Як визначити кислотність шлунка в домашніх умовах?

Для нормального самопочуття вкрай важливо, щоб всі органи працювали нормально, в тому числі система травлення. Для забезпечення повноцінного засвоєння і переварювання їжі необхідно, щоб шлунковий сік мав нейтральний рівень кислотності. Чи можна і як визначити кислотність шлунка в домашніх умовах?

З яким ступенем вірогідності можна продіагностувати шлунковий сік вдома?

У шлунку людини міститься соляна кислота. Вона відповідає за процеси травлення в організмі і розщеплення їжі, що надходить у шлунок. Нормальний рівень концентрації шлункового соку — 1,5-2,0 pH (натщесерце). Відхилення в будь-яку сторону від цього параметра однаково небезпечно, оскільки може спровокувати серйозні патології всієї системи травлення.

Для визначення рівня кислоти в шлунку потрібно діагностика і консультація фахівця. Але на такі процедури потрібно витратити не одну годину вільного часу, який є далеко не у всіх. Як визначити кислотність шлунка без гастроскопії? Можна з’ясувати свій стан і потім вже вирішити, що робити далі, використовуючи певні домашні методи. При цьому потрібно чітко розуміти, що такі дані можуть тільки побічно підтвердити або спростувати відхилення цікавить нас параметра.

Крім того, не завадить за своїм станом і характером проблем приблизно зорієнтуватися, в який бік «дає крен» рівень рН вмісту шлунка.

Симптоми підвищеної кислотності

Основна причина, що викликає високу концентрацію кислоти в шлунку, – це неправильне харчування: зловживання жирною, пряної, маринованої їжею, фаст-фудом, газованими напоями.

Характерні симптоми:

 • печія – в області стравоходу відчувається хворобливе печіння. Може виникати абсолютно раптово і без видимих на те причин. Але дуже часто такий стан провокує вживання кислих продуктів, соків, маринаду;
 • «голодні болі» — відчуваються тільки на голодний шлунок, за що й отримали таку назву. Больові відчуття виникають раптово. Людина відчуває несильний ниючий біль під правим подреберьем. Неприємні симптоми повністю зникають після прийому їжі;
 • кислий або гіркий, але без неприємного запаху відрижка;
 • кишкові кольки – різкі, приступоподібні болі в області живота (в районі пупка);
 • здуття, порушення звичайної форми калових мас, запори;
 • білий або сірувато-жовтий наліт на язиці.

Симптоми зниженій кислотності

Низькі показники кислотності зазвичай відзначаються порушення в організмі обміну речовин, гормонального дисбалансу або атрофічних процесів.

Характерні симптоми:

 • після прийому їжі відчувається біль, тяжкість, їжа засвоюється дуже повільно;
 • відрижка з металевим присмаком (не завжди) і з дуже неприємним запахом тухлих яєць;
 • здуття живота, гази, болі в кишечнику, порушення формування калових мас (часті запори або проноси).
 • різке погіршення стану волосся, нігтів, шкіри (воно пов’язане з тим, що організм відчуває гостру нестачу мінералів і вітамінів).

Як можна визначити рівень кислотності шлункового соку за допомогою експериментів?

В домашніх умовах можна провести кілька безпечних тестів, щоб отримати дані про концентрації кислоти, не тільки на основі «поведінки» свого травного тракту. Отже, як визначити кислотність шлунка самостійно?

Тест з содою для визначення зниженого рівня

 1. Розчиніть 2 г соди (приблизно ? ч. л.) в 150 мл негарячій кип’яченої води.
 2. Випийте вранці натщесерце.
 3. Засічіть час – 3 хвилини.
 4. Якщо не було відрижки, це може говорити про низькій кислотності шлунка. Якщо відрижка була, отже, цей параметр, швидше за все, відповідає нормі.

Чи надійний цей спосіб? Не для всіх, тому що у кожної людини є свої, суто індивідуальні особливості організму і травної системи зокрема. Але його варто взяти на замітку, особливо якщо результати тесту цілком узгоджуються з уже проявилися симптомами, характерними для низької кислотності шлунка.

Тест з яблучним оцтом для визначення високого рівня

 1. Візьміть натуральний оцет (яблучний, нефільтрований). 2 ст. л. розведіть в 0,5 склянки холодної води і випийте при нападі печії.
 2. Якщо ви відчуєте полегшення, зникне дискомфорт, це говорить про те, що, швидше за все, у вас підвищена кислотність шлунку.
 3. Ні в якому разі не вживайте оцет в нерозведеному вигляді і обов’язково прополощіть після його прийому рот, щоб кислота не зруйнувала емаль зубів.

А далі залишається, як в попередньому тесті, співвіднести отриманий результат з характерними ознаками кислотності вище норми і зробити відповідні висновки. «Оцтовий метод» дозволяє діагностувати можливі відхилення з високою часткою ймовірності.

Вірити чи лакмусовим папері?

Популярний відповідь на питання, як визначити кислотність шлунка самому, пов’язаний з використанням лакмусових смужок. Але цей метод ніколи не дасть точного результату, оскільки визначає кислотно-лужний баланс в ротовій порожнині і кислотність слини. Цей параметр може відхилятися від норми зовсім з інших причин, ніж занадто високий або низький рівень рНсодержимого шлунка. Тому оцінювати його за якістю слини некоректно.

Перед тим як намагатися визначити кислотність шлунка в домашніх умовах, потрібно налаштуватися на те, що самостійні спроби навряд чи дадуть повністю достовірні результати. Поставити відповідний дійсності діагноз можна тільки з допомогою знань та відповідного обладнання. Чим раніше ви звернетеся до лікаря при появі проблем, тим менше будете піддавати ризику своє здоров’я. Адже збої в травленні і без того відбиваються на стані всього організму, а самолікування може нашкодити ще більше.

Залишити коментар