Як виховати дитину правильно: криза в 2 роки і в 5 років

Виховання дитини – процес відповідальний, вимагає певних зусиль з боку батьків. Іноді трапляється, що приділяючи дитині достатньо уваги і турботи, мама з татом отримують аж ніяк не позитивний результат. Як потрібно виховувати дитину з народження?

Як правильно виховувати новонароджену дитину

Малюк народжується з виразно генетичною програмою розвитку. Аналогічна програма є і у матері. Вона включає грудне вигодовування, контакт з малюком, спільний сон, носіння на руках, турботу та захист.

Якщо ці процеси порушуються, малюк відчуває стрес. При порушенні постійного характеру це позначається на його психоемоційному стані.

Доглядаючи за новонародженим і немовлям, потрібно спиратися на власні відчуття і почуття. Виховання дітей на першому році життя не вимагає складних заходів, просто потрібно робити, то чого чекає дитина. По-перше, йому необхідно грудне вигодовування. По-друге, практично постійне її присутність.

Якщо він буде чути її голос, відчувати тепло тіла, це дасть відчуття турботи та потрібності. Коли він плаче, то чекає, що хтось візьме його на руки і заспокоїть. Плач – це єдиний спосіб повідомити, що йому потрібна допомога, тому не можна залишати цей заклик без уваги.

Порушення генетичної програми веде до психічних і фізичних травм.

Мати повинна сама визначити, що буде краще для її малюка, а не сліпо дотримуватися сучасних методик виховання.

  1. Відмова від грудного вигодовування загрожує захворюваннями нервової та імунної системи. В грудному молоці є антитіла, які беруть участь у формуванні імунітету, і нейрогормоны, відповідальні за функцію нервової системи. Навіть найдорожча суміш не може замінити грудне молоко;
  2. Обмеження перебування на руках і відсутність спільного сну призводять до появи почуття тривоги, втрати інтересу до вивчення навколишнього світу. В майбутньому така людина буде відчувати труднощі в контактах та особистому житті;
  3. Сповивання новонародженого дитини дозволить почувати себе спокійно. Це обумовлено тим, що 9 місяців він перебував в обмежених умовах, які були йому звичні. Сповивання дозволить освоїтися з закритим простором. В іншому випадку в старшому віці може виникнути страх висоти, замкнутих/відкритих просторів;
  4. Плавання і пірнання незадовго після народження може призвести до садомазохістських нахилам, байдужості до оточуючих, різних комплексів. А холодні обливання можуть спровокувати втрату здорового почуття небезпеки. Динамічна гімнастика є надмірним навантаженням на кістково-м’язовий апарат. Психологічним результатом таких вправ може стати прагнення стрибати з великої висоти і відсутність страху перед падінням.

Як правильно виховувати дитину: криза в 2 роки?

У цьому віці настає перший переломний період. Завжди слухняний малюк раптом стає примхливим, з ним неможливо домовитися, переключити його увагу, відвернути, істерики виникають кілька разів на день без приводу. Істерія може мати різні прояви: демонстративне лежання на підлозі, крик, тупання ногами, биття оточуючих, кидання речей, ламання іграшок. Приводи можуть бути абсурдними: хочеться молока, якого в будинку немає; хочеться їхати у вантажному ліфті, а не в пасажирському і т. п.

Тут, як правило, немає провини батьків. Причина ховається в освоєнні нової системи стосунки з оточуючими. Збільшується потяг до самостійності, бажання самому справлятися з простими завданнями. Витрати кризи в 2 роки ховаються в істериках, коли, як здається дитині, його особистість утискають.

У віці 1,5-2 років дитина починає досліджувати межі дозволеного. Обмеження йому потрібні – тільки так він буде почувати себе в безпеці. Батьки шукають вихід із критичної ситуації, методи у кожного свої. Деякі демонстративно виходять з кімнати, інші закривають дитини в дитячій, деяким потрібний окрик для заспокоєння, іншим – тихе пояснення, що так робити не можна. Якщо поступитися дитині, то поступово він стане некерованим, звикнувши всього добиватися криком. Батьки повинні визначити заборонені і дозволені речі, завжди дотримуватись встановлених заборон.

Якщо мама намагається відволікти дитину, це не вирішить проблему, а лише відкладе її. Насамперед потрібно взяти себе в руки, заспокоїтися і не дратуватися. Не потрібно під час істерики довго пояснювати дитині, що він неправий. Навіть роздратовані дорослі не завжди діють свідомо. Потрібно доступно, твердо, простими словами сказати, чому не буде виконано її вимогу.

Якщо істерика посилюється, краще просто вийти з кімнати, не продовжуючи подальшої розмови. Через деякий час малюк сам відновить спілкування. Якщо дорослий після цього заговорить першим, малюк може сприйняти це за білий прапор і почати вередувати спочатку.

Як правильно виховувати дитину, якій 5 років?

До цього віку дитина вже досить багато знає і вміє, але йому ще потрібно нагадувати про елементарних діях, наприклад, регулярне миття рук, чищення зубів, заправці ліжку. Крім того, 5-річна дитина вже багато розмірковує, може пов’язати події, що відбуваються, а також любить посперечатися. В основному конфлікти між поколіннями відбуваються із-за різних поглядів на події. Дорослі не розуміють дітей, а ті, в свою чергу, навпаки. Малюки живуть одним днем, дорослим потрібно дбати про майбутнє.

У цей час потрібно закладати основи поведінки та особливості такого. Необхідно, щоб маленька людина вела себе природно вдома, в садочку і у дворі. Він повинен вміти просити, вітатися, дякувати.

Добре привчити його до обміну іграшками, вмінню ділитися. Потрібно розвивати комунікабельність, хоча не всі малюки йдуть на контакт. Однак у майбутньому їм це знадобиться.

Одночасно потрібно враховувати, що занадто велика свобода дій теж може нашкодити.

Батьки старших дітей стверджують, що така манера виховання призвела до надмірної егоїстичності і відсутності поваги до старших. При цьому таких дітей практично не карали фізично.

Дитяча психологія говорить, що покарання є неприйнятним, проте альтернатива такому не завжди є. Спершу треба спробувати пояснити, що дії та вчинки дитини приносять біль і шкоду іншим людям. Якщо цей метод не діє, застосовують покарання. Якщо батьки сказали, що будуть карати, значить, це потрібно зробити, інакше дитина надалі не буде реагувати на ці порожні слова. Крім того, в цьому віці малюки можуть дуже добре брехати. Потрібно, щоб батьки відрізняли звичайні фантазії від брехні і припиняли таке.

Щоб правильно виховати карапуза, потрібно не тільки карати, а й заохочувати. Не можна забувати про похвалу і подарунки. Корисні подарунки (для розвитку розумових і фізичних здібностей) дозволять показати, що малюк заслужив їх за хорошу поведінку і одночасно йдуть йому на користь.

П’ятирічки вже вчать віршики, співають пісеньки, знають букви та цифри, деякі факти про тварин, рослинах, навколишніх предметах. Рекомендується частіше спілкуватися з ними за сімейним столом, щоб підтримувати цей інтерес.

Психологія: як правильно виховувати різностатевих дітей, коли їм 5 років

Як правильно виховувати хлопчика

Батьки повинні оточувати його турботою і любов’ю. Необхідно увагу батька, інакше хлопчик буде замкнутим, невпевненим і нетовариським. Нехай батько допомагає синові розвиватися фізично, допомагаючи долати перешкоди, підстраховуючи. Хлопчикові можна купувати іграшки, пов’язані з різними чоловічими професіями, а потім познайомити його з безпечним інструментом. Нехай хлопчик допомагає батькові по господарству.

Треба розповісти синові, що він сильніше за дівчаток, тому повинен захищати їх. При цьому батько повинен стати прикладом для наслідування: допомагати мамі по господарству, носити замість неї тяжкості, відкривати двері перед жінками.

Необхідно виховувати чоловічі якості, але не старатися. Відповіді на питання повинні бути максимально розгорнутими. Якщо у нього з’явилися якісь страхи, необхідно неодмінно вирішити такі.

Як виховати дитину-дівчинку правильно

Батько повинен бути з донькою лагідним, спокійним і ніжним. Приклад батьків повинен показувати взаємовідносини між протилежними статями. Не варто забороняти дівчинці грати в хлопчачі ігри. Потрібно частіше проводити час всією сім’єю, хвалити досягнення дочки і заохочувати їх.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вам виховати повноцінну, самодостатню особистість. І пам’ятайте, що головне у вихованні – це безумовна любов і довіру!

Залишити коментар