Як усунути хронічний, гнійний або гострий отит в домашніх умовах?

Основна частина органа слуху знаходиться в глибині скроневої кістки, з зовнішнім середовищем воно з’єднується євстахієвої трубою, що виходить у носоглотку, і зовнішнім слуховим проходом, який відділяється від основних елементів органу барабанною перетинкою.

Анатомія і функції середнього вуха

Середнє вухо має звукопроводящую функцію. За барабанною перетинкою знаходиться барабанна порожнина, яка обробляє сигнал.

Ця обробка здійснюється завдяки звуковим кісточок: молоточка, ковадлі і стремечку. Молоточок з’єднаний з барабанною перетинкою, при її коливанні по ланцюжку звукових кісточок через стремінце сигнали переходять у внутрішнє вухо.

Внутрішнє вухо сформовано з равлики, заповненої рідиною і волоськовимі клітинами, які перетворюють механічні сигнали в імпульси, що сприймаються головним мозком.

При запаленні середнього вуха ці сигнали спотворюються, і слухове сприйняття знижується.

Отит

Отит – це запальне захворювання середнього вуха, в більшості випадків викликається впровадженням патогенної флори. Розрізняють наступні форми запальних процесів.

Катаральний отит, який є супутнім захворюванням при будь-яких запальних процесах носоглотки. Найчастіше викликається впровадженням стафілококів чи стрептококів за євстахієвої трубі або по кровотоку, але може розвиватися і при лимфогенном проникнення бактерій.

Тубоотит або євстахіїт – запалення слухової труби. При гострому процесі її просвіт зменшується із-за набряку, що викликає виражені хворобливі відчуття. Причини виникнення як у катарального отиту.

Гнійний отит середнього вуха має другу назву перфоративный – він з’являється при важкому катаральної форми захворювання. При прорив барабанної перетинки і виділення гною в слуховий прохід з’являється ускладнення – дифузний отит.

Хронічний отит середнього вуха виникає при неадекватному лікуванні катарального або гнійного отиту або припинення терапевтичних заходів, якщо симптоми захворювання зникли. Для цієї форми запального процесу характерний рецидив при створенні сприятливої можливості для активізації «зачаїлася» хвороботворної флори. Для його поновлення досить переохолодження, алергічної реакції, інтоксикації організму. Його можуть викликати навіть занадто енергійні рухи голови, попадання води у вухо, голосні звуки.

Лікування при появі симптомів отиту середнього вуха повинен призначати лікар. Якщо відразу не використовувати препарати, що знищують патогенні мікроорганізми, з хронічним отитом доведеться боротися все подальше життя.

Причини і симптоми запального процесу в середньому вусі

Середнє вухо запалюється на тлі загального зниження імунного статусу організму.

Найбільш часто стан викликається простудними і інфекційними захворюваннями носоглотки або гнійно-запальними процесами у інших органічних системах. Виникнення гнійного середнього отиту може з’явитися під час лімфаденіту, стоматиту, пієлонефриту, при абсцесах – віруси і бактерії успішно розносяться по кровотоку

Також отит розвивається при травматичних ураженнях слухового органу, викликаних впровадженням сторонніх предметів, фізичними впливами і перепадами тиску – наприклад, при дайвінге, польоті на літаку, заняттях альпінізмом. Захворювання може з’явитися після травми голови. Ознаки отиту різних форм досить схожі.

Можна виділити наступні характерні симптоми хвороби:

  • ниючий біль у вусі, часто пульсуючого характеру, яка віддає в потилицю і щелепи;
  • шум у вухах різної вираженості;
  • закладеність вуха;
  • відчуття води у вусі;
  • зниження слуху.

Під час гострого або гнійного отиту може підвищуватися температура до 38-39?С.

При прорив барабанної перетинки з слухового проходу виділяється гній або серозна рідина, що викликає зменшення хворобливості і тимчасову втрату слуху. При появі гнійного відокремлюваного виникає загальна інтоксикація організму.

При хронічному отиті шум у вухах може слышиться постійно, погіршення слуху прогресує, ниючі болі з’являються при фактори, що викликають загострення захворювання.

Найчастіше лікування хронічного отиту середнього вуха проводиться в домашніх умовах. В цих же умовах припустимо усунення захворювання інших форм у дорослих.

При гострих запальних процесах у дітей – якщо пропонують умови стаціонару – відмовлятися не рекомендується. Середнє вухо знаходиться в безпосередній близькості від головного мозку, і при гнійно-запальному процесі ускладнення захворювання – менінгіт або енцефаліт – у малюків це відбувається за лічені години.

Лікування отиту

Діагностувати захворювання досить просто. Клінічна картина і призначення терапевтичної схеми для усунення запального процесу проводиться на підставі скарг пацієнта і безпосереднього огляду хворого органу. При лікуванні гострого гнійного отиту середнього вуха може знадобитися зробити біологічний посів виділень для з’ясування виду хвороботворної флори, що викликала гострий процес. Цей аналіз допоможе підібрати антибіотики, направлено діють саме на знищення даної культури.

На початковому етапі лікування намагаються усунути хворобливі відчуття. Для цього використовуються спеціальні краплі з анестетиком і препарати різних груп в таблетованій формі – в залежності від індивідуальної чутливості організму – «Анальгін», «Парацетамол», «Найз» і подібні. Вони мають також протизапальні та жарознижуючі властивості.

При лікуванні отиту середнього вуха у дорослих і дітей антибіотики використовуються обов’язково. Крім засобів зовнішнього дії крапель і мазей – призначають ліки в уколах або таблетках. Щоб не допустити появи дисбактеріозу кишечника, і, відповідно, зниження загального імунітету, додатково приймають пробіотики: «Хілак форте», «Біфіформ», «Біфідобактерин» .При лікуванні дітей краще вводити пробіотики ректально.

Знімають набряк і допомагають уникнути виникнення побічних ефектів антигістамінні засоби: «Супрастин», «Лоратадин», «Кларитин», «Цетрин» та інші. Сучасні антигістамінні засоби не чинить седативного впливу.

При захворюваннях носоглотки для усунення закладеності вуха використовують судинозвужувальні краплі.

Для відновлення дренажної функції слухового проходу використовуються засоби місцевої дії – краплі «Отирелакс», «Отипакс».

У деяких випадках для полегшення стану потрібно провести оперативне втручання – парацентез. Так називають розтин барабанної перетинки. В подальшому забезпечується відтік гнійного вмісту, до його повного усунення. Лікарські речовини можуть вводитися через отвір в барабанної перетинки.

Процес відновлення

Після усунення гострого процесу і зниження температури, що підключається фізіотерапія – УВЧ, СВЧ, кварц. В домашніх умовах фізіотерапевтичні дії можуть замінити компреси і прогрівання.

Необов’язково теплові процедури проводяться з допомогою спиртових компресів. До хворого вуха можна прикласти подушечку з парафіном або озокеритом, мішечок з нагрітою сіллю, пшоном або піском.

Щоб не допустити зниження слуху і виникнення спаєчних процесів, після хвороби бажано відвідати сеанси продування слухових труб і масажу барабанної перетинки. Це допомагає повністю відновити функції слухового органу.

Хронічний отит часто протікає без підвищення температури. При його загостренні його зазвичай лікують перегреваниями і краплями будинку – це прибирає біль і змушує хвороба зачаїтися до наступного сприятливого моменту. При подібному лікуванні такої отит буде повторюватися постійно.

Якщо вибрати час і при загостренні захворювання звернутися до лікаря, то від хвороби можна позбавитися раз і назавжди.

Народні засоби

Кошти, складені за рецептами народної медицини, допомагають впоратися із запаленням середнього вуха за короткий термін.

Найбільш часто застосовуються:

  • тампонування спиртовою настоянкою прополісу, соком каланхое або алое;
  • краплі з розведеного лимонного, часникового або цибулевих соків;
  • мазь із суміші меду з гранатовим соком – вводиться у вушний прохід на 30 хвилин перед сном.

Ефективно знімає біль нагріте зубчик часнику, який обережно вкладають в хворе вухо.

Одними народними засобами захворювання вилікувати неможливо, він вимагає обов’язкового лікування. При появі характерних симптомів отиту – болі у вухах і закладеності – необхідно обов’язково звертатися до лікаря.

Залишити коментар