Як зберегти і зміцнити сімейні традиції

Кожна людина не тільки в Україні, але і у всьому світі багато в чому живе своїм минулим. Ми частенько згадуємо початок свого свідомого життя, яке, звичайно, пов’язано з найближчим оточенням. Перед очима образи рідних людей, тепло спілкування, спільні радощі і засмучення, турбота про кожного члена сім’ї в силу своїх можливостей.

Такі схожі, але такі різні

Мабуть, найвищою оцінкою сім’ї будуть слова змужнілого людини: «У мене було щасливе дитинство, ми дуже любили збиратися разом по неділях за обідом і кожен намагався не порушити цю традицію. А ще ми з батьком по закінченні навчального року вирушали на відпочинок. А які пироги пекла бабуся, їх запах – це запах мого дитинства».

Сім’я – це те середовище, яка допомагає молодому поколінню інтегруватися в соціум, знайти своє місце в житті.

А життя часом буває, ой, як непроста!

У Росії дружна, міцна сім’я вчить переживати радість успіхів і протистояти невдачам. Хороший домашній вогнище сильний своїми звичаями. Так було споконвіку.

Що ж означають сімейні традиції?

Передусім, це норми поведінки, манери, характерні для даної комірки, погляди і звичаї, які одне покоління передає іншому.

Традиції в різних країнах істотно різняться. Але це саме те, що згуртовує домочадців і дозволяє зберегти всю ніжність і тепло відносин у кожній родині.

Які бувають сімейні традиції в Росії?

У кожній родині є дати, які збирають всю рідню за святковим столом. Це можуть бути святкування сімейних свят, як день народження, свято з нагоди надходження або закінчення навчального закладу і т. д.

Святкування днів народження домочадців, де кожен бере активну участь у підготовці свята, можливо, виготовлення подарунків своїми руками, а, головне, створення веселого настрою та атмосфери свята – це ж так прекрасно!

Святкування загальнонародних свят

У Росії головний таке свято – Новий рік. Ось тільки святкує кожна його клітинка суспільства по-своєму, і це теж традиція. Адже зовсім необов’язково зустрічати Новий рік, сидячи за столом біля телевізора, бувають і нетрадиційні варіанти. Але головне полягає в тому, щоб у підготовці свята брали участь всі близькі. Навіть малюки готували іграшки і прикрашали лісову красуню.

Розподіл домашніх обов’язків у сім’ї, коли навіть малюка ставлять на один щабель з дорослими, включають у загальну життя – виховує відповідальність. Крім того, якщо малюк зобов’язаний доглядати за домашнім улюбленцем, це зробить його добрішим і привчить сумлінно ставитися до дорученої справи.

Сімейний рада, яка допомагає знайти мудре рішення виникаючих проблем і утримує від необдуманих вчинків молоде покоління, передбачав участь в ньому дорослого покоління. Саме у старших молодь переймала особливості ведення господарства. Знання проблем близьких часом вбиває егоїзм в зародку.

Спільні обіди, враховуючи російське гостинність, роблять відносини в будинку довірчими, дружніми. Вони дозволяють примиритися тим, хто у сварці, а комусь, можливо, згладять самотність.

Традиції ігор у вихованні дітей

У Росії традиції сімейного виховання, баланс заохочення і покарання, а також турбота і увага дорослих можуть допомогти сформувати позитивне сприйняття світу дитиною:

  • Якщо існує традиційні спільні ігри з дітьми, то завдяки їм дорослі можуть передати свій досвід, емоційний стан, своє ставлення. Все це зближує дітей і батьків, дозволяє краще відчувати один одного;
  • Спільні прогулянки, відвідування культурних заходів, знайомство зі світом прекрасного, з подальшим обговоренням, обміном думками, включаючи дітей, наповнені тим же внутрішнім змістом, що і сімейні звичаї взагалі – бути разом, слухати і чути один одного, не відвикати від займенника «ми»;
  • Передача сімейних реліквій в Росії – це пам’ять, зв’язок поколінь. І тому будь-яка з них воістину безцінна. Її зберігають, розповідають пов’язані з нею історії з життя родини, і рідні відчувають себе єдиним організмом. Адже необов’язково це мають бути дорогі фамільні прикраси, це може бути скринька, зроблена дідом чи посуд, куплена на знаменну дату і тепер прикрашає святковий стіл не одне покоління і багато чого іншого, що представляє цінність для всіх близьких.

Зберігайте пам’ять

Фотографії із сімейних альбомів допоможуть відновити в пам’яті образи багатьох родичів, можливо, стануть поштовхом для вивчення свого родоводу.

Адже не секрет, що сучасний ритм життя практично не залишає часу і дуже часто родинні зв’язки слабшають, а після і зовсім втрачаються.

А адже навіть поїздка на море кожен рік може стати улюбленою сімейною традицією, про яку будуть згадувати домочадці, з нетерпінням очікуючи наступного подорожі і нових пригод.

Якщо ви любите подорожувати, то це може бути спільне відвідування мальовничих місць рідного краю чи різних країн.

Це буде приємно як відпочинок і пізнавально.

Навіть якщо ви усією родиною раз на тиждень знаходите час їздити на пікнік, це теж сміливо можна назвати традицією, а чому б і ні? Значить, це вам приносить радість і наповнює ваше життя приємною суєтою.

Чудова звичка!

Ще один приклад сімейних традицій, які придумали самі менші члени сім’ї – це «розбуди батьків у вихідні до будильника». Мені здається, що така особливість є у багатьох в Росії.

Хтось скаже, що це погано (адже так іноді хочеться поспати!), але вимкніть свій негатив. Коли маленькі п’яточки шльопають спросоння до вас в кімнату, щоб сповістити про настання нового дня, це так чудово. І можете бути впевнені, пройдуть роки, діти виростуть, але про цю звичкою часто згадувати і прислухатися по вихідним. Та й вам буде що згадати.

Зберігайте звичаї своїх предків

Змінюються часи, пріоритети і сімейні традиції, якщо можна так сказати, адаптуються до сучасності. Кожна «чарунка суспільства» самобутня і навіть новостворена молода «пише» свої, прийнятні їй, правила спільного життя.

Ці правила можуть включати сімейні свята і традиції старших поколінь і вже придумані самими молодими людьми. Найголовніше, щоб сімейні звичаї несли позитив і були всім членам родини благо. Адже світ серед рідних людей – це основне!

Треба сказати, що в нашій країні не всі традиції приживаються, деякі не вписуються у вже
усталений порядок життя сім’ї. Трапляється і так, що сімейні свята і звичаї перестають існувати після смерті тих, хто їх встановив.

Напевно кожен пам’ятає щось таке рідне і хороше зі свого дитинства, що, на жаль, з роками в сім’ї було втрачено з об’єктивних, а швидше суб’єктивних причин.

Тому, якщо сімейні традиції органічно інтегрувалися в життя вашої сім’ї, постарайтеся, щоб вони стали дороги всім, а значить, дотримувалися. Це буде своєрідна данина поваги старшому поколінню, представники якого, на жаль, безповоротно йдуть. І в той же час навчить молоде покоління жити з усвідомленням непорушності статутів сім’ї.

Можливо, після прочитання цієї статті, ви вирішите, що настав час переглянути свої сімейні традиції і, можливо, додати нові. Головне, робіть це з позитивом і любов’ю.

Цінуйте родові звичаї і вносите за бажанням свої корективи. Пам’ятайте, що саме щоденні нехитрі спільні дії, до яких ви так звикли і без них не уявляєте своє життя, встановлені предками правила роблять ваш будинок місцем, куди завжди хочеться повернутися, насолодитися його теплом і відпочити від навколишнього світу.

Ось вже воістину тоді можна буде сказати: «Мій дім – моя фортеця».

Залишити коментар