Як виростити селеру кореневу та черешкову

Коренева селера – це по-справжньому унікальний овоч. Він містить численні мікроелементи, корисні для людини. Не дивно, що сьогодні селера користується популярністю у дачників і садівників. У цій статті ми розповімо вам як виконується вирощування різних сортів цього овоча з насіння.

Секрети вирощування селери

В даний час виведені десятки різних сортів цього овоча. Найбільшою популярністю сьогодні користуються дворічні різновиди, які дозволяють отримати смачний і великорозмірних коренеплід. Також популярністю користується зелень цієї рослини, яка має тонкий смак і надзвичайно корисна для організму. Щоб виростити відмінний урожай селери досить слідувати наступним рекомендаціям:

 • Не слід глибоко висаджувати насіння в землю. Їх треба злегка присипати сантиметровим шаром землі.
 • Температура становить 20 градусів.
 • Регулярно зволожуйте і обприскуйте землю.
 • Не забувайте проріджувати посадки на грядці.

Також слід враховувати, що на агротехніку вирощування цієї рослини впливає сорт овочу. На сьогоднішній день найбільшу популярність отримав листової, черешковий і кореневої селера.

Вирощування кореневого селери

Як ви можете зрозуміти з назви, кореневої селера дозволяє отримувати смачні розвинені коренеплоди. У середньому садівник при використанні кореневого селери зможе отримати до двох кілограм врожаю з квадрата грядки. Найбільшу популярність на сьогоднішній день отримали наступні сорти цього овоча:

 • Грибовський.
 • Яблучний.
 • Осавул.

В останні роки у садівників полярністю користуються імпортні гібриди, які відзначаються максимальною врожайністю. Один такий коренеплід може важити до 800 грам.

При вирощуванні кореневої різновиди селери можливе використання виключно розсадного методу. Необхідно правильно підготувати насіння селери для посадки. Така підготовка полягає в зануренні насіння в розчин марганцівки. Таке замочування вимиває захисний ефірний шар, який не дозволяє насіння проростати в перший рік перебування в землі. Вам же необхідно, щоб посадковий матеріал зійшов як можна швидше. Тому марганцівкою вимивають ефірні олії, після чого викладають насіння на марлю і витримують кілька діб. За цей час насіння проростуть і будуть готові до посадки.

Посадка насіннєвого матеріалу виконується у спеціально підготовлений ґрунт, яку готують з рівних частин торфу, садової землі, перегною і піску. Також можна використовувати покупну родючу землю.

Виконувати безпосередньо висаджування пророщених насіння на розсаду необхідно на початку лютого. Насіння потрібно злегка притиснути до грунту, ні в якому разі не заглубляйте їх у грунт. Перші сходи з’являться не раніше ніж через три тижні. Пам’ятайте, про підтримання стабільної температури на відмітці в 20 градусів. Відразу ж після появи перших паростків температура опускається до + 15 градусів. Поливати посадки краще з допомогою обприскувача і витримувати лоток з розсадою на сонячному світлі.

Складність вирощування розсади кореневого селери полягає в тому, що ця рослина має тривалий цикл вегетації. Саме тому процедуру пікіровки розсади проводять двічі. В подальшому така пікіровка дозволить отримати максимально розвинену кореневу систему. Переносити розсаду у відкритий грунт можна в кінці травня. Пам’ятайте про те, що це рослина вкрай критично до низьких температур, тому якщо очікується похолодання найкраще розсаду на грядці закрити плівкою.

Саджанці на грядці висаджують на відстані 25 сантиметрів один від одного. Не слід розбивати грудки землі біля кореневої системи, що захистить від пошкоджень молоді корені. Також забороняється виконувати підгортання посадок, так як ви можете пошкодити розташовану на поверхні кореневу систему. По мірі росту рослин потрібно буде обривати листя, залишаючи лише вертикально зростаючу зелень.

Обриваючи листя, ви перенаправляється життєві сили рослини на формування коренеплодів.

В залежності від обраного сорту дозрівання коренеплоду може зайняти до 200 днів, а вага вирощеного врожаю може скласти з однієї рослини до кілограма овоча.

Як правильно доглядати?

Садівникові необхідно постійно слідкувати за показниками вологості грунту. Ця рослина любить вологу і потребує частого поливу. Причому полив виконується безпосередньо під самий корінь. У період росту рекомендується виконати чотири підгодівлі. В якості добрив використовують курячий послід, трав’яний настій, кислоту борну і суперфосфат. Прибирання врожаю настає наприкінці жовтня в листопаді.

Вирощування черешкової селери

При класичній технології вирощування черешки селери мають гіркий смак і не використовуються в кулінарії. Проте є досить цікавий спосіб вирощування черешкової селери, який дозволяє отримати смачний і соковитий урожай.

Підготовка ґрунту та посадка насіння черешкової селери не відрізняється від кореневої різновиди. Лише при пересадці розсади безпосередньо в землю з’являються свої характерні особливості.

Посадка виконується в поздовжні 10 сантиметрові поглиблення. Верхівку при посадці присипати не слід, але при активації росту рослин селера обов’язково підгортати. За кілька тижнів до безпосередньо збору врожаю стебла пов’язують гачком і обмотують їх папером.

Дана технологія отримала назву відбілювання черешків і дозволяє отримати врожай з відмінними смаковими якостями. З поширених сортів можемо виділити селера Юнга, який мають соковиті і смачні черешки.

Вирощування листового селери

За словами багатьох досвідчених садівників, листовий селера самий невибагливий. Він відмінно переносить заморозки і відсутність регулярного поливу. Садівники позбавлені від необхідності попереднього вирощування розсади. Можлива посадка насіння безпосередньо на грядки під відкритим небом. У той же час варто сказати, що при вирощуванні розсади відзначається максимально можливий ріст, а дачник отримує можливість виростити ранній урожай. Насіння перед посадкою рекомендується замочити в слабкому розчині марганцівки або в талій воді. Це дозволить позбутися від масляної оболонки, яка перешкоджає проростанню насіння.

Рекомендується попередньо проростити насіння, що дозволяє в подальшому істотно прискорити поява перших сходів. Якщо садівник вирощує розсаду, то пікіровку необхідно провести через місяць після появи сходів. При вирощуванні листового селери можемо порадити сорти Бадьорість і Ніжність.

Як отримати відмінний урожай

Важливо враховувати, що селера відноситься до категорії вибагливих садових культур, тому садівникові буде потрібно прикласти певні зусилля для отримання хорошого врожаю. Вам потрібно буде виконати наступне:

 1. Правильно підібрати місце для посадки овоча.
 2. Забезпечити щоденний полив рослин.
 3. Регулярно знищувати бур’яни.
 4. Висаджувати розсаду краще всього вранці у похмурий день.
 5. Використовувати для посіву виключно якісний насіннєвий матеріал.

Як і будь-які інші садові культури, селера схильний до різних захворювань. Крім того, лікувати це рослина вкрай складно.

В якості профілактики можна порекомендувати регулярний полив і створення оптимальних умов для росту.

Обробляйте землю спеціальними хімікатами від слимаків та різних шкідників. Досвідчені садівники практикують змішане висаджування культур, що дозволяє позбутися від попелиці та інших небезпечних комах.

Залишити коментар