Як відучити дитину засинати на руках

Майже всі батьки рано чи пізно стикаються з питанням, як відучити дитину засинати на руках. Самий правильний відповідь: краще не привчати, але, якщо малюк з пелюшок спав з батьками доведеться переучувати. Причому плавно і поступово, щоб це пройшло непомітно для дитини.

Думка педіатрів

Педіатри одностайні у своєму рішенні – дитині краще спати окремо, так безпечніше для всіх.

Чому батьки беруть дитину в своє ліжко? По-перше, тому що він маленький, беззахисний, потребують батьківського тепла та уваги. Він хоче притулитися до маминих грудей і заснути. Найчастіше саме грудне вигодовування «провокує» спільний сон: дитина дрімає, втомлена за день мама бере його до себе, годує і вони удвох солодко засинають. Всім добре, але тільки до певного періоду, коли дитина стає старше, потреба у фізіологічному контакті з мамою знижується, але ж звичка залишається.

В ідеалі, з моменту появи в родині нового людини, батьки повинні бути налаштовані на те, що спати він буде окремо. Ніхто не говорить про те, що він не повинен лежати в батьківському ліжку, але краще це робити в період неспання.

Годувати безумовно, краще груддю, після чого відразу перекладати малюка в ліжечко.

Рекомендації лікаря Комаровського

Заслужений педіатр Євген Комаровський дивиться на це запитання трохи з іншого боку: батьки повинні бути щасливими, мати особисте життя в кінці кінців, тоді буде менше розлучених пар і більше щасливих дітей. Він говорить про те, що вибирати місце сну повинні батьки, а не дитина, демонструючи примхи плачем. На його думку, дотримуючись наполегливості та систематичності, дитини у будь-якому віці легко перекласти в своє ліжко.

Розставте пріоритети

Щоб дитина був щасливий йому потрібні відпочилі мама і тато, для цього їм необхідно висипатися 8 годин на добу. Дотримуйтеся режиму, тоді дитина до встановленого часу сам захоче спати, без всяких заколисувань. Звичайно, формування режиму займає не один день – на це потрібно час, зате дитина буде солодко засинати, після того, як ви укладете його в ліжечко. Ви зможете приділити час собі і виспатися в кінці кінців.

Чітко вирішіть, де буде спати дитина.

Тут можливі варіанти:

  • дитяче ліжечко в батьківській спальні (оптимальний варіант з народження до трьох років);
  • дитяче ліжко в окремій кімнаті (стає можливим, коли дитині виповниться 1 рік);
  • сон в ліжку батьків. Як правило, дитина засинає без заколисувань, адже поруч мама й тато, але подумайте, як потім привчити його спати окремо!

Придумайте ритуал сну

Замість того, щоб заколисувати дитину, подбайте про те, щоб протягом дня він був нагодований, напоєне, погуляв, пограв, а перед сном проведіть відповідний ритуал, наприклад, викупайте і надіньте піжаму.

Думка батьків

Батьки, на відміну від лікарів, спільний сон сприймають по-різному, відзначаючи в цьому плюси і мінуси.

Переваги

  • для грудничка положення на руках і легкі похитування – найбільш правильна поза, імітує положення в маминому животі;
  • малюк засинає швидко, і ви витрачаєте менше часу на колисання. Для багатьох мам так комфортно: краще витратити 5-10 хв на те, щоб заколисати непосиду, ніж вичікувати півгодини і більше, поки він засне самостійно.
  • з точки зору психології, посилюється контакт дитини з найріднішою людиною – мамою. На підсвідомому рівні малюк хоче бути ближче до мами, адже всі 9 місяців він перебував у неї під серцем і не просто лежав, а відчував, як вона ходить, перевертається вночі.

Недоліки

  • вага малюка збільшується з кожним днем, що створює навантаження на руки і хребет мами. За рік, а тим більше через 2 роки заколисувань на руках у жінок відзначалися проблеми зі спиною;
  • чим довше дитина спить на руках, тим складніше його відучити. На тлі цього можуть розвинутися дитячі страхи, і дитина надовго оселиться в батьківській ліжка;
  • думки докторів розділилися, одні вважають, що заколисування впливає на вестибулярний апарат дитини не самим позитивним чином. У той час як інші доводять, що плавні похитування нормалізують серцебиття, заспокоюють і малюк швидше засинає. Однозначної відповіді немає, кожна родина і взаємини в ній індивідуальні, але те, що все добре в міру – очевидно.

Як відучити дитину спати з батьками

Якщо дитина звикла спати з вами і не хоче лягати в своє ліжечко, допоможи йому полюбити відведене місце для сну. Способів привчання до окремої ліжка багато, вибирати їх потрібно в залежності від віку. У кожної мами вони свої, але існує кілька «універсальних» методів, які ви можете використовувати на практиці, якщо ваша дитина, як і раніше спить з вами.

Спальне місце малюка має бути красивим, зручним, комфортним, щоб йому захотілося там полежати. Якщо малюкові виповнилося 3-4 роки можна відправиться з ним за покупкою ліжечка і відразу пояснити, що там він буде спати.

Якщо малюк зовсім маленький, систематично перекладайте його спати в ліжечко – він повинен знати, що це його місце для сну. Якщо ви укачиваете його на руках, перед сном, відразу перекладати в ліжечко. Дитина може починати плакати, не варто відразу брати його на руки і качати або класти біля себе – дозвольте йому заспокоїться самостійно, переведіть його увагу на щось інше, наприклад, включіть приємну музику, нічник. Ці прийоми діють якщо малюк не плаче з приводу брудного підгузника або бажання підкріпитися. Коли малюк плаче і не заспокоюється, візьміть його на руки, але трохи потримавши, перекладати в ліжечко, поговоріть з ним біля ліжечка, з часом скорочуйте час розмов і дистанцію – розмовляйте на відстані. З часом, коли дитина пхикає в ліжечку, говорите з ними на відстані – йому має бути достатньо вашої присутності в одному просторі.

Найголовніше, ви повинні бути готові до того, що малюк буде спати окремо і відпустити його. Іноді мама сама, лежачи в ліжку, трохи не плаче через те, що її маленьке янголятко не у неї під крилом. Пам’ятайте, ви можете навчити дитину всьому, якщо є бажання і крім вас це ніхто не зробить.

Залишити коментар