Як розвинути у дитини уважність

Розвиток уваги у дошкільнят є основоположним моментом в дитячій психології. Саме вміння концентруватися ми вчимо своїх малюків з самого раннього дитинства. Уважним дітям буде легше освоювати шкільну програму, а в майбутньому, уміння концентруватися на головному, допоможе стати успішною людиною.

Багато мам скаржаться на те, що їх діти не можуть довго займатися однією справою, часто відволікаються і швидко перемикаються на іншу діяльність. В подальшому, при виконанні завдань у дитячому садку або в школі, вони будуть відчувати труднощі, так як не зможуть ґрунтовно зосередитися.

Коли потрібно починати розвивати увагу у дітей

Як правило, розвивати у дитини уважність можна з самого народження. Для початку необхідно визначити причину, по якій малюк такий розсіяний. Це може відбуватися із-за наявності в оточенні яскравих і привабливих предметів, або дитина просто не зрозумів суті завдання, а, може, ви поставили перед ним надто складне завдання.

Почніть з спостереження, після чого ви зможете підібрати найефективніші вправи і методи поліпшення концентрації уваги.

Як організувати ефективне заняття

Щоб розвиток уваги у дітей було якомога ефективніше необхідно дотримуватися таких організацій, запропонованими досвідченими фахівцями.

  1. Під час заняття яким-небудь спільним з дитиною справою, дорослі самі не повинні відволікатися. Краще вимкнути джерела роздратування – телефон, телевізор та інші, які можуть відволікти вас під час заняття.
  2. Почавши одну діяльність, доведіть її до кінця, а потім приступайте до наступної.
  3. Проаналізуйте біоритм дитини. Заняття краще планувати в той час, коли він найбільш активний, а не тоді, коли він втомився від ігор та веселощів. Зазвичай це перша половина дня, після сніданку.
  4. Перевірити стан робочого місця, щоб воно було комфортним, зручним і добре освітленим. На столі повинні знаходитися тільки ті предмети, які необхідні для уроку, інші краще прибрати, щоб вони не відволікали дитину.
  5. Звертайте увагу на стан дитини і його настрій, не варто змушувати дитину займатися, якщо він чимось стурбований або захоплена іншою справою.
  6. Дотримуйтесь режим дня, щоб чергувати розумові і фізичні навантаження і не забувайте про денний відпочинок.
  7. Під час заняття не забувайте про перервах, пальчикових гімнастики та інших вправах.
  8. Вправи підбирайте відповідно з можливостями своєї дитини, враховуйте його сильні і слабкі сторони. Якщо у малюка щось не виходить, не будьте ж завзятими, відкладіть це завдання і візьміть що-небудь легше. Пізніше до нього можна повернутися і доробити. Не варто вибирати і дуже легкі завдання, інакше дитині швидко набридне навчальний процес.
  9. Після правильного виконання завдання, заохотите малюка, пригостивши чим-небудь смачненьким, або придумайте іншу приємну мотивацію.

Вправи для концентрації уваги

Розвиток уваги у молодших школярів і дошкільнят відбувається не тільки в процесі занять, але і у веселих і забавних іграх і елементарних вправах.

Можна починати вчити малюка концентрувати увагу з самого народження, для цього періодично показуйте йому чорно-білі картинки. Це може бути зображення тварин або просто орнаменти, такі як кола, клітини і так далі. Картинки повинні висіти на відстані не ближче ніж 40 см до рівня очей. Їх можна прикріпити до ліжечка, стінці в кімнаті або у ванній.

Всім відомо, що немовля не може розрізняти кольори. Тільки через якийсь час діти починають бачити жовті, червоні і оранжеві відтінки.

Коли малюк підросте, можна замінити чорно-білі картинки кольоровими. Чим старше дитина, тим різноманітнішими стають вправи і цікавіше гри.

Ось приблизні вправи, які сприяють поліпшенню концентрації уваги дітей.

«Графічні диктанти». Дані вправи підходять для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Вони вимагають максимальної зосередженості і посидючості.

«Запам’ятай і назви». Покажіть дитині картинку, на якій зображені кілька предметів чи тварин, після чого, сховайте картинку і попросіть малюка назвати все, що він запам’ятав.

«Зачарована літера». Це вправа для тих дітей, які вже знають букви алфавіту. Хоча, його можна використовувати і при разучивании конкретної букви.

Дайте дитині невеликий фрагмент друкованого тексту і олівець. Нехай він представить, що це чарівна паличка, а він чарівник. Попросіть його «заколдовать» — закреслити в тексті, наприклад, літери «А». Потім перевірте, чи не пропустив він ненароком.

Ігри на розвиток уваги

Сьогодні існує величезна кількість ігор, спрямованих на розвиток уваги у дітей. Це і ігри-головоломки, і конструктори, пазли і так далі. Крім цих захоплюючих занять можна пограти з дітьми в такі ігри:

«Ґудзик». Гра здатна розвинути не тільки дитячу увагу, але й пам’ять. Вона підходить як для дошкільнят, так і для школярів.

Для гри вам знадобляться два однакових набори кольорових ґудзиків. Важливо, щоб гудзики в кожному наборі були різними. Намалюйте на двох аркушах паперу ігрові поля і розділіть їх на клітини.

Мета гри: один гравець на своєму полі викладає малюнок з своїх ґудзиків, після чого, поле закривається. Завдання другого гравця – розташувати свої гудзики в такий же малюнок.

Починати потрібно з кількох ґудзиків, поступово збільшувати їх кількість і ускладнювати рисунок.

«Знайди відмінності». Перед дитиною кладуть дві однакові картинки, але одна дещо відрізняється від іншої. Ці відмінності і повинен знайти малюк. Такі завдання дозволяють не тільки розвивати увагу, але і навчають виділяти ознаки предметів і їх деталі, а також дозволяють розширювати кругозір. Можна порівнювати не тільки картинки, але і предмети.

«Де чий будиночок». Дуже цікава гра, яка обов’язково сподобається вашому малюку. Запропонуйте дитині малюнок, на якому зображені тварини та їхні будиночки. Вони пов’язані між собою заплутаними лініями. Завдання малюка провести поглядом по лінії від тварини до його будиночка.

Можна для початку спробувати провести пальчиком або олівцем, а коли в дитини почне виходити, можна спробувати зробити це тільки за допомогою очей.

Якщо ви будете приділяти час розвитку уваги дитини з дошкільного і в шкільному віці, то в майбутньому у вашої дитини не виникне проблем з уроками. Він буде уважно слухати на уроці все, що говорить вчитель. А дитина, який добре вчиться в школі, обов’язково зросте всебічно розвиненою особистістю.

5 простих ігор, в які можна грати з дитиною щодня щоб розвинути його увагу, розповідає експерт з розвитку та навчання дітей молодшого шкільного віку:

Залишити коментар