Як висаджувати іриси відкритий грунт

Іриси – одні з найкрасивіших квітів, вони відрізняються вишуканістю і граціозністю. Їх посадка, вирощування та розведення не складе вам особливого праці. Але кожному садівникові-любителю незайвим буде дізнатися декілька практичних секретів вирощування цих квітів.

Ці кореневищні рослини. На них ростуть шнуровідние або, як варіант, ниткоподібні коріння. Квітконіс може бути один або їх кілька, але вони всі однорічні.

Листя у них плоскі, тонкі, мечоподібні, іноді лінійні, дворядні, з невеликим нальотом воску. Вони зібрані в віялові пучки біля основи квітконосів, а листя на стеблах практично відсутні.

Квіточки у ірисів поодинокі, але можуть бути в невеликих суцвіттях. Всі вони великого розміру, дуже ароматні, відрізняються прекрасною витонченою формою і бувають самих різних кольорів та їх поєднань. У квітці шість пелюсток, але це насправді частки оцвітини. Три зовнішні частки вивернуті вниз, вони за кольором, як правило, розходяться з верхніми частками, які зростаються внизу і утворюють трубку.

Квіткова брунька закладається в рік перед цвітінням, у кінці липня або на початку серпня, в віялах листів з 7-9 штук. Якщо там вийшло 3-5 листочків, то нирки не можуть нормально розвиватися і в наступному році не зацвітуть. Причинами для цього можуть стати: неякісний догляд, наявність квіткових захворювань, велика розростання колоній або тіснота. На одній грядці вони не можуть вирощуватися більше 5 років.

Як правильно садити іриси

Багато садівники не займаються розведенням ірисів, думаючи, що це досить трудомісткий процес. Але на ділі розведення зовсім не втомлює і не так складно, як здається на перший погляд.

Потрібно тільки знати кілька порад як висаджувати іриси влітку:

  • Особливість квітів в тому, що кореневища ростуть горизонтально і можуть оголятися, коли виходять на поверхню. У зимовий час їх потрібно неодмінно присипати землею, торфом або іншими добривами, щоб вони не замерзли. Це покриття прибирають з приходом весни.
  • Іриси можуть переміщатися. І всього за рік можуть зміститися на кілька сантиметрів убік. Саджати квіти потрібно листям уздовж ряду, щоб посадкові ряди виглядали акуратно і рівно.
  • Бородаті іриси слід висаджувати в пісочну грунт. Для цього в лунку насипають гірку піску і розкладають по ньому коріння. Якщо посадити занадто глибоко, то рослина або пропаде, або не зацвіте.
  • Не удобрювати грядки органічними речовинами. Це для них не підходить. Найкраще підживлювати мінеральними підгодівлями в рідкому вигляді.

Існує поширена думка, що іриси потрібно починати ділити і потім пересадити відразу після їх цвітіння, для того щоб вони встигли взятися до настання зими. Але якщо у вашому поясі осінь досить тепла і досить довга, то з пересадкою поспішати не обов’язково. Ці невибагливі квіти можна пересаджувати навесні, восени і влітку, але після їх цвітіння. Не забувайте пересаджувати кущі кожні 3-5 років.

Як садити іриси цибулинних видів

Загальна риса для цибулинних видів — будова квітки. У нього три зовнішні частки розгорнуті в сторони, а три центральні зосереджені нагорі. Основну частку садових квітів складають кореневищні рослини, які є досить стійкими.

Вони зимують на півночі, в прохолодному кліматі без особливих умов. Але цибулинні рослини зможуть пережити зиму в нашій середній смузі тільки під гарним, теплим укриттям з торфу, сухого листя і ялинових гілок. Ближче до весни це утеплення прибирають.

На північно-заході способи зимівлі в грунті без утеплення недостатньо вивчені, проте пробувати на свій страх і ризик завжди можна. Добре переносять зиму під торфом і гілками сітчасті види ірису. Альтернативною посадкою в грунт може бути зимівля у прохолодному підвалі в торфі. Деякі види цибулинних вимагають викопування після цвітіння. Потім потрібно прогріти їх і делікатно просушити, при цьому зберігаючи товсті корені.

Посадку ірисів цибулинних потрібно зробити на відстані потрійної висоти цибулин. Між дрібними цибулинками залиште приблизно 10 см, між тими, що більше – 15 див. Цибулинні види красиво виглядають при щільній посадці, тоді вони проростають яскравою плямою на грядці. Ці іриси з часом розростаються за рахунок появи цибулинок-діток.

Як висадити іриси бородаті

Ірис бородатий — рослина кореневищна. Вони люблять слабокислі, легкі, нейтральні, піщані або супіщані грунти, багато сонця і плодовитую землю. Коли садять іриси у відкритий грунт, то висота їх стебел може досягати 1,2 м, а карликові ростуть вище середньої довжини на 5-10 див.

Для бородатих видів найкраще підійде і тепле освітлене місце, бажано на сонечку. Корені повинні бути в теплі і ні в якому разі не в довгому застої води. Їм буде добре піднімаються над рівнем основного грунту грядках або на огороджених клумбах.

Самий хороший грунт — пісок або досить родючий суглинок, але без органіки. Від добрив у вигляді гною у цих квітів гниють корені.

В глиняному ґрунті кореневищам буде мало повітря і тепла. У нейтральному по кислотності торфі вони можуть рости більш-менш легко. Але при частих дощах торф може занадто довго залишатися мокрим, що неприпустимо для ірисів. Тому можна додавати побільше піску в торф, а в глину — і піску, торфу. Пам’ятайте, що в основному у торфу висока кислотність, так що слід розбавляти його вапном або золою.

Коли краще всього зайнятися посадкою

Посадка і ділення кущів потрібно робити в період самого активного росту коренів. Це час настає через 2-3 тижні після цвітіння. Потрібно встигнути розділити і пересадити під час формування корінців, щоб не пошкодити ламкі молоді корінці. Якщо етап формування ви вже пропустили, то доведеться чекати кінця літа, тоді цибулини або коріння загрубеют, стануть волокнистими, і ви їх не пошкодите.

Перед поділом, кущ обов’язково полити водою, акуратно підкопати вилами зі всіх сторін і дістати з землі. Кореневища промити, розділити на частини з 1-2 річними ланками. Ці сегменти продезінфікувати в марганцівці або в спеціальному препараті і залишити підсушити на сонечку. Обріжте листя, щоб скоротити витрати. Вони здатні без проблем витримати 2 тижні в умовах кімнатної температури в сухому повітрі. Якщо рівень вологості буде підвищений, то коріння загинє.
Якщо ви пропустили всі зазначений час і тепер чекаєте, коли ж можна посадити іриси восени, то знайте, що це можна буде зробити до самого кінця вересня. Якщо посадіть квіти ще пізніше, то велика ймовірність, що рослина загине взимку.

Але якщо вже висадили пізно, то обов’язково прикрийте їх шаром піску і золи, ялиновими гілками або торфом.

Що робити, якщо квітка захворів після пересадки

Якщо ви помітите, що цибулини прогнили або покриті цвіллю, то такі цибулини і бульби садити не рекомендується. Якщо площа пошкодження маленька – просто обріжте її, а зріз обробіть деревним вугіллям з антигрибковими засобами.

Для висадки погано підходять місця, де раніше росли помідори, огірки, суниця, полуниця, бобові, тому що хвороби цих рослин можуть завдати серйозної шкоди цибулинних і бульбових квітам. Поливати їх треба так, щоб не заливати водою листя – грибок і вірусні захворювання можуть потрапити на квітку з краплями води.

Якщо на листках утворилися плями, гниття або наліт – відразу видаляйте кореневище. Ця квітка вже не врятувати, а інші таким чином збережіть. Ніколи не відмовляйтеся від таких чудових квітів у своєму саду. Складності з їх змістом легко усуваються, і вони будуть радувати вас від весни до осені.

Залишити коментар