Як відрізнити срібло від підробки?

Кращий спосіб – робити покупки тільки у великих магазинах, які дорожать своєю репутацією.

Але бувають ситуації, коли у дрібній лавці якийсь, на вигляд срібний виріб привернуло увагу, і так хочеться його придбати. Або подарували прикраса, а незручно поцікавитися, чи дійсно воно справжнє? Є гарне прислів’я, що дарованому коневі не варто дивитися в зуби.

Що робити, коли дуже треба знати, що тримаєш у руках – підробку срібла або коштовність, а до ювеліра піти незручно?

Справжнє срібло

Розраховувати, що підробку вдасться відрізнити по пробі, просто смішно. Навряд чи шахраї не подумають про це і не поставлять на виріб з малим вмістом аргентума пробу 925.

Щоб вирішити завдання, як відрізнити срібло від підробки або сріблення, потрібно згадати шкільні знання фізики і хімії.

Одне з основних фізичних властивостей металу – висока теплопровідність. Варто на пару секунд опустити прикраса у окріп – він тут же нагріється. Жоден метал або сплав, схожий за кольором і якістю, так швидко температуру не змінить.

Інші тести проводяться на основі хімічних властивостей – перевіряють, як метал вступає в реакцію з іншими речовинами.

Якщо нанести на поверхню виробу межу ляпіс-олівцем – його можна придбати в аптеці – ніякої реакції бути не повинно. При впливі крейдою темна пляма з’явиться на вапняку. Метал залишиться таким же світлим і блискучим. Сплав іншої якості потемніє, наприклад, на мельхиоре з’являться темні смужки, які буде не так легко очистити.

Наступний тест можна провести після придбання в аптеці йоду або сірчаної мазі. Йодом можна скористатися, не відходячи від прилавка. Досить крапнути на виворіт «підозрілого» предмета крапельку. Більше не потрібно, так як якщо річ виявиться сплавом будь-яких малоблагородных металів, то вона посиніє, а підробки іноді виглядають дуже симпатично.

Сірчисту мазь потрібно нанести на пару годин, і теж на невелику область. В цьому випадку – якщо воно справжнє – потемніє срібло, а при кожному чищенні счищаются не тільки забруднення, але і дорогоцінний метал.

Деякі шахраї нахабніють настільки, що їх «срібні прикраси» брудняться, залишаючи сліди на шкірі. Якщо на шкірі після дотику залишаються сліди, то це не «пристріт», як обов’язково спробують пояснити, а велика кількість цинку в сплаві.

Частіше дорогий виріб доводиться відрізняти від дешевки, виготовленої із застосуванням сріблення – в цьому випадку на верхній шар могли не поскупитися, і хімічні речовини зреагують, як на справжній аргентум. Що робити в такій ситуації?

Знову згадати курс фізики і з силою кілька разів потерти виріб, а потім піднести до губ. Посріблена річ не нагріється.

Останній спосіб визначити сріблення можливо використовувати тільки в домашніх умовах – навряд чи продавець дозволить покупцеві дряпати дорогу річ, навіть зсередини. Але метод цей один з найбільш дієвих – якщо є напилений шар, то на виробі залишиться подряпина.

Як відрізнити срібло від мельхіору?

Любителі чогось старовинного-благородного, які гуляють по барахолкам, сподіваючись доглянути дорогу річ за копійки у «нещасної бабусі», насилу виживає на пенсію, часто виявляються обдуреними.

Вони вважали, що придбали срібний портсигар, страва, прикраса, а потім виявилося, що це мельхіор, нехай і довоєнного зразка.

Не варто ображати бабусь, які виявилися більш підковані, ніж молодий-самовпевнений. Потрібно просто знати, як відрізнити мельхіор від свого шляхетного побратима, та не будеш відчувати себе обдуреним.

В першу чергу річ слід уважно оглянути. Забити великі літери МНЦ пробій 925 важко навіть досвідченому шахраєві. Даний срібний виріб набагато важче мельхіору, але якщо до цього не доводилося тримати в руках річ такого масштабу, це знання мало допоможе.

Акуратно, не привертаючи увагу, можна дряпнути річ.

На місці пошкодження колір мельхіору буде відрізнятися від решти поверхні. Вірний спосіб – носити з собою постійно ляпісний олівець. Він не займає багато місця, а діє миттєво. На ерзац-аргентуме з’явиться темний слід.

Володіючи чуйним носом, якість металу можна відрізнити по запаху. Мельхіорові вироби пахнуть їдко-кислувато – міддю – особливо якщо попередньо їх потерти. Срібло нейтрально.

Коли вилку або ложку знаходиш будинку, то визначитися вкрай просто. Потрібно покласти річ у воду і забути на пару днів. Виріб з мельхіору позеленіє.

Замість більш благородних металів

Шахраї намагаються видати мельхіор або цинковий сплав за срібло, а останнє – за біле золото і платину. Завдяки тому, що зараз навчилися випускати родированное срібло, і воно швидко набуло широкої популярності, це їм часто вдається.

Як відрізнити біле золото від срібла, якими спеціальними знаннями необхідно володіти?

Не варто вестися на високу пробу – максимально висока цифра на клеймі, якою відзначають біле золото – 750. Також на клеймі може стояти проба 580. Всі інші цифри означають – це виріб підроблене.

Можна покластися на своє внутрішнє відчуття, воно обманює набагато менше, ніж здається. Якщо поруч покласти благородні метали – то можна буде побачити – у білого золото блиск набагато м’якше. А ось на дотик золото твердіше, по вазі – масивніше, жодних слідів ні на папері, ні на шкірі не залишає.

Якщо виріб подарували, то його можна опустити в оцет. Золото розчиняється тільки в царській горілці – суміші азотної і соляної кислоти. Якщо оцет помутнів – то сплав низькосортний.

Реагентами – йодом і ляпісом – від срібла біле золото не відрізнити. На благородних металах ці речовини слід не складають. Але знову можна згадати хімію і теплопровідність – золото нагрівається швидко, але не так, як срібло.

Як відрізнити платину від срібла? За вагою платина важче в 2 рази, але якщо немає під рукою аптекарських ваг, це знання навряд чи виявиться корисним.

Впоратися із завданням – пізнати платину – допоможе тухле яйце. Коли відомо, що доведеться виступати в ролі експерта, потрібно підготуватися заздалегідь. Платина, якщо її засунути в зіпсований продукт, не змінить ні колір, ні якості. Платина, на відміну від підробок, нейтрально ставиться до азотної кислоти – крапля цієї речовини на поверхні сліду не залишить.

Також у платини дуже низька теплопровідність, її можна потерти, опустити в окріп на 10-15 секунд – вона залишиться прохолодною. Для її нагрівання на запальничці – щоб пальцях, тримає предмети, стало гаряче – потрібно витратити 10-15 секунд, і то нагрівання буде нерівномірним.

Відомості, як відрізнити срібло від паладію, навряд чи вийде використовувати на практиці. Набувають паладій тільки в спеціальних магазинах, з нього роблять «під замовлення», тому навряд чи видадуть за нього срібло чи платину.

Геологи і хіміки-аналітики для того щоб відрізнити благородні метали один від одного за якістю, використовують пробірний камінь – пластину з крем’яних сланців дрібнозернистого будови, інертну до впливу агресивних кислот.

Досліджуваний зразок з силою утискують в пробірний камінь так, щоб він залишив риску, а потім на неї впливають різними реагентами. Вплив на слід від паладію суміші царської горілки і йодистого калію залишить червоно-коричневий слід.

На відміну від платини паладій розчиняється в азотній кислоті, його молекулярна маса вище, ніж маса срібла, але нижче, ніж платини.

Так що хіміки-аналітики завжди можуть точно визначити, який метал їм принесли на експертизу.

Не менш точно зможуть сказати, з якого сплаву зроблено виріб, ювеліри. Якщо хочеться бути на 100 % впевненим, що в руках благородний метал, слід звертатися до професіонала.

Залишити коментар