Як виспатися за короткий час

Непродуктивний сон стає причиною швидкого стомлення. Стрімкий темп сучасного життя не залишає часу для повноцінного відпочинку, а деколи людина не бажає втрачати третину свого життя на перебування у царстві Морфея. Як бути в цьому випадку?

В історії є приклади, що дозволяють стверджувати, що можна відновити сили за нетривалий час. Наприклад, Наполеону для сну необхідно було 4-5 годин. Спробуємо повторити подвиг великого полководця і дізнаємося, як виспатися за короткий час?

Як протікає сон?

Давно доведено, що сон людини поділяється на 2 фази: швидку і повільну. Швидка фаза триває 20 хвилин і змінюється повільної, яка триває приблизно 2 години.

Але швидка фаза і відповідає за відновлення енергетичного потенціалу.

Виходить, людині, спить 8 годин на добу, необхідно 2-3 години сну в швидкій фазі, щоб відмінно почувати себе протягом дня.

Якщо розбудити сплячого в період швидкої фази, він легко прокинеться і буде почувати себе чудово. Але якщо пробудження припадає на повільну фазу – гарантовані млявість і почуття повної розбитості.

Тому набагато важливіше не спати належний час, а прокинутися в потрібний момент, коли швидка фаза не встигла змінитися повільної.

Однак людина не владний над сном. Крім того, повільна фаза також необхідна для організму. На відміну від швидкої, саме вона забезпечує повноцінний відпочинок фізичного тіла. У цей час відбувається відновлення на клітинному рівні, організм виправляє помилки програми, посилюючи імунний захист і продукуючи антитіла до зовнішніх загарбникам – хвороботворним мікроорганізмам. Тому нехтувати повільної фазою не можна.

Тим не менш, варто зауважити, що позбавлена швидкого сну щур гине через 40 днів, а позбавлена повільного – виживає.

Можна більшою мірою використовувати швидкий сон, намагаючись зробити відпочинок продуктивним. На цьому побудовані кілька популярних методик.

«Сієста»

Відпочинок ділиться на 2 етапи. Вдень треба спати 20 хвилин, це дозволяє скоротити нічний відпочинок приблизно на 2 години. Вдень необхідно завести будильник, інакше великий ризик проспати замість необхідних 20 хвилин години півтори. У цьому випадку повноцінного відпочинку не вийде, людина буде відчувати себе не виспавшись.

Треба сказати, цей метод вже привернув увагу керівників деяких великих іноземних компаній. Вони готові надати можливість 20-хвилинного сну в робочий час для своїх співробітників з метою підвищення їх працездатності.

«Драбина»

Дана методика менше підходить для людей з чітко спланованим робочим днем. Натомість, вона стане помічником для людей творчих, наприклад, фрілансерів. Суть методики проста – протягом дня людина спить кілька разів за 20 хвилин. Кожен такий відпочинок дозволяє скоротити нічні відвідини царства Морфея приблизно на 1,5 години. Таким чином, зробивши днем дві перерви по 20 хвилин, вночі можна проспати всього 4,5-5 годин і при цьому відчувати себе чудово, як у мами за пазухою.

А якщо зробити 4 перерви, вночі буде потрібно відпочивати всього 1,5-2 години.

«Надлюдський»

Цей метод доступний тільки людині з сильною волею. Спосіб досить жорсткий, але дозволяє підтримувати необхідну бадьорість протягом доби. Все, що потрібно – спати 6 разів за 20 хвилин через рівні проміжки часу вдень і вночі.

На жаль, але далеко не всі здатні на такий подвиг. Єдине відступ від методу повністю зруйнує, здавалося б, усталену звичку і ввійти знову в жорсткий графік буде надзвичайно складно. Тому любителям подрімати у мами під теплою ковдрою краще не пробувати метод «Надлюдина».

Крім того, методика хороша на короткий час, коли потрібно сконцентрувати всі сили на окремому завданню. Відпочинок, позбавлений повільної фази, швидко призводить до фізичного стомлення та порушень у налагодженій роботі організму. Тому навіть людям з розвиненою самодисципліною не рекомендується часто вдаватися до цього способу.

Виключаємо денний сон

Що робити, якщо вдень немає часу на відпочинок або начальство з обуренням ставиться до спроб співробітників подрімати в обід всього 20 хвилин? У цьому випадку можна скоротити нічний відпочинок. Як при методі «Надлюдини», даний спосіб є жорстким і не рекомендується для постійного використання.

Лягаючи вночі спати, заведіть будильник на 30 хвилин. Прокинувшись, повторіть процедуру. Всього доведеться заводити годинник 4 рази. Таким чином, ви отримаєте необхідні 2 години сну в швидкій фазі.

А що наука?

Наука робить свій внесок – сьогодні вже існують моделі «розумних» будильників, здатних розбудити людину під час фази швидкого сну. Все, що потрібно зробити власникові такого приладу – надягти перед сном на руку особливий браслет. Датчик, вбудований в прилад, розбудить господаря не пізніше встановленого часу в кінці швидкої фази. Таким чином, можна швидко виспатися, витративши менше часу на відпочинок. Існують моделі, оснащені набором приємних повільних мелодій, сприяють швидкому засипанню.

Як виспатися: важливі «секрети»

Щоб висипатися, поряд з оригінальними методиками слід дотримуватися кількох правил:

  • Кращий період для засипання – 22-23 години. Вчені довели, що година відпочинку до 24 годин місцевого часу дорівнює 2 годинам нічного сну. Саме в цей період активніше проходять відновлювальні процеси в організмі;
  • Повітря в кімнаті має бути прохолодним, а температура в ліжку – комфортної;
  • Фізичні вправи і контрастний душ краще залишити на ранковий час, вони збивають настрій;
  • Зате не зашкодить тепла розслаблююча ванна;
  • Не навантажуйте перед сном шлунок;
  • Якщо ви взяли на озброєння один із запропонованих вище методів, необхідно раз на тиждень добре відпочити, проспавши по-старому не менше 8-9 годин;
  • Навіть під час 20-ти хвилинного сну необхідно прийняти комфортну позу. Інакше повноцінного відпочинку не отримаєте.

Скориставшись загальними рекомендаціями і наданими методиками можна скоротити час повноцінного відпочинку, відчуваючи себе бадьорим і готовим до звершень.

І все ж, варто пам’ятати, що надмірне напруження організму чревате наслідками. Тому, закінчивши термінові справи, скористайтеся можливістю відіспатися!

Залишити коментар