють готові стінки конструкції з соснової дошки або бруса. Четверта сторона повинна залишатися знімною, щоб у майбутньому легше було брати компост для удобрення грунту або мульчування дачної ділянки. Якщо не зачіпати подробиці, то в цілому, конструкція готова і можна сміливо приступати до приготування компосту. На дно ящика, бажано, покласти старий матеріал, наприклад, лінолеум.

Приготування компосту в домашніх умовах

Для роботи слід взяти пластикові пляшки, обрізати верхню і нижню частину, щоб в результаті вийшов циліндр однакової висоти, відходи та сміттєві пакети. Отримані пластикові пляшки необхідно поставити на дно відра, щоб створити дренажну систему. Так відходи не будуть стикатися з днищем. У пакеті прорізаються невеликі отвори, щоб стікала зайва рідина, і встановлюють його в відрі. Після того, як він наповнюється очищеннями, до них додається спеціальний препарат для приготування компосту, згідно інструкції. Після виконаної роботи, з пакету слід видавити повітря, зав’язати його і придавити важким вантажем, наприклад, банкою з водою. Поки компост буде настоюватися, зайва рідина буде збиратися у відрі, і приблизно, один раз в три дні, слід зливати.

Але і цей розчин можна використовувати з користю, тому що нерозбавлений відпрацьований препарат являє собою екологічно натуральний засіб, який можна використовувати для чищення каналізації, стоків та інших систем. Для любителів тварин, такий розчин добре підходить, щоб чистити лоток кішки і не використовувати сильні хімічні засоби.

Також, отриману після компостування рідину можна використовувати в якості підгодівлі кімнатних рослин, тільки, перш, її слід розбавити водою, в пропорції 1:10. По мірі того, як мішок буде наповнюватися відходами, всі вищеописані процедури слід повторювати, доки він не буде зовсім повним. Потім, його залишають в теплому місці на тиждень, щоб компост розклався, після минулого часу його перемішують, додаючи невелику кількість ґрунту або землі, а потім перекладають у поліетиленовий мішок більшого розміру. У такому вигляді компост виносять на балкон, залишають його там і періодично додають до нього нові приготовані органічні добрива.

У процесі компостування домашніх відходів, неприємного запаху немає, хіба тільки з’явиться слабкий кислуватий аромат і поверх відходів можна побачити білу цвіль. В період весни, отриманий в домашніх умовах, компост використовують, як грунт для розсади або підсипають в горщики з кімнатними рослинами. З нього роблять рідкі підгодівлі або просто перевозять на дачу, де добриво обов’язково буде куди використовувати.

Додатково про компості можна подивитися на відео

Залишити коментар