Як виявити і вилікувати тромбоз вен ніг?

Тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок досить небезпечна патологія, так як може протікати абсолютно безсимптомно. Якщо вчасно не виявити і не приступити до її лікування, то вона призводить до легеневої або серцевої недостатності, відмирання тканин і навіть смертельного результату.

Захворювання характеризується формуванням тромбів або кров’яних згустків в порожнині вен. У результаті може кровотік. При прогресуванні патології такі можуть повністю закупорити просвіт судини або відірватися. Коли тканини перестають забезпечуватися кров’ю, вони можуть відмирати. Якщо тромб відривається, то він здатний закупорити судини в серці, легенях або інших органах. Відповідно, розвивається тромбоемболія, інсульт або інфаркт, що приводить до паралічу або раптової смерті.

Симптоми розвивається тромбозу вен нижніх кінцівок

Дуже часто захворювання не вдається виявити на ранніх етапах розвитку. Першою ознакою патології є зміна кольору шкіри в місці розташування тромбу. Крім того, в подальшому виникає набряклість. Ці ознаки свідчать про захворювання судин. Тромбоз – досить підступний недуг, так як протікає практично безсимптомно.

Венозна кров рухається знизу вгору, тобто від нижніх кінцівок до серця, легень та інших органів. Якщо тромб перекриває посудину, то порушується струм крові, відповідно, виникає набряклість. Згустки можуть виникати в різних місцях – на гомілки, стегна, щиколотці.

Рідко хто звертає увагу на періодичну біль, скутість, відчуття розпирання і тяжкості. У ряді випадків виникає гострий тромбоз з ураженням глибоких вен нижніх кінцівок. Цей стан супроводжується раптовою сильною набряклістю ніг. Прихована форма захворювання небезпечна тромбоемболією легеневої артерії, в результаті якої розвивається гостра недостатність легенів або серця.

Ознаки розвитку тромбозу вен нижніх кінцівок стають більш вираженими при прогресуванні патології.

Відчуття тяжкості і гострий біль посилюються, так як виникає застій крові нижче місця тромбозу. Коли просвіт судини закрито повністю, набряк збільшується, може порушитися обмін речовин в м’яких тканинах, що, в свою чергу, часто призводить до гангрени. Варто відзначити, що перераховані симптоми можуть вказувати і на інші патології, тому необхідно звернутися до фахівця за комплексною діагностикою.

Илеофеморальный тромбоз

Дана форма захворювання відрізняється тим, що супроводжується високим ризиком тромбоемболії легенів. Кров’яні згустки в цьому випадку утворюються в стегновій і клубової відні. Симптоми і ознаки цієї форми аналогічні іншим видам патології. Однак істотною відмінністю є гострий період перебігу та стрімкий розвиток захворювання. При цьому набрякає повністю вся кінцівка.

Також може виникнути, розпираючий біль і підвищитися температура. Забарвлення ноги варіюється від блідого до синюватого.

Частіше кінцівка стає синюшного через розширення всіх судин кінцівки. Якщо відтік крові все ж таки присутня, то симптоми розвиваються поступово. В іншому випадку розвивається гангрена. Діагностувати илеофеморальный тромбоз допомагає УЗД судин. Лікування аналогічно з іншими формами патології.

Чому розвивається тромбоз глибоких вен нижніх кінцівок

Основні причини тромбозу ховаються в підвищеній згортання крові. Вирішальну роль у розвитку недуги може зіграти пошкодження стінки судини або уповільнення струму крові. Перераховані причини називають «Тріада Вирхова».

Ризик тромбозу підвищується при дії наступних факторів:

 • Надмірна вага;
 • Куріння;
 • Травма, яка призводить до ураження стінки судини і активізує гемостаз, що в результаті призводить до утворення тромбу;
 • Родовий процес. Часто плід здавлює клубові вени;
 • Вагітність. Зокрема, страждає нижня порожниста вена, що призводить до підвищення тиску в судинах, розташованих нижче;
 • Кесарів розтин;
 • Тривалі перельоти/поїздки;
 • Інфекція;
 • Літній вік;
 • Прийом препаратів, що підвищують згортання крові;
 • Складні переломи кісток;
 • Порожнинні операції і хірургічне втручання на суглобах;
 • Постільний режим протягом тривалого періоду. Причина криється у відсутності скорочень м’язів, уповільнення струму крові і застійних явищах;
 • Здорові люди можуть захворіти при тривалому знаходженні в стоячому і сидячому положенні (далекобійники, касири, продавці тощо).

Лікування після діагностики тромбозу глибоких вен нижніх кінцівок

Терапія залежить від стадії і тяжкості перебігу патології. Спочатку необхідно точно встановити місце локалізації згустку, визначити його розмір і ступінь розвитку тромбозу, наскільки міцно він тримається і чи є можливість його відриву. Методів лікування існує кілька – трмоболизис, операція, медикаменти та встановлення кава-фільтра.

Тромболізис

Так називається процедура, що сприяє розсмоктуванню згустків. Хірург виконує її. В уражену вену через катетер вводять спеціальну речовину, що розчиняє тромб.

До такого заходу вдаються рідко, так як воно сприяє кровотечі.

Але суттєвою перевагою тромболізису є його здатність до розсмоктування патологій великих розмірів.

Хірургічне втручання

До нього вдаються при важких формах захворювання, коли ускладнення можуть привести до відмирання тканин. Процес операції залежить від місця локалізації згустку. При ураженні глибоких вен проводять аплікації (прошивання), встановлюють артеріовенозні шунти і застосовують інші види втручань.

Деякі операції полягають у видаленні тромботичних мас.

Медикаментозне лікування

Хворому призначають ін’єкції гепарину, прийом антикоагулянтів (варфарин, кумадін). При відсутності ефекту необхідно обстежитися на наявність онкології.

Варто відзначити, що половина онкохворих вмирають від закупорки вен.

Імплантація кава-фільтра

Мова йде про апарат у вигляді парасольки, виконаному з металу. Він вловлює тромби, що йдуть з током крові. Пристрій ендоваскулярним методом (через відень) вставляють в нижню порожнисту вену, що виключає необхідність відкритої операції.

Харчування: яка дієта потрібна при тромбозі глибоких вен нижніх кінцівок

Флеболог обов’язково призначить хворому спеціальний раціон, тимчасово обмежує ряд продуктів. В основному це їжа, багата вітаміном С і К.

Також необхідно обмежити пиття. Харчування повинно включати продукти, здатні розріджувати кров, наприклад, часник, перець, артишок.

Повністю виключають з раціону алкоголь і дратівливу їжу.

Народні методи лікування

Перш ніж застосовувати будь-які рецепти народної медицини, необхідно проконсультуватися з флебологом.

Крім того, вони можуть бути використані тільки як допоміжні засоби, але не у вигляді основної терапії.

 1. Риб’ячий жир. До його складу входять жирні кислоти, які руйнують фібрин – речовина, яка бере участь в утворенні тромбів вен ніг. Риб’ячий жир розріджує кров. Він рекомендується при профілактиці, а також у післяопераційному періоді. П’ють його по 15 мл тричі на добу, потім стільки ж, але два рази в день. Після цього продовжують підтримувати організм мінімальною дозою – 15 мл щодня;
 2. Компреси з глини і сиру. До уражених місць прикладають або одне, або інше. Щодня виконують масаж п’ят;
 3. Ножні ванночки з настоєм болотної сухоцвіту. На 10 л окропу потрібно 150 г висушеного рослини. Наполягають рідина близько години. Рекомендується робити такі ножні ванночки щодня перед сном протягом 30 хвилин;
 4. Яблучний оцет. Його розводять водою (10 мл на 1 склянку) і п’ють перед кожною трапезою. Також рекомендується змащувати їм ноги по всій довжині.

Профілактика тромбозу

Подібні заходи рекомендується здоровим людям, і тим, хто пережив захворювання. Не рекомендується довго стояти або сидіти в нерухомому стані. Також потрібно пити багато рідини в жарку погоду, щоб не допускати згущення крові. Лежачим хворим необхідно виконувати спеціальні процедури, щоб уникнути застійних явищ. А при наявності варикозу необхідно своєчасно звертатися за медичною допомогою.

Здоров’я вам і гарного самопочуття!

Залишити коментар