Як відбувається видалення зубного нерва в стоматологічній клініці?

Однією з найбільш неприємних і хворобливих стоматологічних процедур є видалення зубного нерва, або депульпація. В результаті подібної операції зуб практично умерщвляется, поживні речовини до нього більше не надходять, а він сам стає набагато більш крихким і помітно темніє.

Практично всі лікарі намагаються зберегти зубний нерв до останнього і вдаються до процедури його видалення тільки в самих крайніх випадках. Тим не менш, в деяких ситуаціях депульпація є необхідною маніпуляцією. У даній статті ми розповімо вам, з яких етапів складається ця процедура, які вона може викликати ускладнення, і в яких випадках без неї не обійтися.

В яких випадках потрібне видалення нерва зуба?

Як правило, до цієї процедури вдаються в одному з наступних випадків:

 • механічна травма, яка призвела до пошкоджень емалі, що зачіпають нерв. Якщо подібна ситуація спостерігається на передніх зубах, зазвичай проводиться повна депульпація, у випадку з задніми – нерв може бути видалений повністю або частково на розсуд лікаря-стоматолога;
 • якщо в стоматологічній клініці вам провели невдале лікування, під час якого випадково була розкрита пульпова камера, проводиться часткова депульпація;
 • у деяких випадках зуб може бути так сильно пошкоджений карієсом, що врятувати її вже неможливо. У такій ситуації процедура видалення нерва проводиться в цілях профілактики подальшого розвитку деструктивного процесу;
 • нарешті, іноді депульпацию проводять для встановлення певних видів протезів. Особливо це актуально для людей, у яких зуби ростуть під невеликим нахилом. Тим не менш, сучасні лікарі-стоматологи не рекомендують вдаватися до подібної операції і видаляти нерв абсолютно здорового зуба лише для протезування. Сьогодні існує безліч інших методів, що дозволяють виправити ситуацію в порожнині рота та не розкривати пульповые камери здорових зубів.

Всупереч поширеній думці, видалення нерва може знадобитися навіть у тому випадку, якщо у вас не болить зуб. Нерідко хронічний пульпіт протікає безсимптомно, але при цьому вимагає негайного лікування.

Як проводиться процедура депульпації?

Щоб пройти процедуру депульпації, вам потрібно відвідати стоматологічну клініку не менше двох разів. Як правило, при першому відвідуванні лікар видаляє зубні тканини, уражені кариозными порожнинами, накладає спеціальну пасту для умертвіння пульпи і ставить тимчасову пломбу.

Паста для умертвіння пульпи може бути різною за складом. У більшості випадків активною речовиною в ній є миш’як, але зустрічаються й інші варіанти. Наступний прийом пацієнту призначають через стільки днів, скільки потрібно для остаточної некротизації пульпи. Зазвичай це відбувається через 2-10 діб.

Під час другого відвідування доктор видаляє тимчасову пломбу, розкриває зуб, видаляє пульпу, яка вже умерщвлена за допомогою лікарського препарату, знезаражує зубні канали, пломбує їх та остаточно встановлює постійну пломбу. Нарешті, після процедури практично завжди роблять рентгенівський знімок, щоб переконатися, що в порожнині рота все в порядку, і оцінити, наскільки успішно проведена маніпуляція.

Може після видалення нерва боліти зуб?

Депульпація – це досить травматична і болюча процедура. Після її проведення м’які тканини відновлюються досить довго, що може супроводжуватися інтенсивними больовими і дискомфортними відчуттями. Саме з цієї причини у більшості людей після видалення нерва болить зуб, і найбільш сильно це помітно при натисканні.

Така ниючий біль є досить неприємною, але її інтенсивність повинна поступово зменшуватися.

Це є показником того, що рана у порожнині рота успішно гоїться, і зовсім скоро дискомфорт остаточно зникне.

Якщо ж больові відчуття викликані не природним процесом загоєння, а помилкою лікаря під час проведення операції, їх інтенсивність не буде зменшуватися.

Так, причиною того, чому болить зуб після видалення нерва, що інколи стають такі «помилки» стоматолога, як:

 • виведення пломбувального матеріалу за верхівку кореня. Подібна помилка лікаря може викликати нестерпний біль, з якою пацієнти змушені звертатися в службу невідкладної медичної допомоги. Якщо таку недоробку не виправити вчасно, вона може спровокувати виникнення і розвиток запалення в нижньощелепному нерві;
 • неповна пломбування каналів. Найчастіше так відбувається тоді, коли зубні канали пацієнта надмірно зігнуті, і лікаря-стоматолога дуже важко запломбувати їх до самого верху. У такій ситуації запальний процес ліквідується тільки частково, тому скоро він продовжить своє активне поширення по всій щелепи;
 • попадання стороннього предмета в зубний канал. Найчастіше це виявляються шматочки використовуваних при депульпації інструментів, які є дуже тонкими і ламкими. Якщо в каналі залишився хоча б маленький чужорідний предмет, лікар не зможе запломбувати його до самого кінця, а значить, виникне запалення;
 • нарешті, у деяких випадках неакуратний доктор може проткнути інструментом стінку кореня. Якщо подібне травмування вчасно не було помічено і виправлено, це також призведе до розвитку запального процесу.

Оскільки процедура видалення нерва є досить складним, у кожного третього пацієнта після неї виникають ті чи інші ускладнення. Найбільш часто у людей утворюються кісти, а також розвиваються такі захворювання, як періодонтит або остеомієліт.

Однозначно відповісти, скільки часу болить зуб після видалення нерва, не представляється можливим.

Якщо больові відчуття викликані процесами загоєння м’яких тканин, то в більшості випадків вони не тривають більше 4 тижнів.

Як правило, вже через 2 тижні після операції біль відчувається тільки при натисканні.

У випадках, коли депульпація проведена неякісно, зуб може хворіти і набагато довше, до тих пір, поки порушення не буде виявлено і виправлено.

Що робити, якщо болить зуб після видалення нерва?

При інтенсивному болю, пов’язаної з загоєння м’яких тканин після депульпації, ви можете взяти один з таких ефективних лікарських препаратів:

 • «Кетанов». Діє вже через 15-20 хвилин і позбавляє від больових і дискомфортних відчуттів приблизно на 5 годин. Зловживати цим препаратом не варто, оскільки він володіє сильною токсичною дією на печінку і шлунок, а також викликає масу неприємних побічних ефектів;
 • «Баралгін». Надає дію приблизно через 25-40 хвилин. Дуже добре допомагає при помірному болю, але не позбавляє від сильних больових і дискомфортних відчуттів;
 • всім відомий «Анальгін» зможе вам допомогти тільки при слабо вираженій болю. Починає працювати приблизно через 20-40 хвилин після прийому таблетки;
 • також непогано допомагає і «Пенталги», проте, цей препарат заборонений до застосування у дітей до 18 років.

Поряд з пероральним прийомом медикаментів в деяких випадках використовують полоскання ротової порожнини за допомогою різних засобів народної медицини, а саме:

 • взяти чайну ложку кухонної солі і стільки харчової соди і залити 200 мл теплої води. Додати 4-6 крапель розчину йоду;
 • столову ложку шавлії залити склянкою чистої води, поставити на вогонь, довести до кипіння і проварити протягом 15-20 хвилин. Після цього приготовлене ліки слід зняти з плити і остудити до температури 40 градусів;
 • 1,5 столових ложки материнки залити 200 крутого окропу і залишити до тих пір, поки засіб не настоїться і не охолоне до прийнятної температури;
 • нарешті, полоскати рот можна соняшниковою олією доти, доки воно не побіліє, а також медичним спиртом, горілкою або коньяком.

Звичайно, депульпація – досить небезпечна і неприємна процедура, але в деяких випадках без неї не обійтися, адже сильне ураження зуба може призвести навіть до смертельного результату.

Звертайтеся до перевірених стоматологам, і будьте впевнені, що у вашому випадку все пройде добре!

Залишити коментар