Як вилікувати розтягнення зв’язок стопи?

Кожен суглоб укріплений зв’язками, які розтягуються під впливом несприятливих факторів. Переважно травмуються середні і великі зчленування – колінні, тазостегнові, плечові, променезап’ясткові. Не менш часто відбувається розтягнення зв’язок стопи.

Причини пошкодження зв’язок стопи

Ця проблема зумовлена анатомічною будовою та виконуваними функціями гомілковостопного суглоба. Його утворюють 3 кістки – велика і мала гомілкові і таранная. Вони зафіксовані 3-ма групами зв’язок – внутрішні між берцовыми, зовнішній та внутрішній шар дельтоподібного, передня і задня таранно-малогомілкової і п’ятково-малогомілкової.

Проходять всі вони вздовж зовнішньої частини щиколотки. Саме зовнішня група найбільше схильна до розтягування.

На голеностоп припадає значне навантаження масою тіла, тому забій стопи та інші пошкодження досить часто виникають в цій галузі. Він відповідає за рухи стопи (відведення, приведення, обертання) під час ходьби, бігу, стрибків, руху по похилих поверхнях. Багато в чому за ці функції відповідають зв’язки, вони стабілізують суглоб, трохи обмежуючи амплітуду рухів, оберігаючи його поверхні від ушкоджень. Розтягування відбувається, коли обсяг цих рухів в силу різних причин перевищує допустиму межу.

Класичний приклад – підворот стопи всередину при ходьбі, бігу, заняттях спортом. Причини можуть критися у початково високих навантаженнях, наприклад, при ожирінні, підвищеної рухової активності, перенесення важких речей, носіння незручного взуття на високому каблуці, спадковому порушенні будови стопи (плоскостопість тощо).

Провокуючим фактором є нестабільність суглоба, що супроводжується зміною його конфігурації. Подібне трапляється після артрозних і запальних змін (травми, інфекції, порушення обміну).

Симптоми розтягнення зв’язок гомілки і стопи

Про пошкодження сигналізують такі симптоми:

 1. Набряклість м’яких тканин;
 2. Біль в суглобі і зовнішньої частини щиколотки;
 3. Можливо посиніння шкірних покривів з-за крововиливи в м’які тканини;
 4. Локальне підвищення температури;
 5. Руху пошкодженою ногою ускладнені.

Варто зазначити, що під терміном розтягнення зв’язок розуміється їх розрив. Справа в тому, що в їх склад входять еластичні і колагенові волокна.

Перші відповідають, відповідно, за еластичність, другі – за міцність. Тому їх довжина не збільшується навіть при значних навантаженнях.

Розрив, в свою чергу, може бути повним і частковим, має три ступені:

 1. Пошкодження окремих волокон, цілісність зв’язок не порушена. Симптоми слабко виражені – помірний біль, кульгавість;
 2. Надрив однієї або декількох зв’язок. Супроводжується сильним больовим синдромом, вираженою набряклістю;
 3. Повний поперечний розрив. Часто поєднується з переломом гомілки, стопи. Супроводжується різкою хворобливістю, вираженою набряклістю, гематомою, синяком, гемартрозом, неможливістю рухів. Спостерігається патологічна рухливість стопи.

Щоб поставити діагноз і дізнатися, скільки тканин постраждало, необхідно зробити рентгенографію. Ця процедура дозволить виключити перелом кісток. Безпосередньо сам розрив, його ступінь і локалізація, діагностується за допомогою магнітно-резонансної томографії.

Що необхідно робити при розтягуванні зв’язок стопи?

Лікування спрямоване по декількох шляхах: купірування больового синдрому, зняття набряку, видалення гемартрозу або крові при гематомі, відновлення рухових функцій кінцівки. Лікування завжди починається з знерухомлення (іммобілізації) травмованої кінцівки. Крім того, при подібній травмі завжди існує ймовірність наявності перелому. В ідеалі потрібно накласти гіпсову пов’язку, але на практиці таке малоймовірно, так як гіпс навряд чи знайдеться на місці події, наприклад, в домашніх умовах.

Знерухомити пошкоджену кінцівку можна підручними засобами, наприклад, імпровізованої лонгетой – дощечкою, зафіксованої бинтами. Подібне пристосування повинно фіксувати в нерухомому стані не тільки стопу, гомілку, але й коліно. Якщо симптоми проявляються слабо, перша допомога передбачає тільки накладання тугої пов’язки. Остання накладається дуже просто: робиться закріплює виток навколо нижній третині гомілки, по кісточок, потім восьмиобразного витки навколо роблять стопи.

Перша допомога потерпілому при розтягуванні зв’язок стопи включає накладання холоду. Останній перешкоджає поширенню набряклості і крововиливи. Якщо є сильні больовий синдром, його купируют ін’єкцією кетанова, анальгіну або ренальгина. Холод буде ефективним тільки у перші 24 години, потім застосовують зігрівання. Остання процедура і подальше лікування патології цілком здійсненно в домашніх умовах.

Вдома можна ефективно використовувати як засоби народної медицини, так і препарати
фармацевтичної промисловості. Щодо останніх, то це, як правило, мазі, що володіють протизапальною і відволікаючу дію.

Мазь, яка применяетсяот розтягнення зв’язок стопи, повинна бути призначена лікарем. Найчастіше фахівці виписують такі засоби, як «Финалгон», «Нікофлекс», «Диклак гель», «Фастум гель».

Мазь сприяє активізації кровотоку в пошкодженій області, знімає набряклість і купірує больовий синдром. Наносять подібні засоби акуратно, неквапливо, тонким шаром. Лікар може прописати нестероїдні протизапальні засоби у формі таблеток або ін’єкцій, наприклад, ібупрофен, вольтарен, індометацин.

Лікування розтягнення зв’язок стопи народними засобами в домашніх умовах

Такі рецепти ґрунтуються на застосуванні натуральних продуктів і рослин.

Як правило, на їх основі роблять компреси і примочки.

 • Горілчаний компрес. Це засіб допоможе позбутися від набряку за 24-48 годин. Необхідно всього
  лише змочити в горілці бинт або марлю, а потім накласти на пошкоджену область. Зверху накладають вощений папір або поліетилен, потім вату. Фіксується компрес бинтом або вовняною тканиною на 6-8 годин;
 • Молочні компреси необхідно робити аналогічно попереднім. Молоко необхідно попередньо розігріти, але не до гарячого стану;
 • Цибулю з кухонною сіллю. Дві середні головки цибулі перекручують на м’ясорубці і змішують з 1 ст. л. солі. Потім кашку перекладають на марлю. Не можна наносити суміш безпосередньо на шкіру;
 • Часник, горілка, оцет. Необхідно змішати 100 г спиртного, ? л винного/яблучного оцту, 10 подрібнених зубків часнику. Засіб настоюють 14 днів. Після цього в нього додають два десятки крапель евкаліптової олії. Використовують його для постановки компресів;
 • Терту картоплю. Два бульби подрібнюють на тертці, додають до них терту цибулю, цукор і капусту. Кашку наносять на пошкоджені області.

Скільки часу заживає розтягнення зв’язок стопи

Навіть якщо здійснювати комплексне лікування, то больовий синдром і кульгавість будуть спостерігатися ще протягом 2-3 тижнів. Однак ускладнення і неприємні наслідки відсутні. Варто відзначити, що навіть повний розрив загоюється самостійно, тобто без необхідності хірургічного втручання.

Свою еластичність зв’язки відновлюють завдяки неушкодженим ділянок.

До оперативного втручання вдаються тільки при наявності перелому кісток або гемартрозу. Варто зазначити, що виключення ризику розвитку ускладнень важливу роль відіграє перша допомога при травмі.

Спершу застосовують мазі і народні засоби, а коли біль і набряк зменшуються, приступають до процедур фізіотерапії. В даній ситуації застосовують УВЧ, фонофорез з гідрокортизоном, електрофорез з кальцієм, парафінотерапія, грязелікування.

На заключному етапі лікування необхідно пройти курс ЛФК для відновлення рухливості кінцівки.

Гарного вам настрою і міцного здоров’я!

Залишити коментар