Як здавати аналіз на ентеробіоз дорослим і дітям?

Ентеробіоз – паразитарна інфекція, викликана дрібними глистами та гостриками. Це дуже поширене і заразне захворювання, найчастіше зустрічається у маленьких дітей. Які симптоми допомагають його розпізнати? Як здавати аналіз на ентеробіоз?

Шляхи зараження энтеробиозом

Місце проживання дорослих гостриків – кишечник. Коли відбувається спарювання, жіночі особини відкладають яйця з ембріонами в перианальной області, близько 10 000 штук в день. Вони ж і є рознощиками інфекції.

Коли дитина чухає попу, щоб зменшити свербіж, що викликається паразитами, він збирає яйця під нігтями і на пальцях, поширюючи їх на навколишні предмети. Ці інфекційні форми паразита також осідають на шкірі, постільній білизні й одязі. Вони виживають в пилу протягом трьох тижнів.

Яйця потрапляють в організм через їжу, руки або забруднені предмети, а також при вдиханні зараженого пилу. Після вилуплення в шлунку паразити випускають личинки, що мігрують у товсту кишку, де і стають дорослими.

Симптоми інфекції

Найчастіше у дитини відсутні скарги на що-небудь. Тим не менш, деякі ознаки можуть свідчити про інфікування гостриками. Специфічними вважаються наступні симптоми:

 • анальний свербіж, особливо під час сну;
 • епізодичний пронос;
 • болі в животі невідомої природи;
 • дратівливість, безсоння або кошмари.

У маленьких дівчаток можуть з’явитися ознаки запалення зовнішніх статевих органів і вульвіта за рахунок інтенсивного розчісування. Найчастіше вони супроводжуються утрудненим сечовипусканням або нетриманням сечі.

Як можна виявити гостриків?

Якщо за зовнішніми ознаками є підозра, що ваш дитина інфікована гостриками, для його підтвердження виконайте наступні дії:

 1. Уважно досліджуйте край ануса малюка на предмет наявності червоних скребкових пошкоджень.
 2. Можливо, ви виявите маленьких білих хробаків, що рухаються у його стільці або на краю ануса, а також на білизні або ліжку.

Якщо ви недостатньо впевнені в присутності гостриків, зверніться до лікаря для обстеження. Коли є сумніви з приводу діагнозу, лікар може порекомендувати провести скотч-тест або так званий періанальний зішкріб.

Методи діагностування ентеробіозу

Наявність перианальної свербежу хоч і є характерною особливістю інвазії гостриками, але все ж може бути тільки припущенням діагностування ентеробіозу. Важливо пам’ятати, що зі схожими скаргами на ректальний свербіж зустрічаються і інші захворювання, включаючи і такі серйозні, як діабет, колоректальний рак, геморой, печінкові патології. Саме тому потрібно провести об’єктивне дослідження для остаточного підтвердження діагнозу.

Найбільш достовірним підтвердженням інфекції гостриків є фізична виявлення дорослих особин і надання їх в клінічну лабораторію для макроскопічного дослідження. Якщо візуально виявити гостриків не вдається, то підтвердити ентеробіоз можна за допомогою виявлення яєць, залишених в шкірних складках перианальной області.

Зазвичай виявлення яєць гельмінтів проводиться за результатами копрологической діагностики — лабораторного дослідження калу. Однак проблема полягає в тому, що на відміну від інших гельмінтів гострики не відкладають яйця в травному тракті і кишечнику, тому за допомогою копрологіческого методу дослідження вкрай рідко вдається виявити їх.

Раніше для виявлення яєць гостриків використовувався лабораторний метод, розроблений Гиммельфарбом. Суть його полягає в тому, що хворому з вечора в анус закладається стерильний ватний тампон, де він знаходиться до ранку. Після закінчення відбору проби тампон вилучається пінцетом і прополіскують у центрифужной пробірці, а потім осад змиву микроскопируют.

Сьогодні самою інформативною діагностикою вважається скотч-тест або зішкріб на ентеробіоз, його ще називають методом відбитка. Зупинимося на ньому докладніше.

Як правильно здати аналіз на ентеробіоз?

Багато батьків задаються питанням, як беруть у дітей зішкріб на ентеробіоз. Щоб отримати об’єктивний результат, відбір біоматеріалу з періанальної зони слід проводити рано вранці, до того як дитина сходить в туалет і проведуться процедури підмивання в області статевих органів. Деякі лікарі рекомендують уникати водних процедур вже ввечері перед днем здачі аналізу. Єдиним протипоказанням до проведення забору біоматеріалу є шкірні ушкодження в області краю ануса.

Провести зішкріб методом відбитка без праці ви зможете в домашніх умовах:

 1. Для цього зніміть з дитини трусики, покладіть його на бік, а пальцями однієї руки розведіть сідниці, тим самим відкривши доступ до анусу.

 2. Другою рукою накладіть клейку стрічку на перианальную область і потримайте її протягом декількох секунд.
 3. Потім акуратно приклейте скотч до лабораторного скла.
 4. Скло необхідно доставити в лабораторію, використовуючи стерильний контейнер. Процедуру потрібно проводити в стерильних медичних рукавичках.

Як здавати аналіз на ентеробіоз дорослому? У цьому випадку теж використовується метод зіскрібка, тільки він проводиться спеціальним скляним шпателем або ватною паличкою, змоченою в дистильованій воді або гліцерині.

Зразок біоматеріалу у дитини також можна взяти з використанням ватної палички. Такі спеціальні палички продаються в аптеках разом із стерильним пластиковим контейнером у формі пробірки з герметичною пробкою. Зішкріб береться наступним чином:

 1. Укладіть дитину так само, як і в попередньому випадку.
 2. Розсунувши сідниці, заздалегідь намоченої дистильованою водою або гліцерином стерильною паличкою з ватою проведіть, злегка натискаючи, по шкірі біля краю анального отвору.
 3. Ватяну паличку із зразком біоматеріалу помістіть в стерильну пробірку, щільно закривши пробку.

Зібрані зразки зіскрібків слід доставити в лабораторію не пізніше ніж через дві години, інакше процедуру доведеться повторити на наступний ранок. Якщо за результатами аналізу яйця гостриків будуть виявлені, ставиться остаточний діагноз ентеробіоз.

Залишити коментар