Як розвинути у дитини пам’ять

Проводячи заняття з підготовки дитини до школи, батьки відзначають, що маленьким дітям часто важко сконцентрувати увагу і запам’ятати пропоновану інформацію. Цілеспрямований розвиток пам’яті в дошкільному віці допоможе уникнути проблем із запам’ятовуванням, тим більше що хороша пам’ять багато в чому є запорукою розвитку інтелектуальних здібностей дитини. Погана пам’ять може бути також пов’язана зі специфічними особливостями роботи та розвитку маленької дитини, проте, ці випадки досить рідкісні і повинні діагностуватися виключно фахівцями.

Для того щоб розібратися як у дітей розвивається здатність запам’ятовувати, чому одна дитина запам’ятовують необхідне швидко і легко, а в іншого пам’ять погана, необхідно добре розуміти, що таке пам’ять і які механізми її розвитку.

Що таке пам’ять

Під пам’яттю розуміють здатність нервової системи людини фіксувати, зберігати і відтворювати інформацію. У маленьких дітей здатність запам’ятовувати дуже сильно обумовлена особливостями його вікової фізіології, від того, на якому етапі розвитку мислення знаходиться в даний час дитина.

Формування пам’яті, етапи

З моменту народження і приблизно до трьох років у дитини працює наочно-образна пам’ять, тобто основним стимулом до запам’ятовування служить візуальна інформація: колір предметів, їх форма; обличчя людей, їх голоси, інтонації.

На цьому етапі розвиток пам’яті відбувається в мимовільному порядку, малюк не докладає жодних зусиль до свідомого запам’ятовування.

Проте вже в цьому періоді можна приступати до елементарних вправ по тренуванню пам’яті.

Вправи для тренування пам’яті

«Згадай, що було на картинці»

Виберіть картинку з дитячої книжки або картку дитячого лото, на якій зображені кілька різних за кольором формою і призначенням предметів. Наприклад, на малюнку може бути зображено м’ячик, лялька і кубик. Розгляньте, як слід, з дитиною картинку, повторіть кілька разів, що на ній зображено. Потім закрийте картинку і попросіть дитину згадати, що було на ній намальовано. По мірі виконання завдання збільшуйте кількість предметів запам’ятовується на картинці.

«Наведи порядок»

Відтворіть просту побутову ситуацію, з іграшками, які любить грати малюк. Наприклад, для дівчаток це можуть бути ляльки і кухонне приладдя (іграшкова посуд, піч, маленький столик), для хлопчика – набір машинок, іграшковий гараж, паркінг.

Розставте приналежності в певному порядку: столик, на ньому тарілка, прилади, чашечка, серветка, посадіть поруч ляльку. Потім попросіть малюка на секунду відвернутися і змішайте предмети в довільному порядку. Дитині можна сказати, що налетів сильний вітер і все розкидав.

Запропонуйте йому попрацювати «рятувальником» і відновити положення предметів саме в тому порядку, в якому вони були до цього. Не квапте дитину в процесі виконання цього завдання, бажано щоб він робив його обдумано, використовуючи пам’ять.

У віці трьох-п’яти років у дитини активно наповнюється словниковий запас, тренується здатність міркувати і аналізувати. Тому наочно-образна пам’ять доповнюється наступним типом пам’яті, словесно-логічним.

У дітей з’являється виражене бажання запам’ятовувати, вони починають підходити до цього вибірково, вибираючи з різноманітності одержуваної інформації ту, яку вважають необхідною для запам’ятовування.

Очевидно, що розвиток пам’яті у дошкільників на цьому етапі буде сильно залежати від їх мотивації, і завдання батьків – простимулювати дітей таким чином, щоб завдання для тренування уваги та пам’яті викликали у них інтерес.

«Склади кубики»

Складіть невеликий ланцюжок (для початку використовуйте 3-5 елементів) з кубиків різних кольорів. При цьому кубики повинні бути однакового розміру і форми. Запропонуйте дитині побачити і запам’ятати, в якій послідовності лежали кубики. Потім малюк відвернеться, а ви перемішайте кубики, і запропонуйте йому відновити той порядок, в якому вони були спочатку.

Незважаючи на гадану легкість, це непросте завдання. Запам’ятати кольори і розташування трьох — чотирьох кубиків, можливо, і не складе труднощів, а ось якщо кубиків і відповідно кольорів більше? Відмінний спосіб проаналізувати рівень розвитку не тільки дитячого, а й батьківського пам’яті. Ця вправа дозволить не тільки розвинути у дитини увагу, але й закріпити знання кольорів і відтінків.

Вчимо вірші із задоволенням

Швидше всього, у цьому віці у дитини вже з’явилися улюблені вірші або їх герої – доктор Айболить, Муха-Цокотуха і т. д. Дітям подобається повторювати за батьками окремі рядки і строфи, тому ці моменти дуже легко і зручно використовувати для тренування слухової пам’яті, що дуже стане в нагоді під час навчання в школі.

Починаючи віршовану рядок, не читайте її до кінця, запропонуйте закінчити її малюкові самостійно, наприклад:

Добрий доктор… (Айболить)

Він під деревом… (сидить) – якщо дитина не може, задавайте навідні запитання, «що робить?»

Приходь до нього лікуватися… (і корова, і вовчиця) — «Хто?»

Для початку підбирайте невеликі чотиривірші, які добре римуються, прості і зрозумілі малюкові. Пропонуйте йому спочатку закінчити строфу, потім переходите до чотиривірші – таким чином, ви зможете вивчати віршики легко і без проблем.

Тренуємо пам’ять в побуті

Давайте дитині наступні завдання: кожен день, в певний час погодувати тварину (якщо такі є), полити квіти, витерти пил. Варіюйте завдання, тренуючи пам’ять – наприклад, ця квітка потрібно поливати теплою водою, а цього достатньо тільки побризкати листя. Поясніть дітям, як важливо, щоб вони запам’ятали саме такий порядок дій, і які наслідки може спричинити за собою їх неправильне виконання. Це дуже важливо для формування у дитини усвідомленого бажання запам’ятовувати.

Використовуємо навички логічного мислення

Ряд вправ на тренування уваги й пам’яті тісно пов’язаний з умінням дитини мислити логічно, з розвитком у нього навичок з узагальнення, класифікації та аналізу інформації.

«Їстівне-неїстівне» – найвідоміша та найпопулярніша гра серед молодших школярів. Один гравець стає попереду ряду інших гравців, і, кидаючи м’ячик, називає предмет, наприклад, «яблуко». Якщо предмет «їстівний» той гравець, якого кидають м’яч, повинен його зловити. Якщо ж предмет не їстівний, тоді, навпаки, відштовхнути м’ячик. Ця гра не тільки тренує увагу і пам’ять, але також навички по класифікації предметів, в даному випадку, за ознакою можливості або неможливості вживання в їжу.

Ця гра універсальна оскільки надає можливість для великої кількості варіацій: можна грати в «солодке-несолодке», «швидкий-повільний», «літає-нелетающее» (звірі, птахи, тварини).

Як правило, всілякі завдання на логіку також стимулюють розвиток пам’яті у дітей. Наприклад, завдання на продовження візерунка, відтворення правильної послідовності предметів, розподілу їх у тематичні групи.

Особливості процесів запам’ятовування у молодших школярів

Механічна пам’ять або осмислене запам’ятовування?

Цікаве питання, з яким напевно зіткнуться батьки в процесі занять з дитиною. Механічне запам’ятовування, іншими словами «зубріння», не вважається успішним способом тренування пам’яті, і не користується популярністю у педагогів та батьків. Цілком справедливо вважається, що добре запам’ятовується те, що було проаналізовано, осмислено і стало зрозуміло дитині.

Однак є цікавий нюанс: у дітей 2-3 років в силу особливостей їх розвитку, переважає механічна пам’ять, наприклад, починаючи повторювати за дорослими окремі строфи і чотиривірші, вони часто не до кінця розуміють їх зміст. При цьому малюкам дуже подобається темп і рима віршів, тому вони із задоволенням декламують сподобалися рядки.

Цією особливістю дитячої пам’яті успішно користуються викладачі іноземних мов, саме тому вважається, що навчання мовам буде ефективно, якщо воно розпочато в самому ранньому віці.

Поступово механічне запам’ятовування витісняється осмисленим, і вже у молодших школярів потребу в заучуванні і «зубріння» повинна бути відносно невелика. Однак певні елементи механічного запам’ятовування будуть актуальні ще якийсь час на уроках іноземної мови.

Важливо:

Необхідно стежити за рівнем словникового запасу дошкільнят і молодших школярів, так як його недостатність може стимулювати потребу в сліпому «заучуванні», а не в поясненні того чи іншого явища своїми словами.

Повторення – мати навчання?

Багато педагогів вважають ефективним такий метод тренування пам’яті, як багаторазове повторення. Цей Метод дійсно доступний і простий, проте його активне використання викличе у молодших школярів нудьгу і небажання виконувати одні й ті ж завдання кілька разів. Між тим дуже важливо, щоб саме в початковій школі у дітей зберігався живий інтерес до процесу навчання. Тому завдання на повторення для молодших школярів повинні бути різноманітні і містити елементи гри.

Розвиток пам’яті у дітей – важливе завдання, у рішенні якої батьки не повинні керуватися власним негативним досвідом, думаючи приблизно так: «та у мене теж завжди була погана пам’ять», «це у нас сімейне» і т. д. Здатність запам’ятовувати і користуватися згодом результатами запам’ятовування тренується так само, як вміння швидко рахувати в умі, важливо лише підійти до процесу тренування пам’яті з розумінням особливостей цього процесу.

Цікаві ігрові методики з розвитку пам’яті дошкільників:

Залишити коментар