Як взаємопов’язані алкоголь і тиск?

На рівень артеріального тиску впливає безліч зовнішніх і внутрішніх факторів. Відомо, що його істотні коливання не тільки погіршують самопочуття людини, але і провокують розвиток різноманітних патологій в організмі.

Деколи вони є не просто важкими, але і фатальними, наприклад, якщо мова йде про інсультах. Кожна людина, що страждає від перепадів цього значення, бажає знати, що саме впливає на нього, і яким чином.

Зокрема, багатьох людей цікавить питання: алкоголь підвищує або знижує тиск?

Думка фахівців

У лікарів на цей рахунок досить розхожі думки. Одні вважають, що алкоголь прямо протипоказаний тим, хто має які-небудь проблеми з серцево-судинною системою.

Інші навіть відкрито радять пити по 50 г коньяку в день гіпотонікам, щоб нормалізувати і стабілізувати тиск. Звичайно, тут слід розуміти, що алкоголь не є ліками, і впливає на стан судин (а значить, і артеріальний тиск) скоріше опосередковано, ніж напряму.

Тим не менш, алкоголь і тиск дійсно тісно пов’язані між собою. Спиртне виражено впливає на серце і судини, і, як показує практика, майже завжди негативно. Навіть для гіпотоніків використання такого «натурального засобу» для підвищення тиску може вийти боком, оскільки розширення судин при цьому відбувається фактично миттєво, що явно погано позначається на самопочутті, так і на діяльності найважливішою системи організму.

Алкоголь шкідливо саме по собі, особливо якщо приймається людиною в надлишкових кількостях. Але якщо говорити про прийняття мінімальних дозувань якісного алкоголю за певною схемою, це дійсно може допомогти в ряді випадків.

Давайте розберемося, як саме алкоголь впливає на тиск, і кому він суворо протипоказаний в принципі?

Спиртне і артеріальний тиск: чи є взаємозв’язок?

У народі нерідко можна почути пораду по швидкому «підвищення тиску» шляхом прийому чарочки горілки або коньяку. Причому деякі люди слідують йому постійно, не побоюючись різнорідних випливають проблем і «побічних ефектів».

Якщо запитати енну кількість людей про те, який алкоголь можна пити при підвищеному або зниженому тиску, відповіді будуть принципово різними. Як і позиція з цього приводу в цілому. Те ж саме стосується медиків – деякі з них вважають спиртне категорично неприйнятним для пацієнтів кардіологів і флебологів (зазвичай це ті лікарі, що самі дотримуються здорового способу життя). Інші настійно рекомендують своїм підопічним «пропускати» келишок кріпленого вина або чарку горілки за вечірнім вечерею.

Який конкретно алкоголь знижує тиск?

Це питання найбільш актуальне для тих, хто страждає гіпертонією, ускладненої періодичними кризами.

Відповідь на нього простий – всякі спиртні напої здатні знизити тиск до нормального рівня, будучи прийнятими в кількості не менше 70 грам.

Наприклад, навіть чарка коньяку може нормалізувати і стабілізувати рівень кров’яного тиску, якщо пити міцний алкоголь в мінімальній нормі.

Спиртне є природним стимулятором, але, будучи прийнятим в кількості 50-70 г, воно усуває спазм і розширює судини, сприяючи відновленню нормальної гемодинаміки в них. Крім цього у людини відзначається підвищення апетиту і усунення головних болів, він приходить в гарний настрій і настрій, перестає відчувати якісь труднощі з нічним сном. Тонус судин при цьому розслаблюється, кров починає циркулювати по них плавно, розмірено і цілеспрямовано, легко долаючи зменшений опір.

Інша справа, що прийнятий алкоголь здатний досить сильно збільшити кількість ритмічних скорочень серцевого м’яза в хвилину. Це призводить до стійкої тахікардії, і відповідно, людина починає почувати себе гірше.

Спиртне, прийняте у великих кількостях (будь-який, від слабкого до особливо міцного) діє на організм протилежно. Воно значно звужує судини, і одночасно з цим підвищує тиск. Кров при цьому починає викидатися серцевими шлуночками в прискореному темпі, але з зменшеною силою. Весь цей процес призводить до погіршення периферичного кровообігу, особливо в нижніх кінцівках.

Всю симптоматику, залежить від прийому алкоголю, не можна підігнати під всіх. Тут багато що залежить від того, наскільки часто людина вживає спиртне, має він які-небудь хронічні патології серцево-судинної системи, випивав чи напередодні.

Також багато що залежить від віку і способу життя в цілому. Молода людина, провідний щодо здоровий спосіб життя, може і зовсім не відчути на собі ніяких впливів. Крім того, незалежно від кількості прийому, алкоголь підвищує тиск, якщо людина добре «прийняв на груди» перед самим експериментом (приблизно за добу). Ясно одне – пити багато при підвищеному тиску однозначно протипоказано, і ніякої користі від прийому спиртного при вираженої гіпертонії чекати не доводиться.

Підвищення артеріального тиску після прийому спиртного

Якщо у вас відзначається підвищення тиску після прийому алкоголю на наступний день – це досить тривожний дзвіночок, який повинен змусити вас задуматися про власне здоров’я і звернутися за допомогою до відповідних фахівців.

Зазвичай після бурхливого свята відзначається зворотне стан – на наступний день людина відчуває виражену слабкість і запаморочення, пов’язані з пониженням тиску. До речі, та сама чарочка коньяку в даному випадку нормалізує його рівень (підвищує його). За цієї причини після «опохмела» людина почуває себе значно краще. Якщо ж тиск ранок стійко підвищений, ймовірно, у вас є спільні проблеми із станом серцево-судинної системи.

Спиртне підвищує викид в кров таких елементів, як гипертензин, ренін та норадреналін. До того ж, видозмінюється електролітний баланс в організмі, порушується робота нирок, стимулюється симпатична нервова система.

До методів «лікування», пов’язаних з прийомом алкоголю, потрібно ставитися серйозно. Врахуйте, що всі ваші проблеми (підвищений або знижений тиск, тахікардія, інші збої в роботі серця) мають цілком собі нагальні причини, які слід з’ясовувати за допомогою спеціаліста при проходженні відповідної адекватної діагностики.

Зрозумійте одну просту річ – ви не можете достовірно знати, що саме відбувається у вашому організмі. Адже коливання артеріального тиску можуть бути спровоковані важкими патологіями, при яких прийом спиртного абсолютно протипоказаний.

І, що найнеприємніше, ви не можете бути впевнені в їх наявність або відсутність у себе, якщо не проходили обстеження. Наприклад, якщо у вас є вогнищева ішемія головного мозку, прийом алкогольних напоїв майже неминуче призведе до гемморагическому інсульту. Варто ризикувати, покладаючись на «народні» поради?

Яке спиртне можна приймати гіпотонікам і гипертоником?

Чи можна лікувати коливання артеріального тиску за допомогою спиртних напоїв?

Зрозуміло, немає. І це в принципі досить небезпечно, особливо якщо причинний діагноз такої патології поки не з’ясований. Слід також підкреслити, що щодня приймається «чарочка для здоров’я» може вилитися в справжню згубну залежність, особливо у жінок.

Не варто вживати «міцні» напої і після застілля – так ви можете тільки нашкодити собі. Краще звернутися до натуральних стимуляторів зразок кофеїну, якщо вже ви зовсім неважливо себе почуваєте.

Людям з проблемами серцево-судинної системи важливо знати, який алкоголь можна пити при підвищеному або зниженому тиску.

Спиртне, підвищує ПЕКЛО:

  • Пиво;
  • Червоне вино;
  • Кріплене вино;
  • Ігристе вино (шампанське).

Спиртне, знижує АТ (за умови споживання в невеликій кількості):

  • Біле або сухе вино;
  • Горілка;
  • Коньяк.

Однак, якщо відверто «переборщити» з продуктами другого списку, можна домогтися зворотного ефекту.

Ще Парацельс стверджував, що будь-які ліки можуть стати отрутою в непомірне дозуванні. І раз вже ви ставитеся до вживання спиртного як до ліків, врахуйте, що важливо дотримуватися міри як в кількості, так і в тривалості «терапії». Будьте здорові!

Залишити коментар