Як відучити дитину гризти нігті

Звичка гризти нігті – досить поширена проблема в дитячому віці. Вона доставляє багато занепокоєння батькам, адже це негігієнічно і негарно. З такою шкідливою звичкою обов’язково потрібно боротися.

Як відучити дитину гризти нігті? У чому причини цього явища? Відповідь на це питання криється в стан його психіки і здоров’я дитини.

Шкідлива звичка чи хвороба

У медицині є спеціальний термін – онихофагия. Це непереборне бажання обгризати нігті і отримувати від цього задоволення. Є й інший термін: дерматофагия, тобто звичка відкушувати чи скубти кутикулу.

Ці нав’язливі дії можуть призвести до деформації форми нігтів, пальців, стоматологічних проблем. Гризучи нігті, дитина може занести хвороботворні бактерії, що викликають кишкові інфекції. Також це може викликати труднощі у спілкуванні з оточуючими.

Психологи називають онихофагию нервової звичкою, такий як ссання пальця або накручування волосся. В її основі – негативні переживання, придушувані людиною.

Причини появи звички гризти нігті

Розберемося, чому дитина гризе нігті. Фахівці вважають це проявом патологічного стану дитини.

Фізіологічні причини:

 • Недолік догляду за кутикулою і нігтями. Якщо у дитини є задирки, він може намагатися самостійно їх усунути за допомогою зубів. Або, можливо, дитині стрижуть нігті дуже коротко, чому він відчуває болючі відчуття. Щоб уникнути дискомфорту, він обгризає собі нігті.
 • Фізичне задоволення, яке відчуває дитина, гризучи нігті. Цим він може заміщати дії, які приносили йому задоволення, але зараз недоступні: смоктання соски, поїдання солодкого.
 • Спадковість. Помічено, що якщо в родині хтось обкусывал нігті в дитячому віці, то є велика ймовірність, що це може робити і дитина.
 • Прояв неврозу нав’язливих дій. Тут необхідна консультація дитячого невролога та психолога, прийом рекомендованих препаратів.

І все ж, основні причини такої шкідливої звички, на думку психологів, лежать в емоційній сфері дитини.

Психологічні причини:

 • Несприятлива обстановка в сім’ї. Підвищення голосу на дитину, конфлікти, сварки, бійки батьків; розлучення; неувага з боку батька або матері; народження брата або сестри може стати сильним стресовим фактором для малюка. Онихофагия може виступити як спосіб психологічного захисту і самозаспокоєння.
 • Завищені вимоги батьків. Коли дорослі встановлюють для малюка занадто високу планку, він відчуває свою неспроможність. Пропадає бажання вчитися і взагалі щось робити. Це породжує психологічні комплекси, які проявляються звички обкушувати нігті.
 • Труднощі в соціальній адаптації. Надходження в дитячий садок і школу є стресовою ситуацією. Дитині необхідно в короткі терміни пристосуватися до нових умов, що пов’язано з великими емоційними витратами, нервовим напруженням.
 • Конфлікти з однолітками. Проблеми у стосунках з іншими дітьми також дуже болісно переживаються деякими дітьми, сприяють розвитку невпевненості в собі.
 • Нудьга. Буває, що малюк починає гризти нігті просто від нічого робити, щоб розважити себе.

Батькам не слід закривати очі на цю проблему, сподіваючись, що «пройде само». Не треба робити з цього трагедію, акцентувати зайву увагу. Не варто плескати дитину по руках, лаяти його за це. Він чинить ці дії свідомо, імпульсивно. Відкушування нігтів стає потребою, яка переростає в установку, закріплюється в головному мозку.

Як боротися зі шкідливою звичкою

Щоб зрозуміти, як відучити дитину гризти нігті, батьки повинні виявити і усунути психологічну причину дискомфорту, який відчуває малюк. Поспостерігайте і проаналізуйте ситуації, у яких дитина починає гризти нігті. Не сподівайтеся на миттєвий результат, вам знадобиться терпіння і час.

Рекомендації психологів

 • Не слід лаяти дитину. Зауваження, окрики та моралі створять додатковий стрес і погіршать ситуацію.
 • Спробуйте відверто і спокійно поговорити з дитиною. Обговоріть його інтереси і захоплення, з’ясуйте, що його хвилює і турбує.
 • Використовуйте проективні методи. Наприклад, попросіть його намалювати сім’ю, школу, друзів. Зверніть увагу на кольори, які він використовує. Перевага темних, похмурих тонів свідчить про наявність проблем в якійсь сфері. Подивіться, яке місце на малюнках він відводить собі. Якщо його постать занадто маленька, знаходиться в стороні від інших, або взагалі відсутня – можливо, він відчуває відчуженість і нерозуміння.
 • Спробуйте казкотерапію. Розкажіть малюкові казку, в якій один герой гризе нігті, а інший – ні. Як важко живеться першому, тому що у нього страшні руки, і з ним ніхто не хоче спілкуватися. І як всі люблять і поважають другого. Нехай у казці герої знайдуть спосіб (чарівні рукавиці, рукавички), який допоможе впоратися з шкідливим пристрастю. Складіть казку разом з дитиною. Він, асоціюючи себе з головним героєм, може повідати про свої переживання.
 • Виявляйте свою любов і ніжність. Психологи встановили, що людині необхідно як мінімум вісім обіймів на день для душевного комфорту. Дитині потрібно ще більше. Він також потребує дотиках, пестощах, погладжуваннях, поцілунках.
 • Допоможіть дитині знайти захоплення. Намагайтеся частіше робити щось разом. Творчість, будь то традиційне малювання малювання або креслення в незвичайних техніках рукоділля допоможуть зайняти руки і сприяють выплеску негативних емоцій. А можливо саме у вашій дитині прокинеться інтерес до співу, вивчення видовищних фокусів або науковим експериментам, що ще й корисно для загального розвитку. А ще це дуже заспокоює і відволікає від негативних переживань.
 • Надайте можливість для занять спортом. Рухова активність, танці, балет, спортивна акробатика або карате для хлопчиків, дозволяє позбавлятися від агресії соціально прийнятним способом, сприяє бадьорості духу й тіла. Заняття в секції допоможуть знайти нових друзів, підвищити упевненість в собі.
 • Вчіться керувати своїми емоціями. Наприклад, коли дитя відчуває хвилювання або страх, навчіть його спокійно і глибоко дихати; стискати й розтискати кулачки; подумки уявляти собі гарні образи природи або улюблені місця. Це допоможе відволіктися від переживань і розслабитися.
 • Розкажіть про можливі наслідки звички. Покажіть зображення бактерій і мікробів, які можуть ховатися на нігтях. Розкажіть про небезпеку занести інфекцію і гельмінтів.
 • Зверніться до фахівців. Досвідчені психологи допоможуть виявити причину і успішно впоратися з проблемою.

Народні засоби

Змастити пальці чимось гірким. Деякі батьки використовують гірчицю, або заклеюють нігті пластиром. Не варто так робити, це не ефективно. Краще використовувати спеціальний лак «Некусайка», що продається в аптеках. Він має гіркий смак, шкідливий для дитячого організму. Неприємний присмак допомагає сформувати негативний умовний рефлекс при відкушуванні нігтів.

Робити гарний манікюр. Особливо ефективний цей спосіб для дівчаток. Можна придбати спеціальний дитячий манікюрний набір, косметику для нігтів. Захоплюйтеся доглянутими і красивими ручками малятка. Хлопчикові також потрібно розповісти, що чоловіки роблять манікюр і повинні підтримувати руки охайними.

Звичка гризти нігті – сигнал про те, що дитина відчуває дискомфорт у певній сфері свого життя.

Причини можуть бути як фізіологічними, так і емоційними. Щоб позбутися від проблеми, знадобиться час і терпіння. Можна використовувати різні способи, звернутися до психолога. Але батьківська любов, ласка і участь малюкові треба найбільше. Удачі вам, батьки!

Залишити коментар