Як укласти малюка спати: корисні поради досвідчених мам

Немовлята перебувають у сні левову частку доби, прокидаючись тільки тоді, коли відчувають дискомфорт від відчуття голоду або повного підгузника. Правда, після пробудження не всі вони можуть швидко заснути, що і викликає у батьків питання про те, як укласти малюка спати.

Із другого місяця життя тривалість сну немовляти істотно скорочується, сам він стає більш активним, допитливим, з цікавістю пізнає навколишній світ. У цей період укладання дитини спати стає ще більш проблематичним. Досвідчені мами знають, як це зробити, і діляться своїми секретами.

Чому маля відмовляється спати?

Нормальний, здоровий відпочинок – ознака і запорука того, що ваше чадо розвивається правильно, а його стан здоров’я в порядку.

Щоб зрозуміти, повноцінно дитина відпочиває, варто для початку ознайомитися з тим, яка кількість часу в добу він повинен це робити.

 • До 3-х місяців життя малюка – близько 17 годин;
 • Від 3-х місяців до півроку дитині потрібно на це приблизно 15 годин;
 • Від півроку до року – близько 14 годин;
 • Від року і старше – приблизно 13 годин.

Як правило, сон новонародженої дитини порушується фізичним дискомфортом.

Останній може бути викликаний:

 • Коліками, газами;
 • Головним болем;
 • Підвищеним тиском;
 • Високою температурою тіла.

Відмовлятися від відпочинку дитина може і в тому випадку, якщо він голодний, у нього повний підгузник, він відчуває дискомфорт від прохолоди або, навпаки, задухи.

Відчувати себе незатишно чадо може і у великому приміщенні чи в приміщенні з сухим повітрям.

Багато мам звикли укладати немовлят, даючи їм груди, заколисуючи їх, але з часом від цього малюка потрібно відучувати, що буває складно.

Денний сон

Він необхідний дитині, щоб той був здоровим і нормально розвивався. Тим не менш дитина може навідріз відмовлятися від відпочинку, вередувати.

Щоб дитина вдень швидко засинав, а його відпочинок був спокійним і безтурботним, мамі необхідно лише слідувати деяким правилам:

 • Перш за все слід знати, що немовлятам до півроку життя потрібно відпочивати двічі, а то й тричі протягом денного часу. Коли дитині виповниться півроку, можна скоротити цю кількість до 1-2 разів. При цьому карапуза необхідно привчити робити це в один і той же час, з однаковими інтервалами. З часом вдень укласти малюка спати буде все простіше, бо він звикне до певного режиму;
 • Карапузові для відпочинку потрібна спокійна, тиха обстановка. Порушити відпочинок вашого чада можуть навіть неголосні звуки, шум телевізора, розмови присутніх у будинку людей. Всі ці звуки не повинні доноситися до малюка;
 • Перед тим як укладати спати немовляти, потрібно правильно організувати умови в кімнаті. В першу чергу потрібно врахувати такі показники, як температура і вологість, де спить дитина. Температура повинна складати близько 23 градусів, а вологість – близько 50%-70%;
 • Не менш важливим для повноцінного відпочинку свіже повітря. Його можна забезпечити за допомогою провітрювання кімнати протягом приблизно півгодини.

Нічний сон

Від нього деякі малюки теж можуть відмовлятися, їх відпочинок в цей час може бути неспокійним, тривожним.

Щоб вкласти спати малюка на ніч, слід також виконувати деякі рекомендації, які дозволять як заспокоїти малюка, так і забезпечити дитині спокійний сон.

 • Немовляті потрібна спокійна обстановка. Це не менш важливо, ніж при організації денного сну дитини;
 • Не варто забувати і про комфортні для відпочинку умовах – свіжому повітрі, оптимальної вологості і температури в приміщенні;
 • Щоб заколисати дитину на ніч, його слід викупати. Вечірні водні процедури розслаблять, заспокоять малюка, що дозволить вашій дитині швидше заснути;
 • Перед сном карапуза необхідно зробити йому масаж, який розслабить дитину;
 • Дитина не повинна спати голодним, тому малюка потрібно погодувати перед сном, але насамперед потрібно поміняти пелюшки.

Всі ці нехитрі правила допоможуть дитині спокійно спати вночі.

Отучаем дитини від грудей

Рано чи пізно настане момент, коли це потрібно буде зробити. Багато молоді мами надходять абсолютно правильно, починаючи привчати дитину засинати без грудей, за винятком, звичайно, тих моментів, коли дитину потрібно годувати материнським молоком.

Практично всі немовлята відмовляються засипати без неї. Це не дивно, адже карапуз звик відчувати тепло і захист мами, і її груди асоціюється у малюка із цими відчуттями.

Якщо укласти малюка спати без грудей у вас поки не виходить, от як радять поступати досвідчені мами.

 • Зверніть увагу на свій емоційний стан, стосунки в родині. Дитина відчуває настрій мами, обстановку в сім’ї, і реагує на негатив занепокоєнням. Груди мами – один із способів заспокоєння для дитини, тому у разі несприятливої обстановки і поганого настрою мами карапуз буде просити груди ще частіше. Постарайтеся зробити так, щоб дитина відчував тільки позитивні емоції;
 • Якщо дитина не може заснути, багато батьків вважають за краще робити те, що вимагає малюк, лише б він все ж зробив. Робити так не слід, якщо ви маєте намір привчити засипати своє чадо без грудей. Укладіть малюка в ліжечко, будьте поруч, і якщо карапуз почне плакати, не треба реагувати на плач, давати груди, брати на руки. Приблизно через тиждень дитина вже почне звикати до засипання без грудей;
 • Можна дати дитині пляшечку з сумішшю або соску.

Отучаем від захитування

Багато психологи рекомендують навіть не привчати до цього малюка. Вони пояснюють це тим, що з-за заколисування порушується психологічний стан дитини.

Обійтися можна і без нього, якщо ви будете виконувати наступні рекомендації.

 • Необхідно, щоб дитину укладав спати переважно хтось один з членів сім’ї;
 • Протягом дня намагайтеся не обмежувати активність малюка, тільки не забувайте про необхідність денного відпочинку. Наситившись емоціями, новими враженнями, рухом ваше чадо без праці засне. Незайвим буде дати немовляті трохи пограти самостійно незадовго до сну;
 • Говорячи про те, скільки часу слід укладати малюка спати, необхідно враховувати, що його встановлюють самі батьки. Відштовхуватися в цьому питанні потрібно від активності дитини, а також від того, скільки часу він зазвичай спить, і в котрій годині планується пробудження дитини і усієї сім’ї. Необхідно врахувати і те, що малюкові потрібно для повноцінного відпочинку близько 10-12 годин. Звернути увагу потрібно не тільки на те, у скільки дитина відправляється до сну, але і на те, що укладати чадо необхідно строго в один і той же час;
 • Малюк без зусиль засне, якщо незадовго до сну ви прогуляєтеся з ним на вулиці;
 • Відходити до сну дитина повинна в тиші, спокої, а також в умовах відсутності яскравого світла. Ви можете не залишати кімнату, де він відпочиває, але вести себе потрібно при цьому дуже тихо;
 • Важливо і те, в якій позі ви укладаєте спати немовляти. Від неї залежить не тільки безтурботність сну, але і безпеку малюка. Рекомендується укладати дитину на бік. Уві сні він може зригувати, тому на спині лежати не рекомендується. Не слід укладати карапуза і на животик – від цього може деформуватися шийний відділ хребта. Крім того, в такому положенні він може перекрити собі подих, уткнувшись носиком в подушку. Якщо дитина не хоче засипати в позі на боці, притуліть його до якої-небудь поверхні спиною. Це дасть відчуття захищеності і комфорту.

Замінити заколисування можуть мамині дотику. Поки ваше чадо засинає, ви можете знаходитися поруч, тримати карапуза за ручку, обіймати, гладити. Відчуваючи тепло самого рідної людини, малюк засне швидко, а відвикне від заколисування дитина досить швидко.

Пам’ятайте, що укласти малюка спати без грудей, заколисування і вдень, і вночі допоможуть такі фактори, як сприятлива обстановка в сім’ї, гарний настрій мами, її близькість і любов, фізичний комфорт.

Якщо всі ці методи не приносять результату, можливо, варто звернутися до педіатра, який виключить погане самопочуття вашого немовляти, яке і порушує його відпочинок.

Залишити коментар