Вогні нічного голоду. Як відвикнути їсти на ніч?

Перекус удвічі смачніше, якщо час — скоро ніч. Дивно влаштований наш організм. Багато людей не люблять снідати, але чи багато ви знаєте тих, хто не любить вечеряти? Відмова від їжі після горезвісних шести вечора нестерпно знижує якість життя. А слабовілля карається зайвою вагою. Де шукати золоту середину? У дієтологів і психологів є відповіді на це майже риторичне запитання.

Насамперед, почнемо з правильного формулювання стоїть перед нами завдання. Тому що якщо до сьогоднішнього дня ви переїдали щодня і багато, то відповідь на питання, як перестати їсти на ніч прямо з завтрашнього дня, буде звучати дуже песимістично – ніяк. Різка відмова від вечері після вечері» неодмінно призводить до зриву. Але можна почати переїдати менше і рідше — і це буде не тільки реальний результат, але і початок позитивної динаміки. І зробити це можна без волаючого насильства над собою.

До щасливого фіналу ведуть три дороги: поведінкова, дієтологічна і — далеко не в останню чергу — психологічна. Але, на щастя, нам не потрібно, як у дитячій казці, вибирати, в яку сторону піти від каменя на роздоріжжі. Більш того, саме в сукупності всіх цих факторів і криється успіх.

Дієтологічні прийоми

  • Переїдайте на здоров’я, але маложирную їжу. Ми те, що ми колись з’їли. І жир, який став рідним, колись належав зовсім не нам. Так, жирові відкладення формуються і з інших компонентів, але частка їх участі набагато нижче. Важко вмовити себе згризти на ніч моркву замість тістечка, але нежирне м’ясо, яйця, сир, отрубная булочка з кефіром — цілком собі смачний і зовсім не катастрофічний перекус.
  • «Розділяй і володарюй!» В даному випадку вечерю. Якщо наїстися за один раз не вдається, міняйте тактику і зробіть вечеря дробовим. Почати тамувати голод можна ще перед відходом з роботи, щоб легше було втримати віжки по приходу додому. Нехай це буде щось легке або навіть солодке. Так, ми закликаємо вас зіпсувати собі апетит, хоча мама завжди за це сварила. Але ж і бабуся примовляла: «З гусака вода, з внучки худоба», а в результаті — всі ми знаємо. Зіпсований апетит дозволить з’їсти будинку менше. Але вибирайте із запланованого на вечерю жирне і шкідливе, а їжте не поспішаючи. Голод все одно прийде за розкладом — а у вас якраз залишилося, ніж його зустріти.
  • Всупереч роздільного харчування. Одноманітність веде до переїдання. Чим ще втішити себе при відсутності нових смакових відчуттів? На жаль, обжерливістю. Нехай їжа буде різною, все по чуть-чуть — ложку того, ложку цього. Навіть якщо це будуть не самі улюблені продукти, в сукупності потроху все піде на ура. Трошки лечо з грибами, пара скибочок огірка, ложечка квашеної капусти і т. д. А красиво-то як — як в ресторані! Основу всього хай становить щось з улюбленого списку дієтологів, наприклад, гречка.
  • Попередній перекус. Ідея вкрадена з дробового вечері, але цілком годиться для самостійного дієтологічного прийому. Для перекусу перед вечерею (приблизно за чверть години) годиться їжа, в якій багато складних «довгограючих» вуглеводів і якісного білка, бажано тваринного походження. Наприклад, невеликий шматок м’яса, риби, сир, гуртка кефіру і т. п. Уникайте продуктів, що стимулюють шлункову секрецію, наприклад, соку або міцної кави: вони лише посилюють апетит.
  • Банальна відсутність спокус. Прибігла до холодильника, а там тільки кефір, дві морквини і одне яблучко. Все смачне було з’їдено за вечерею. Гастрономи зараз є на кожному розі, і немає необхідності тримати в будинку тижневий прожитковий мінімум.

Поведінкові прийоми

Відразу обмовимося, що дані прийоми націлені не на виключення пізніх перекусів, а на їх впорядкування та зменшення їх калорійності і обсягу.

  • Більш ранній відхід до сну. Вичікування трьох годин після останнього прийому їжі — невірний шлях до стрункості. Повноцінний сон — ось її важлива умова. Він підвищує настрій, стійкість до стресів, тонус і дозволяє не заповнювати недолік отриманої життєвої енергії харчовими калоріями.
  • Коли ми їмо, ми зайняті тільки цим. Під телевізор або перегляд новин в соцмережах можна з’їсти відро не тільки попкорну, але і чого-небудь куди менш повітряного.
  • Вечірня прогулянка. Так, втомилися, та, натопалися за день. Але прогулянка перед сном — це якісно інше. Неспішним кроком, з глибоким вдихання свіжого повітря, вона втішає не гірше їжі, тому що теж відноситься до побутових антидепресантів.
  • Тішимо все тіло, а не тільки шлунок. Позалицятися перед сном за своїм тілом — теж задоволення. Масаж, маски, душ, ванна з ефірними маслами і інші приємні процедури не тільки замінюють задоволення від їжі, але і налаштовують на турботу про тіло, у тому числі і його формах.
  • Чистимо зуби раніше. З одного боку, це психологічний прийом, а з іншого — прийдеться чистити ще раз, а не хочеться.

Психологічні аспекти

Образ думок і психологічний настрій — важлива сторона проблеми. Далеко не завжди ми їмо на ніч з причини голоду. Перевірте! В черговий раз виявивши себе біля відкритого холодильника в недозволений час, візьміть в руку, приміром, яблуко і запитайте себе: «Я хочу це з’їсти?» Якщо відповідь буде ствердною, значить, ви голодні. Якщо ж шлунок вкрадливо запропонує замінити яблучко на бутербродик, коржика чи щось інше смачненьке, то в наявності емоційний голод, надуманий, психологічний. Такий голод не наростає поступово, а приходить наче раптове осяяння, гостре бажання щось з’їсти. При цьому можна добігти до кухні швидше, ніж усвідомити, навіщо ви встали з дивана.

Дозвольте собі переїдати! Психологи називають переїдання плодом заборони на нього. Причиною є хвороблива фіксація на проблемі. Образ забороненого сяє в уяві всіма фарбами і набуває характер мари. Як боротися з наваждениями, давно відомо: треба їм просто піддатися. Дайте установку на те, що вам можна все! І знайти розумні компроміси буде набагато простіше, а їжа на тлі насувається ночі перестане здаватися такою привабливою і жаданою.

Надцінність їжі — це міф. І у кожного він, за великим рахунком, свій. Тому кожен знаходить свої прийоми, які допоможуть йому вийти з цієї залежності. Кому легка закусочка, кому секс, кому цікаве кіно, а кому і ціла комбінація вечірніх лайфхаков. Головне — відмовитися від думки про те, що вечірній переїдання є проблемою. Солодкий, як відомо, тільки заборонений плід. Немає проблеми — немає потреби її вирішувати. А дрібні поточні завдання легко вирішуються «по ходу п’єси».

Залишити коментар