Як виростити з насіння орхідею

Дивовижна краса квітів орхідеї мало кого може залишити байдужим. Величезна різноманітність, незвичайні забарвлення і чудова яскравість – ось за що її люблять квітникарі. Багато купують доросле рослина, а потім розмножують його. Але є й ті, хто цікавиться, як виростити орхідею з насіння, щоб мати можливість спостерігати за її розвитком.

Чи можна виростити квітку з насіння?

Квітуча орхідея настільки прекрасна, що спокуса виростити її в домашніх умовах дуже великий. Однак більшість квітникарів, взявшись за цю справу, часто навіть не підозрюють про те, які труднощі їм чекають.

Зрозуміло, що при великому бажанні можна розібратися, як виростити з насіння орхідею, але орієнтуватися на звичні методи посіву в цьому випадку не можна. Головні труднощі полягають у наступному:

 • насіння квітки мають настільки крихітний розмір, що їх досить важко розрізняти неозброєним оком;
 • пилоподібні частинки не містять ендосперму, який відповідає за одержання харчування безпосередньо з грунту;
 • часто для розвитку квітки йому потрібно жити в симбіозі з різними грибами (опеньками, ризоктонією, трутовиками тощо).

Враховуючи все вищесказане, насіння екзотичної рослини просто не здатні проростати в звичайних умовах і вимагають абсолютно особливого догляду. Якщо ж труднощі вас не лякають, приготуйтеся ретельно розібратися в численних тонкощах того, як виростити орхідею з насіння в домашніх умовах.

Специфіка ґрунту

Для зростання примхливих насіння дивовижної квітки потрібна особлива живильне середовище. Створити її своїми силами досить проблематично. Вся справа в тому, що грунт має бути приготована шляхом грамотного змішування органіки, неорганіки і агар-агару, що досить складно втілити в життя без хорошого знання хімії. До того ж можуть виникнути проблеми з пошуком необхідних складових.

Але існує і більш простий спосіб – придбати готову суміш, призначену для пророщування, в спеціалізованому квітковому магазині. Куплену грунт потрібно буде попередньо підготувати до посіву згідно особливої інструкції.

Підготовка

Перш ніж приступити до посадки насіння, необхідно буде виконати наступні дії:

 • придбати спеціальні скляні колби або звичайні банки з щільно закручуються кришками;
 • виконати невеликі отвори в кришках, після чого заповнити їх ватою;
 • стерилізувати ємності і кришки в духовці протягом 10-15 хвилин;
 • розвести склад для пророщування за зазначеної інструкції;
 • стерилізувати отриману суміш за допомогою скороварки, поки вона не придбає желеподібну консистенцію (близько 20 хвилин);
 • викласти теплу суміш в стерилізовані банки в кількості не більше 20 мл в кожну;
 • щільно закрити ємності і залишити їх на 4-5 днів для того, щоб переконатися в стерильності. Якщо протягом цього часу на поверхні грунту не утворюється тонкий шар цвілі, можна приступати до посадки квітки.

Задумавшись про те, чи можна виростити орхідею з насіння, дуже важливо розуміти, що для посадки рослини потрібні практично лабораторні умови. Адже при найменшому відхиленні від технології посіву в ємності або в саму грунт можуть проникнути шкідливі мікроорганізми, які здатні погубити ваш майбутній квітка.

Посів

Насіння екзотичної рослини теж вимагають попередньої підготовки до посадки. Тому процес посіву повинен бути виконаний у кілька етапів:

 • приготування розчину для дезінфекції. 15 г хлорного вапна розмішати в 100 мл води, збовтати протягом 15 хвилин, після чого пропустити отриману рідина через фільтр;
 • дезінфекція насіння. Необхідно опустити насіння орхідеї в приготований розчин на 10 хвилин;
 • посів. Обережно посадити насіння в готовий грунт за допомогою піпетки, після чого відразу ж герметично закрити всі ємності.

Тепер, коли кімнатна орхідея посаджена, дуже важливо забезпечити всі необхідні умови для її сприятливого розвитку і зростання.

Догляд

Проростання насіння екзотичного квітки зазвичай відбувається протягом дуже тривалого часу. Нерідко для того, щоб побачити перші паростки, може знадобитися кілька місяців. Щоб розвиток майбутньої орхідеї в ґрунті відбувалося благополучно, з самого моменту посадки слід суворо дотримуватися деякі правила:

 • підтримка високої вологості – не нижче 60%:
 • дотримання температурного режиму – на рівні від +23°С;
 • забезпечення освітлення не менше 14-15 годин на добу;
 • періодичне обприскування грунту і паростків водою.

Щоб побачити рослина у всій його красі, багато квітникарі готові детально вивчити технологію того, як виростити орхідею з насіння з Китаю або ж із тих, що були куплені в межах своєї країни. Однак не можна забувати про те, що насіння цього екзотичного квітки можна отримати тільки в серйозних лабораторних умовах. Саме тому їх слід купувати тільки у перевірених постачальників, які мають необхідні сертифікати.

Інші способи виростити квітку

Виростити прекрасну орхідею самостійно можна не тільки з куплених насіння, але і іншими способами (більш простими реалізації):

 • з квітконосу. Відрослий стебло квітки в даному випадку ріжеться на кілька частин і поміщають в стерильну банку, куди попередньо потрібно додати сфагнум – живий мох;
 • з кореня. Таке вирощування можливо тільки в тому випадку, коли вдома вже є добре набула орхідея. Невелику ділянку кореня змащують в місці його відділення подрібненим активованим вугіллям і поміщають в стерильну ємність.

Як і у випадку з насінням, при вирощуванні орхідеї з квітконосу або з кореня дуже важливо забезпечувати рослини точно такі ж температурні і світлові умови.

При правильній посадці і ретельному догляді вже через кілька місяців ви зможете милуватися тим, як свіжі зелені паростки поступово набираються сил. Далі ж приготуйтеся як слід запастися терпінням. Перш ніж орхідея стане дорослим рослиною і почне радувати свого власника незвичайним цвітінням, може пройти не менше 4-5 років. Але не варто впадати у відчай: настільки довге очікування обов’язково буде компенсовано появою оригінальних екзотичних квіток надзвичайної краси!

Залишити коментар