Як змінюється протягом терміну вагітності окружність живота майбутньої матусі?

Запитайте у будь-якої людини про те, що видає вагітну жінку в натовпі, і він відповість вам – «живіт». І дійсно, окружність живота при вагітності починає планомірно збільшуватися вже з 13-14 її тижні.

І це відбувається не тільки через зростання ембріона. В утробі майбутньої мами збільшується плодовместилище, тобто, матка. І це відбувається задовго до того, як дитина підростає до великих розмірів.

Чому зростає живіт і навіщо гінеколога потрібно знати його розміри?

Зростання обумовлене збільшенням кількості амніотичної рідини (навколоплідних вод), а також плаценти, яка починає формуватися з самого моменту імплантації ембріона. Живіт, зростаючий під час виношування плоду, досягає пікової позначки в своєму обсязі приблизно за 10-14 днів до розродження. Після цього живіт, як кажуть у народі, «опускається», і стає менше.

Що примітно, його обсяг не йде і відразу після пологів, що дуже засмучує багатьох новоспечених батьків.

У гінекологічних кабінетах є спеціальні таблиці окружності живота по тижнях. Така таблиця допомагає акушера-гінеколога, який курирує вагітність, своєчасно розпізнавати будь-які неблагополуччя протягом виношування. Сьогодні вам може стати відома норма збільшення обсягів животика в залежності від строків, проте без певного інструментарію і пізнань ви не зможете виявити у себе яких-небудь акушерських патологій і відхилень.

За даними параметрами також можна визначити вагу дитини і кількість навколоплідних вод. Причому якщо виявляється їх дефіцит або надлишок (багатоводдя), важливо прийняти швидкі заходи для корекції стану жінки.

Норми окружності живота при вагітності по тижнях потрібні скоріше лікаря, ніж вам самій, адже так він може спостерігати за динамікою вагітності без потенційно небезпечних приладів. Але можливо, вам самій буде цікаво, як і чому міняється цей параметр в процесі виношування довгоочікуваного дитини.

Зростання талії при вагітності: як він повинен прогресувати?

Збільшення окружності живота по тижнях вагітності в нормі відбувається плавно і поступово. Сама жінка не може відчути надбавки сантиметри-іншого в області талії, навіть якщо її термін виношування досить великий.

Як ми вже згадували, спочатку талія зростає зовсім не з-за стрімкого зростання дитини в утробі. Це відбувається через збільшення кількості навколоплідних рідин і розвитку «дитячого місця», тобто плаценти. Незважаючи на це, до дванадцятого тижня живіт залишається практично плоским, оскільки матка все ще розташовується за кістками таза. Навіть гінеколог не може пальпувати її і винести вердикт щодо її збільшення.

Однак сама жінка може відчути цей процес по раптовому здуття живота або прискореним походів в туалет, обумовленим тиском на сечовий міхур. Також первинний ріст матки може перешкодити нормальній перистальтиці кишечника, в зв’язку з чим жінка може зіткнутися з першими запорами. Після дванадцятого тижня вагітності плодовместилище піднімається над лобковим зчленуванням, і з цього моменту починається більш активне зростання обсягів.

Тепер, при кожному відвідуванні жіночої консультації, доктор буде вимірювати висоту дна матки і окружність талії майбутньої матусі. Це дозволяє проводити щодо адекватний моніторинг того, як малюк росте в утробі. Виміри проводяться за допомогою звичайної сантиметрової стрічки, тому вам не потрібно робити постійні УЗД, щоб відслідковувати розвиток плоду.

Фіксуючи всі зміни, які відбуваються у вашу персональну картку, лікар може визначити будь-яке можливе відхилення на будь-якому терміні.

У цьому випадку може знадобитися додаткова діагностика. Акушер-гінеколог, який курирує вагітність, знає середньостатистичні норми окружності талії жінки по тижнях вагітності, з чим і зіставляє ваші результати.

До речі, таким же чином лікар може визначити приблизну масу тіла плода. Якщо на пізніх термінах вона значно перевищує норму, може бути поставлено питання про розродженні шляхом проведення кесаревого розтину, щоб уникнути родових травм у дитини і серйозних розривів у матері.

Визначаємо вагу по окружності талії у вагітних

Ви самі можете приблизно вгадати вагу вашої дитини, маючи точні показники і параметри зростання свого живота. Але, на жаль, більшість жінок не може самостійно впоратися з вимірами. Якщо ви дуже хочете контролювати розвиток свого малюка, і не маєте можливості навідуватися в клініку для постійних консультацій, попросіть свого лікаря навчити вас робити точні виміри висоти дна матки та окружності живота.

Можливо, при знятті цих мірок вам також знадобиться стороння допомога, особливо якщо до цього моменту ваш живіт досить об’ємний і великий.

Отже, як можна визначити вага дитини по окружності живота? Для цього потрібно визначити висоту дна матки і об’єм талії в даний момент. Розрахунок проводиться за формулою:

СДМ х ОЖ = вага плоду.

Розрахунок за цією формулою майже завжди гранично точним, і дає мінімальні похибки (100-150 г) навіть на заключних етапах вагітності, перед самим розродження.

Тепер ви знаєте про те, як цілком реально вирахувати вага дитини по окружності живота. А які ж норми цього значення на протязі всього періоду виношування?

Норми окружності живота під час виношування дитини

Безумовно, лікар в такій справі не може спиратися тільки на загальноприйняті стандарти. Вони усереднені і відносні, до того ж, відносяться тільки до нормостеникам. Кваліфікований фахівець повинен в обов’язковому порядку враховувати конституційний тип статури своєї підопічної. Наприклад, якщо жінка була повненькою до зачаття, і мала досить велику кількість зайвої ваги, заміри тут виробляються дуже обачно та обережно, оскільки при цьому враховується ще і приблизний обсяг підшкірно-жирової клітковини в області талії пацієнтки.

Аналогічна ситуація з худорлявими жінками – у них далеко не завжди сильно випирає живіт, і він може бути ледь помітний навіть до п’ятого місяця вагітності. У цьому випадку виміри проводити легше, оскільки вони дають фактично точні параметри без жодної похибки.

Саме через індивідуалізації кожного окремого випадку, лікар вимірює обсяги талії виключно в динаміці, починаючи з першого візиту та постановки на облік.

Найбільшого обсягу показник досягає у другій половині третього триместру. До 32 тижня талія жінки досягає в обсязі 80 см, а до 36-38 тижні – 90-100 див Висота стояння дна матки при цьому збільшується синхронно, якщо не є акушерських патологій.

При наявності яких-небудь відхилень у значеннях, майбутню маму можуть госпіталізувати в стаціонар.

Особливо це актуально при:

  1. Гестозу;
  2. Багатоводді;
  3. Патологіях серцево-судинної системи у матері;
  4. Резус-конфлікті;
  5. Захворюваннях печінки і нирок.

Існують і інші стани, що вимагають обов’язкового і постійного спостереження з боку медичного персоналу.

Як правильно проводити виміри?

Насамперед, слід врахувати, що обсяг талії яка виношує у жінки вимірюється строго в горизонтальному положенні, тобто, лежачи на кушетці. Це обумовлено тим, що у вертикальному положенні деякі фактори можуть давати значну похибку (наприклад, послаблення передньої черевної стінки або зміщення хребців). Завмер також повинен проводитися строго після спорожнення сечового міхура – так його результат буде більш точним. Не зайвим стане і попереднє спорожнення кишечника.

Для вимірювання зазвичай використовується звичайна сантиметрова стрічка (кравецька). При цьому вона повинна проходити через найглибшу частину анатомічного вигину хребта на спині, і з’єднуватися в області пупка. Тільки при виконанні такого регламенту процедури, медик може не сумніватися в об’єктивності його результатів, і стежити за динамікою росту.

Якщо окружність талії нижче норми, слід негайно пройти всебічне діагностичне обстеження та виключити фетоплацентарную недостатність, яка може призвести до гіпотрофії плода. Якщо вона перевищує норму, мова може йти про великому плоді або багатоводді у мами.

Обов’язково відвідуйте лікаря за домовленістю і ретельно стежте за змінами власного самопочуття.

Нехай ваша вагітність пройде гладко і легко, а пологи будуть швидкими і безболісними!

Залишити коментар