Як зберігати мед у домашніх умовах, щоб не зацукрувався: температура, вологість, тара

Можна любити або не любити мед, можна ставитися до нього байдуже, але ніхто не стане заперечувати його користь. Це перший помічник при простуді, нервових розладах, головних болях, захворюваннях серця, косметичних проблеми. Тому бажання запасти його на зиму цілком зрозуміло. Важливо, щоб до холодного часу року продукт бджільництва не втратив корисних властивостей і фізичних характеристик. Як зберігати мед у домашніх умовах?

Згідно ГОСТу, можна зберігати мед у закупореній скляній банці або герметичній полімерній тарі не більше двох років. Негерметична тара скорочує термін придатності продукту бджільництва до восьми місяців. Але пасічники готові посперечатися з державними стандартами. Вони стверджують, що час зберігання продукту не обмежено (за винятком меду з маточним молочком, термін придатності якого всього шість місяців). Важливо лише створити для цінного нектару відповідні умови.

Ключові умови

Для будь-якого продукту передбачені стандарти зберігання. Тільки при їх дотриманні можна говорити про високих органолептичних якостей і користь для організму. Це стосується і меду. Продукт досить «примхливий».

Мікроклімат

Якщо ви знаєте, при якій температурі слід зберігати мед, це вже половина успіху на шляху до тривалого зберігання продукту без втрати корисних властивостей. Досвід бджолярів диктує оптимальну температуру 10°C і вологість 60%. ГОСТ ж допускає підвищення температури до 20°C. Щоб зрозуміти, чому мікроклімат настільки важливий, досить вивчити п’ять фактів, що відбувається з нектаром при відхиленні від нормальних умов зберігання:

 • температура нижче -6°C — сприяє прискоренню процесу кристалізації. Нектар може стати настільки твердим, що буде важко дістати його з банки ложкою;
 • температура вище +20°C — продукт бджільництва втрачає значну частину вітамінів;
 • часта зміна температур — призводить до нерівномірного кристалізації;
 • знижена вологість — в приміщенні з сухим повітрям може початися цвітіння меду;
 • підвищена вологість — може стати причиною бродіння.

Чи можна зберігати мед у холодильнику? Так. Це може вплинути на фізичні властивості, але ніяк не позначиться на користь. А ось зберігання при кімнатній температурі призводить до руйнування вітамінів і мікроелементів.

Вимоги до приміщення

Крім температури і вологості, є ще ряд вимог, в яких умовах краще зберігати мед. Найбільш суттєвими можна вважати три моменту.

 1. Запахи. Ємність з нектаром не повинна зберігатися поблизу продуктів або речовин, які виділяють різкі запахи. З-за них продукт бджільництва може втратити смакоароматичні якості. Ця умова не поширюється на герметичну тару.
 2. Світло. Тримайте ємність з нектаром в темному місці. Якщо банку дві доби простоїть на сонячному світлі, ласощі перетворитися в солодку пустушку, не несе людині ні краплі користі.
 3. Вентиляція. Важливо, щоб приміщення добре провітрювалися. Якщо зберігайте нектар у коморі без вікон, щодня на кілька годин залишайте двері відкритими, щоб забезпечити циркуляцію повітря.

Якщо продукт бджільництва розлитий в непрозору тару, вимога про темному місці автоматично знімається. Стінки ємності надійно захистять продукт від сонячних променів.

Як зберігати мед у домашніх умовах: вибір тари

За деякими параметрами мед можна порівняти з губкою. Він може вступати в контакт з поверхнями вбирати різні речовини. Тому тарі, в якій буде зберігатися нектар, має бути приділено особливу увагу.

У чому можна…

В такій посуді мед може зберігатися довго і не втрачати свої смакові якості і корисні властивості:

 • алюмінієвий бідон;
 • скляна банка;
 • емальований посуд;
 • глиняний полив’яний посуд;
 • пакети і стакани з парафінованого паперу;
 • березові діжки.

Ніколи не наливайте свіжий мед в тару, попередньо не вимивши її від залишків попередньої порції продукту бджільництва. Це поширена причина бродіння.

… і в чому не можна

Якщо планується тривале зберігання, не варто використовувати тару з таких матеріалів:

 • залізна, цинкова, свинцева;
 • пластикові ємності;
 • бочки з деревини хвойних дерев, дуба або осики.

Можна зберігати мед у пластиковій тарі, якщо збираєтесь вживати його протягом тижня після покупки. Для тривалого зберігання цей матеріал не призначений.

Як зберегти ласощі в сотах: 5 правил

Для міського жителя продукт бджільництва в сотах — справжня екзотика. До того ж такий продукт набагато корисніше звичного з банки, адже при розтині печатки ласощі моментально втрачає до 15% вітамінів.

Зберігати мед у сотах в квартирі непросто, але можливо при дотриманні п’яти правил.

 • Рівень вологості. Нормальний діапазон вологості в приміщеннях становить 40-60%. Якщо показник підніметься вище даної позначки, нектар розкисне, а якщо нижче — запліснявіє.
 • Оптимальна температура. Повинна бути 3-10°C. Це ідеальні умови, за яких продукт буде залишатися корисним не менше року.
 • Сусідство з фруктами. Зберігайте стільники подалі від свіжих фруктів. Вони виділяють особливий газ, який може призвести до псування продукту бджільництва. В цьому плані особливо небезпечні банани.
 • Фрагментація. Судячи з відгуків, стільники зручніше зберігати, якщо нарізати їх на фрагменти. Їх потрібно помістити в ємності з кришками.
 • Герметичність. Допустимо зберігати нектар у сотах тільки в тому випадку, якщо вони добре запечатані. В іншому випадку він витече і може придбати кислий запах.

Головний ворог ласощі в сотах — воскова міль. Вредителю подобаються теплі, затхлі, непровітрювані приміщення. Розмноження комахи припиняється, коли температура повітря падає до -10°C.

Чи можна уникнути кристалізації

Єдиний спосіб, як зберігати мед, щоб не зацукрувався — в сотах. Відкачаний же продукт неминуче кристалізується. Створивши для ласощі ідеальні умови зберігання, ви лише відстрочити зміна текстури. Але це зовсім не привід для розладу. Навпаки, кристалізація є ознакою натуральності і високої якості. Якщо травневий мед залишається рідким довше чотирьох місяців, це ставить під сумнів його якість, натуральність і безпека.

Терміни кристалізації ласощі також залежать від сорту. Наприклад, липовий мед перетворюється в зернисту масу через пару місяців після відкачування. Соняшниковий, гірчичний, одуванчиковый і гречаний мед зберігає рідкий стан не більше місяця. Достатньо рідкий нектар виходить з конюшини та акації. До трьох місяців він буде залишатися прозорим і текучим. Винятком з правил можна вважати продукти з іван-чаю і зніту. При правильному зберіганні вони можуть зберігати первинні фізичні властивості до двох років.

Ніколи не намагайтеся розтопити нектар, щоб повернути йому рідкий стан. При нагріванні до 40°C і вище продукт не просто втрачає корисні властивості, але навіть може стати небезпечним для здоров’я.

Справжню сенсацію в науковому світі справив мед, знайдений у гробниці єгипетського фараона Тутанхамона. Більш ніж за 3000 років він не втратив своїх властивостей. Нектар був рідким, прозорим, мав прекрасний квітковий аромат. Чи це не доказ того, що термін придатності продукту бджільництва необмежений? Важливо лише знати, як правильно зберігати мед.

Відгуки: «… Як ніби тільки що з пасіки»

Наша сім’я дуже любить мед, тому в запасі пару баночок є завжди. Зберігаю тільки в скляній тарі, в темному і прохолодному приміщенні. Підігріваю на водяній бані, якщо зацукрований мед, так як на відкритому вогні не можна підігрівати, тому що під дією високої температури мед перетворюється в канцероген, і може нашкодити здоров’ю.

Олена

Буквально на минулому тиждень почав банку меду — як ніби тільки що з пасіки. Мед закриваємо в 3-х літрові скляні банки під металеві кришки, вообщем, як звичайні закрывашки.

Мігель

Мед і при кімнатній температурі добре зберігається, тільки поставте його в кухонну полицю подалі від світла. Можна і зберігати в холодильнику, якщо є місце. Можна і в підвалі. Температура зберігання меду може варіюватися від +25 до -10. Але до -10 краще не доводити. Головне, щоб банки, в яких мед налитий, були сухі і чисті. І мокрою ложкою мед не можна лазити.

Мірабіліс

Залишити коментар