Як тренувати мозок після 30 років?

Функції мозку починають згасати не в глибокій старості: в похилих роках ми отримуємо вже готовий результат цього процесу. Все починається набагато раніше. «Вижила з розуму», «рушила на старості років» — не хочете коли-небудь почути таке?

Значить, потрібно допомогти своєму інтелекту жити довго і щасливо, щоб він дав можливість зробити те ж саме вам!

Кинути собі виклик!

Відмінна гімнастика для розуму — освоєння чогось принципово нового, наприклад, гри на музичному інструменті або незнайомої мови. Не лякайтеся, мова не йде про вивчення предмета досконало — досить брати по кілька уроків того, другого або третього.

Нам необхідна тренування мозку, а для нього це буде приємним і корисним потрясінням. Розбудити, порушити, активізувати, змусити знайти спосіб адаптації до мінливих умов роботи, навчитися бути гнучким — ось мета нових і незвичних для нього занять. Тільки не вибирайте те, що вам вже зовсім не по душі.

А раптом справа піде на ура? Тоді можна вивчити мову до кінця або перетворити гру на музичному інструменті в хобі. До речі, медики стверджують, що додаткового вивчення мови дозволяє відсунути навіть генетично обумовлене старече слабоумство на термін близько 5 років.

Сила є… і розум буде

Виконавчі функції мозку — це те, що забезпечує цілеспрямовану, вольову діяльність людини, дає йому можливість розсудливо міркувати і розумно вирішувати поставлені перед ним завдання. І ці функції, за дослідженнями вчених, безпосередньо пов’язані з роботою кардіореспіраторної системи (серцево-судинної + дихальної). Чим краще стан цієї системи, тим більше обсяг відповідних важливих областей нашого мозку. А значить — вперед в спортзал! Підтримання гарної фізичної форми — прямий шлях до здатності правильно вирішувати важливі питання і приймати адекватні рішення в літньому віці.

Стежками стежками наших звивин

Вражаюче, але все, що ми любимо і до чого звикли як до самого доцільному і зручним, поступово призводить до деградації мозку.

Будучи органом розумним і розважливим, він прагне знизити енерговитрати на виконання певних шаблонних операцій. Для цього їм створюються своєрідні програми, «макроси». Уявіть собі поступово зарастающую чагарником місцевість, по якій ви ходите одними і тими ж стежками.

 

Стежинки ці стають все більш утоптанными і перетворюються на дороги, а місцевість навколо — все більш непрохідною. Таким можна представити і наш мозок. Чим старше ми стаємо, тим складніше робити щось незвичне. Бачили, як старі люди освоюють звичайний телефон? Тому що підходящої стежки немає, а ломитися через кущі, що перетворилися в непрохідну гущавину, вже немає сил.

Щоб залишити якомога більше можливостей своєї мозкової діяльності до глибокої старості, ці зарослі поля потрібно як можна частіше навідуватись. Робити це можна за виконанням звичайних дій, але незвичайними, незвичними способами. Автор подібної методики Д. Дехканов виділив кілька дуже простих, але корисних прийомів.

  • Пробуйте нові продукти. Замість улюбленого йогурту або сиру візьміть інший або зробіть свій.
  • Не переглядайте фільми і не перечитуйте по другому разу книги. У світі стільки нового і цікавого, що на них і всього життя не вистачить! Міняйте жанри. Шукайте нову музику.
  • Ходіть новими маршрутами в звичні місця, наприклад, на роботу або в магазин. Нехай це буде довше, зате цікавіша.
  • Заводьте нових друзів і знайомих і міняйте формат спілкування зі старими. Вони майже напевно вас підтримають.
  • Відпочивайте і живіть по-іншому. Для цього необов’язково міняти країни. Звикли пити каву вранці, сидячи за столом? Встаньте і підійдіть до вікна. Навіть смак напою здасться вам іншим. Сідаєте на ванну, коли чистите зуби? Візьміть і сядьте на підлогу по-турецьки. Ви відчуєте, як від такої сущої нісенітниці може змінитися настрій і навіть плани на весь день. Міняти звички необов’язково на краще — іноді достатньо їх просто міняти.
  • Відмовтеся від звички критикувати. Замість цього шукайте позитивне і хваліть! Вийшов не той колір волосся, що очікували? Супер! Зелений відлив — це так сучасно! Перегородили дорогу до дому? Чудово! Скоро не буде цієї жахливої ями. Нова операційна система в робочому комп’ютері? Ось це так! Шукати зниклу панель управління — це такий цікавий квест!
  • Заведіть тварина. Або дітей. Ці вже точно зможуть перекроїти всі ваші усталені маршрути і шаблони.

Грайте в шахи

Шахи — це чудова, превосходнейшая профілактика старечого недоумства, в тому числі і у жінок. Таку інтелектуальну практику можна прописувати, як ліки, поряд з рекомендаціями гуляти на свіжому повітрі і правильно харчуватися. Вона розвиває еластичність мозку, сприяє розвитку нових нейронних зв’язків, змушує імпровізувати і змінювати шаблони. Завдяки шахам розвивається почуття часу, реакція, візуалізація, пам’ять, інтуїція. Однак навик гри потрібно розвивати змолоду. Партейка в шахи з подружкою — це так оригінально!

Згадайте, коли востаннє ви включали на повну свій мозок? Звична робота, навіть творча, не в рахунок, чомусь вже було сказано вище. Якщо не тренувати м’язи, вони атрофуються. Якщо всебічно не тренувати мозок, з ним буде те ж саме. Роки йдуть, і вони поступово беруть своє. Але не віддати їм ясний розум і тверду пам’ять — ваше повне право і цілком посильне завдання!

Залишити коментар