Як відучити дитину від пляшечки

Ваша дитина росте, а пристрасть до пляшки нікуди не йде? Давайте розглянемо цю проблему детальніше вивчимо поради фахівців, як відучити дитину від пляшечки. Для початку батькам важливо зрозуміти, що смоктання для малюка це природний процес, який формує його емоційні прихильності, причому досить сильні.

Смоктання ототожнюється з близькістю до мами, коли вона замінює малюку материнську грудь, тому в ній він знаходить і втіха, і почуття безпеки. Схожа ситуація у дітей і з пустушкою, тому це перша гідна заміна щоб полегшити процес відлучення. Так чи інакше, підрослого малюка необхідно відучити і від першого, і від другого, звичайно ж, у різні моменти часу.

Чому малюка буває важко відучити від пляшечки

В ідеалі для кожної дитини існує тільки одне ідеальне харчування першого року життя – грудне молоко. Але іноді бувають випадки, коли у молодої мами не вистачає молока або воно зовсім пропадає. Тоді на допомогу приходять суміші, адаптовані під потреби малюка, що даються через пляшечку.

Одного разу привчивши дитину до пляшечці, батьки повинні розуміти, що вона в цьому випадку замінює йому груди (дитина асоціює її з маминими грудьми, відчуває мамину близькість і відчуває себе захищеним, що добре допомагає йому заснути) і, звичайно ж, служить йому, часом єдиним джерелом отримання їжі.

Коли малюк підростає, починає отримувати харчування з ложки, прихильність до пляшечки все одно залишається сильною, саме на емоційному плані. І мама повинна зрозуміти, що відучення може виявитися вельми непростим завданням. Необхідно буде вибрати правильне для вашого малюка час і прибирати його улюблений аксесуар дуже делікатно, підібравши гідну заміну, для того щоб не травмувати психіку і малюка, і вашу.

Може, почекати, поки сам кине?

Чи бачили ви хоча б одного першокласника, який смокче сік з дитячої пляшечки? Навряд чи. Тут цілком логічним буде задуматися про те, щоб дати дитині самій вирішити, коли переходити на кружку. Але є ряд причин, по яких варто відучити малюка від пляшечки після року.

Що ж за неприємності підстерігають малюка:

  • Неправильний прикус. Існує думка, що у дитини, яка довго буде смоктати соску, зростуть криві зуби. Звичайно, це не завжди так. Існують діти, які смоктали соску до трьох років, та мають при цьому ідеально рівні зуби. Є ще ті, хто соску і пляшечку жодного разу не бачили, а страждають від неправильного прикусу. І все-таки, навіщо піддавати здоров’я малюка ризику?
  • Проблеми з вимовою звуків. Логопеди і дефектологи не дарма постійно говорять про активно розвивається мовлення у дітей двох років, тому соску і пляшечку краще вже прибрати, інакше пізніше можуть виникнути труднощі з отриманням деяких звуків.
  • Відносини з горщиком. Кожна мама знайома з частими просыпаниями дитини вночі, особливо якщо він смокче пляшечку. А якщо дитина часто п’є, мочитися він буде частіше. Це не проблема, якщо малюк спить в підгузку, але якщо ви вирішили привчити дитини до горщика, спочатку потрібно відучити його від пляшечки, щоб нічні походи в туалет припинилися.

Оптимальний вік для відучення

У цьому питанні серед педіатрів немає однозначної думки. Найпоширеніша думка: спробувати відібрати дитину від пляшечки у віці півроку, коли малюк навчився сидіти без опори і здатний сам тримати кружку.

Однак якщо ви почнете привчання до гуртку дуже рано, будьте готові до того, що він довго буде смоктати пустушку, адже, як вже говорилося вище, у малюка залишається потреба в ссанні.

Якщо ж дитина буде користуватися пляшкою довго, то ближче до двох років може з’явитися більш міцний емоційний зв’язок, яку буде непросто замінити.

Говорячи про оптимальний вік для відучення від пляшечки, можна сказати, що його просто не існує. Час, який найбільш підходить для відлучення визначають самі батьки, адже тільки вони відчувають, коли це розставання пройде найменш болісно.

Отучаем дитину від пляшечки правильно

У такій нелегкій справі головне ретельно продумати план дій. При цьому не пропустіть, що ваша дитина індивідуальна і ті, способи, які підійшли, наприклад, вашим знайомим, можуть не підійти вам.

  • Не відучуйте різко. Багато мам дотримуються принципу, що якщо викинути пляшку різко, то буде легше. Вирішивши вдатися до цієї поради, уявіть, що у вас відібрали дорогий вам аксесуар емоційної любові. Чи Легко вам було б пережити розставання з необхідною для вас річчю? Відповідь очевидна.
  • Переходьте до чашці поступово. Якщо у вашої дитини поки що погано виходить тримати кружку, випиваючи воду він примудряється половину пролити повз, давайте йому вдень необхідну кількість напоїв у пляшці. Коли він навчиться добре тримати чашку і буде активно їсти тверду їжу, скорочуйте кількість напоїв з пляшечки на користь гуртки. Робіть це плавно. Спочатку можна «забути» взяти пляшечку на прогулянку, а під час обіду запропонувати малюкові використовувати кухоль.
  • Купіть поїльник. Цей гібрид пляшечки і чашки здорово полегшує життя батькам, які прийняли рішення раз і назавжди привчити дитину пити з чашки. І треба зауважити що це дуже вдалий спосіб, який користується успіхом. Малюки із задоволенням п’ють з таких кухлів. У всіх поїльників є зручні ручки, які дозволять дитині навчитися вправно його тримати. Поїльник не дозволить рідин пролитися повз рота дитини, за рахунок вузького отвору подачі рідин, яке повністю обхватывается губами. І навіть самий незграбний дитина впорається з цим завданням не проливши ні крапельки.

  • Розбавте суміш в пляшечці. Нас з дитинства привчають, що брехати погано, але якщо ви зважилися відучити дитину від дорогої йому речі, можна вдатися до невеликого обману. Для цього перед дитиною потрібно поставити кухоль з молоком і пляшечку з сумішшю, розведеною водою. Побачивши, що малюк незадоволений вмістом з пляшечки, запропонуйте йому спробувати молоко з чашки (або суміш, якщо дитині ще немає року). Дитина з часом зрозуміє, що вміст чашки смачніше.
  • Позбавтеся від нічних годувань. Кожна любляча мами вибирає свій спосіб відлучення дитини від годування вночі. Однак варто врахувати, що нічні годування потрібно прибирати самими останніми, тому що вночі малюк заповнює за допомогою пляшечки не тільки потреба в перекус, але і потреба у самоуспокоении. Вирішивши відучити його від нічних прикладань до пляшечки, придумайте, чим ви зможете їх замінити. Наприклад, ви можете створити ритуал відходу до сну, розповівши дитині казку, а замість пляшечки вручити соску або заздалегідь приготованого плюшевого звіра, який тепер буде охороняти сон малюка. Не з усіма це працює, але спробувати варто.
  • Влаштуйте з прощання з бытылочкой свято. Якщо дитині вже пішов третій рік, а з пляшкою він розлучатися не поспішає, можна закликати на допомогу свою креативність. Придумайте, наприклад, історію про малюків ведмедиці або вовка (виберіть улюбленого звіра), які з’явилися на світ у зоопарку або в лісі і вони чекають, коли добрий хлопчик або чуйна дівчинка віддадуть їм пляшечку щоб вони змогли їсти з неї, тому що вони зовсім маленькі порівняно з вашою дитиною. Можете упакувати пляшечку в коробку, оформити як посилку написавши адресат і розіграти сценку з відправленням посилки. Або сходіть з дитиною в зоопарк, «подарувавши» пляшечку звірові. І неодмінно похваліть дитину за його доброту та щедрість. Якщо пізніше малюк почне просити пляшку назад, нагадайте йому, що він її подарував і повертати подароване недобре.

Чого робити не варто

Практично кожна дитина сприймає розлуку з пляшкою дуже болісно і починає плакати, вередувати, всім своїм виглядом демонструючи невдоволення.

У таких випадках будьте міцні і не дозволяйте собі вестися на примхи вашого чада. Діти дуже чутливі до зміни настрою у батьків, тому якщо ви хоч раз подумаєте, що поквапилися, дитина тут же це відчує. Не здавайтеся, бо наступного разу відучити його буде набагато складніше.

Також не можна розлучати дитину з улюбленими речами, якщо він і так переживає важкі емоційні потрясіння: розлучення батьків, вихід мами з декрету і т. п., інакше спроба відучення ризикує закінчитися плачевно для психіки малюка.

Всьому свій час

При розставанні з пляшкою діти відчувають негативні емоції. Виключення складають ті випадки, коли малюк сам вирішив з нею розлучитися. Батьки повинні знати про те, що малюк буде ридати, просити пляшку назад. Тут важливо не піддаватися примхам дитини і перечекати 2-3 дні. Зазвичай стільки часу достатньо, щоб він забути улюблену річ.

Якщо ж ви самі зловили себе на думці, що занадто рано вирішили розлучити малюка з його прихильністю, зупиніть цей процес і поверніться до неї пізніше.

Поради психолога по отучению від пляшечки:

Залишити коментар