Як уникнути поганого самопочуття в період менопаузи

Кожна жінка у своєму житті переживає таке явище, як менопауза. Вона пов’язана з серйозними змінами у роботі організму, тому часто буває болючою незалежно від віку, в якому жінка з ним зіткнулася.

Клімакс – закономірний процес, але важливо з’ясувати, чи є причиною змін, що відбуваються, щоб виключити захворювання, які нерідко зустрічаються у представниць прекрасної статі після 40 років.

Необхідно не тільки звернути увагу на симптоми менопаузи, але і відвідати лікаря для визначення точного діагнозу. Фахівець допоможе визначити способи полегшення стану, можливо, пропише курс препаратів.

Характеристика процесу

Менопауза являє собою завершення менструацій. Це явище викликане зниженням рівня естрогену в організмі жінки і зниження активності яєчників. Клімакс може настати у віці від 40 до 50 років, в окремих випадках – до 60 років. Статистика показує, що курці жінки стикаються з явищем раніше за інших.

Фізіологічно процес пояснюється тим, що з народження у дівчинки вже є яйцеклітини (близько 3 млн.). До настання менструацій їх стає близько 400 тис., які протягом життя розвиваються, дозрівають, поступово гинуть (крім запліднених). При настанні менопаузи в організмі жінки їх залишається не більше 10 тис.

Клімакс ділиться на 3 стадії.

Стадія 1: пременопауза

Цей період може тривати не один рік, а іноді він триває лише кілька місяців.

Гормональні зміни, які виникають в організмі, призводять до зміни характеру місячних, що супроводжується такими симптомами:

 • Нерегулярність циклу;
 • Хворобливість місячних;
 • Зменшення тривалості менструацій;
 • Скорочення об’єму виділень;
 • Загальне нездужання.

Період, що передує менопаузі, зазвичай спостерігається в 45 років і більше, супроводжуючись перерахованими симптомами. Якщо він настає раніше, говорять про ранній пременопаузі. Коли процес починається до досягнення жінкою 40 років, його називають передчасним.

З часом активність яєчників згасає повністю. При цьому спостерігається часте відсутність овуляції, а менструація набуває убогий і рідкісний характер.

Гормональний фон не має практично ніякого впливу на саму матку, її будову, форму. Нерідко, особливо при ранній пременопаузі, спостерігаються нервові розлади, пригнічення емоційного стану, порушення роботи органів внутрішньої секреції. Жінка може стати дратівливою, її переслідує хронічна втома, депресія, безсоння, тривожність.

Фахівці стверджують, що стан важко переноситься ще й у зв’язку з наближається старістю, «дзвіночком» для якого стає стан, що передує клімаксу.

Нерідко на його тлі розвиваються захворювання судин, серця, сечостатевої системи. Ще одним неприємним симптомом стану є відсутність статевого потягу, а іноді і відраза до інтиму.

Фахівці рекомендують не відмовлятися від сексуального життя – вона дозволить значно полегшити перебіг явища. Крім того, випадки відмови чоловікові в інтимній близькості з-за пременопаузи нерідко ставали причиною розладу стосунків у родині, а іноді – розлучень.

Це явище не представляє собою хвороба, будучи спровокованим фізіологією жінки. Але в деяких ситуаціях пацієнтці призначають обстеження, а при важкому перебігу стану їй призначають терапевтичне лікування, що дозволяє полегшити симптоми.

Якщо є ризик успадкування, жінці в цей період варто обстежитися на наявність онкологічних хвороб.

Стадія 2: менопауза

Це явище фактично означає повну зупинку менструацій і завершення репродуктивного віку. Воно може наступити у віці після 45 років, але буває і раніше. Як правило, менопауза трапляється у віці 50 років, а один з її основних симптомів – припливи, характеризуються приступами жару, пітливість, почервоніння шкіри.

Стан може супроводжуватися і наступними ознаками:

 • Депресія, перепади настрою;
 • Часті позиви до сечовипускання, розвиток інфекційних захворювань сечового міхура і сечовивідних шляхів;
 • Сухість піхви. З-за неї при статевому акті проявляються болю, іноді розвиваються різного роду захворювання. Нерідко і цей симптом серед інших стає причиною зниження статевого потягу;
 • Старіння шкіри, її сухість. Більш млявими і тьмяним стають також волосся, які в цей період зазвичай починають сивіти;
 • Молочні залози зменшуються в розмірі, шкіра на них стає в’ялою, втрачає еластичність.

Клімакс може наздогнати представницю прекрасної статі дуже рано.

Передчасне настання менопаузи може бути пов’язано з такими причинами:

 • Раннє виснаження яєчників. Причиною є порушення або повне припинення вироблення естрогену і прогестерону. Це є причиною того, що припиняється формування яйцеклітини. Провокатором явища можуть бути різні фактори, що впливають на роботу ендокринної системи. Від клімаксу цей стан відрізняється тим, що процес може бути оборотним. Усунення причин може відбутися природним чином або внаслідок медикаментозного лікування;
 • Штучно викликаний клімакс. Як правило, його причинами стає оперативне втручання, в ході якого у жінки були видалені яєчники (наприклад, при лікуванні онкологічних хвороб або захворювань, пов’язаних з гормональними порушеннями). Нерідко причиною такого явища служить хіміотерапія.

Найбільш гнітюче стан для молодих жінок, які планували стати мамами, — прояв симптомів і наслідків ранньої менопаузи. Її наступ означає, що народження дитини тепер стає неможливим.

Втрачати надію і впадати у відчай не варто. Зверніться до лікаря — сучасна медицина володіє безліччю методик лікування різних захворювань. Запобігти процес представляється можливим, якщо ви помітите його наближення за ознаками пременопаузи.

Пам’ятайте, що провокуючими факторами раннього клімаксу є погана екологія, неправильне харчування, захоплення шкідливими звичками (часті прийоми спиртних напоїв, куріння, малорухливий спосіб життя. Намагайтеся боротися з усіма цими факторами, щоб уникнути початку клімаксу у зовсім молодому віці.

Стадія 3: постменопауза

Цей стан характеризується відсутністю місячних протягом календарного року. Воно супроводжується повною втратою здатності організму жінки виконувати репродуктивну функцію. Яєчники починають виробляти менше жіночих гормонів, але формуються чоловічі.

В силу цього матка позбавляється захисту від утворення аномальних клітин, що може призвести до розвитку онкологічних захворювань, інших патологій (поліпи, опущення або випадання матки і піхви). Щоб уникнути важких наслідків клімаксу, з самого початку прояву симптомів менопаузи необхідно спостерігатися у лікаря.

Лікування

Сам по собі клімакс захворюванням не є, але його симптоми можуть протікати дуже важко. Крім того, він може спричиняти за собою ряд важких захворювань.

Щоб знизити частоту приливів, пацієнтці можуть бути призначені антидепресанти. У деяких випадках прописується естроген у формі крему або таблеток.

Сучасна медицина пропонує використовувати гормональну терапію, якщо клімакс перебігає важко і може спровокувати серйозні хвороби. Курс становить лікар в індивідуальному порядку. Перед його призначенням пацієнтку відправляють на обстеження.

Пов’язано це з існуючими протипоказаннями до лікування важкого прояви симптомів при менопаузі і профілактики різних недуг за допомогою гормонів:

 • Пухлини жіночих статевих органів, молочної залози;
 • Збої в роботі печінки;
 • Проблеми зі згортанням крові;
 • Ниркова недостатність;
 • Наявність маткових кровотеч.

Для обстеження перед призначеннями лікаря застосовуються мамографія, коагулограма, аналіз крові, УЗД. Далеко не кожна жінка гостро переживає менопаузу, піддається негативним її проявам і наслідків.

Незважаючи на те, що клімакс – це природний фізіологічний процес і може пройти практично безсимптомно, при його настанні обов’язково потрібна консультація лікаря чинності уразливості організму в цей період.

Залишити коментар