Як виростити баклажани в домашніх умовах

Баклажан, як практично всі пасльонові, є дуже теплолюбних рослин. Крім цього, баклажан дуже вимогливий при вирощуванні до певного рівня вологості, кількості світла і температурі навколо нього. Все це робить його одним із самих вибагливих мешканців городу. Під час вирощування баклажанів в парнику теж часто можуть виникнути складності. Щоб з’ясувати, чи можна виростити настільки примхлива рослина в умовах помірного клімату, потрібно дізнатися його ближче.

Особливості баклажана

Баклажан, або як його ще називають, Паслін темно-плодовий, є багаторічним рослиною. Його батьківщиною вважається Індія і Середній Схід, там як і раніше можна зустріти його предків у дикій природі. Тому немає нічого дивного в тому, що це таке примхлива рослина, залежне від багатьох зовнішніх факторів.

Баклажани — це трав’янисті рослини, що досягають півтора метрів у висоту. Мають досить великі листки, які іноді можуть бути з колючками. Квіти в основному з’являються в липні, а плоди мають округлу довгасту форму.

Висаджувати у відкритий грунт їх краще, коли буде постійно тепло. Висівають насіння в заздалегідь зроблені лунки після того, як температура грунту буде більше п’ятнадцяти градусів. Якщо ж вона нижча, то вони просто не проростуть. З-за швидкозростаючих бур’янів важко помітити з’являються сходи, так як вони дуже маленькі. Щоб уникнути цього, рекомендується висаджувати заодно з баклажанами сигнальне швидко рослина. Для цих цілей може підійти, наприклад, редис.

Більшість рослинних культур, залежних від певної температури, вийшло адаптувати під більш холодний клімат, але баклажан до них не має відношення. Тому коли температура нижче двадцяти градусів, зростання такого примхливого рослини дуже сповільнюється, а запилення квіток і зовсім стає неможливим. Найкращими умовами вважають температуру від двадцяти п’яти до двадцяти восьми градусів. При цьому якщо довго переважає прохолодна погода, паростки починають чахнути і просто гинуть. В умовах середньої смуги баклажани вирощуються як однорічні рослини з допомогою розсади.

Як виростити розсаду петунії

Найголовніше, про що необхідно подбати заздалегідь перед вирощуванням розсади — відповідний грунт на передбачуваній ділянці. Кращим варіантом буде придбання готової суміші, спеціально призначеної для рослин родини пасльонових. Або ж її можна зробити самостійно.

Для цього потрібно змішати:

  • п’ять частин садової землі;
  • одну частину піску;
  • три частини перегною.

Краще не використовувати різні готові суміші, призначені для яких-небудь екзотичних рослин. Речовини, що вони містять, можуть негативно позначитися на розсаду баклажанів.

Підготовка насіння баклажана

Насіння, приготовані для розсади баклажанів, спочатку потрібно обробити розчином марганцівки, після чого прогріти двадцять хвилин у воді близько п’ятдесяти градусів, після чого їх можна пророщувати. Сам процес такий же, як і для підготовки інших пасльонових.

Злегка пророслі насіння слід поміщати в окремі ємності або просторі ящики, заповнені спеціальною земляною сумішшю. До того, як з’являться перші паростки, їх потрібно тримати при двадцяти п’яти градусів тепла. А після їх появи слід знизити температуру до шістнадцяти градусів в денний час і тринадцяти вночі. Виконувати ці умови необхідно протягом п’яти днів.

Потім ємності з розсадою баклажанів поміщаються в більш прогріті місця, де повинна бути температура двадцять вісім градусів, коли є сонце і вісімнадцять в більш холодні періоди.

У грунті завжди повинна міститися волога, інакше занадто суха земля може негативно вплинути на сходи. А після появи листів потрібно додати мінеральних добрив. Другий раз удобрюють приблизно через двадцять днів.

Переносити молоді сходи у відкритий ґрунт рекомендується, коли у паростка розвинуться досить великі і сильні коріння. У висоту росток повинен бути не менше десяти сантиметрів і повинні бути п’ять або сім листочків. За пару тижнів до висадки їх потрібно загартовувати, так вони звикнуть до дожидаючи їх умов у відкритому просторі.

Ділянка для баклажанів

Для того щоб баклажани комфортно себе почували на грядках, треба уважно підбирати ділянку для їх посадки. Він повинен бути добре освітлений, мати родючий ґрунт і закритий від сильного вітру. Рекомендується як можна ретельніше видаляти з передбачуваного місця посадки рослини всю бур’янисту траву, особливо ту, що належать до багаторічних видів.

Не можна садити баклажани там, де до цього росли інші пасльонові. Висаджувати на це ж місце можна не раніше декількох років.

Перенесення розсади баклажана на грядки

Найкращий спосіб організації простору для вирощування баклажанів — це коли між рядами залишається простір в шістдесят сантиметрів і сорок між окремими рослинами на грядках. При цьому не можна виключати і квадратно-гніздову систему посадки баклажанів, висаджуючи один кущ в одну лунку. А якщо їх збільшити, то можна розміщувати і за два рослини.

Переносять паростки баклажана в ґрунт у другій половині травня, а ще краще висаджувати їх в першу половину червня. Але все одно розсаду баклажанів потрібно захищати яким-небудь матеріалом, розміщеним на дугах, що повинно послужити тимчасовим укриттям. Зазвичай їх роблять не занадто високими. Крім цього, вони повинні бути здатні витримати кілька шарів накинутого матеріалу під час похолодання.

Садити краще ввечері, коли немає пекучого сонечка. Але до цього в ямки потрібно налити води, щоб утворилася калюжка з напіврідкою кашкою з землі. Сіянці поміщаються прямо в неї, зверху засипаються землею і ущільнюються. Поглиблювати їх варто тільки до моменту появи першої зелені. Також біля кожного баклажана треба встановити палички для подальшої підв’язки.

Перші кілька тижнів баклажани будуть рости повільно і практично непомітними змінами. Тому не варто поспішати з поливом рослин, а краще вносити тільки некорневую добавку сечовиною — одну ложку на повне відро води. А невелике розпушення грунту навколо, навпаки, може допомогти. Це забезпечить вільний доступ свіжого повітря для кореневої системи.

Догляд за баклажанами

Баклажани, перебуваючи на грядках, ростуть значно повільніше в порівнянні з тим, як якщо б вони перебували в умовах теплиці. Не можна прибирати тимчасові укриття до середини літа, поки повітря не буде стабільно теплим. Тільки що посажанные рослини зачахнуть навіть при незначному зниженні температури. Тому якщо виникають підозри щодо зниження температури вночі, то слід ще з вечора ретельно вкрити баклажани.

До того моменту, поки не розпустяться квіти, баклажани поливають всього один раз в сім днів. Це потрібно робити ввечері або рано вранці, коли немає жаркого сонця. Таким чином, вода відразу не висохне і довше залишиться в грунті. У спекотну же час кількість надходить вологи має бути збільшено. Воду потрібно використовувати тільки підігріту, не менше двадцяти п’яти градусів, так як від холодної розвиток сповільнюється і не настає цвітіння.

Коли на баклажанах з’являються квіти і формуються плоди, кількість поливів так само має збільшитися в кілька разів. Якщо вологи недостатньо, то квіти почнуть засихати і відвалюватися. А плоди, в свою чергу, будуть погано дозрівати, приймаючи при цьому потворну форму. У випадку, коли немає можливості поливати грядки два рази, варто задуматися про збільшення води.

Протягом сезону потрібно близько чотирьох разів розпушувати ґрунт з наступною підсипанням ґрунту під коріння. Робити це потрібно якомога акуратніше, інакше є велика ймовірність пошкодити корінці, бо в баклажанів вони знаходяться дуже близько до поверхні.

Як підгодовувати баклажани

Коли баклажани висаджені в гарну родючу землю, в яку були внесені добрива до цього, то їм знадобиться всього три підживлення за один сезон.

Підходять як органічні, так і мінеральні добрива. Перша проводиться через десять днів після висадки паростків на грядки. А друга повинна бути через двадцять днів. Наступна ж підживлення баклажанів проводиться, коли вже з’являються плоди. Ті, хто воліють органічні добавки, можуть сміливо використовувати настій з бур’янів, у нього також додають коров’як і трохи золи.

Сорти баклажанів

Основну роль в отриманні якісного врожаю баклажанів відіграють кліматичні умови та якість догляду за посадками. Але також важливий і сорт, від якого буде залежати довжина вегетативного періоду, стійкість до зовнішніх факторів. І, звичайно ж, термін дозрівання плодів.

На півдні перевагу віддають тим сортам бклажана, чий період дозрівання припадає на осінь: не раніше початку або середини вересня. Їх перевага в тому, що вони дають більше врожаю, ніж ті, які дозрівають через сто чи сто п’ятнадцять днів. Для середньої смуги краще підходить другий варіант, так як перший варіант баклажанів просто не виживе в таких умовах.

При виборі сорту для вирощування баклажанів на відкритих грядках варто звернути увагу не тільки на термін дозрівання плодів і стійкість до зовнішніх факторів, але і на стійкість до можливих інфекцій. Саме вони в більшості випадків стають причиною відсутності плодів і можуть погубити рослина.

Залишити коментар