Як розробити руку після зняття гіпсу?

Після перелому і видалення гіпсу чи зняття апарату Єлізарова, коли перелом був досить складний, і кісткові уламки потрібно ретельно зафіксувати не можна вважати руку повністю здоровою. Після декількох місяців вимушеної нерухомості м’язи починають атрофуватися, кровонаповнення здійснюється в менших кількостях – з’являється набряк м’яких тканин.

При переломі руки порушується цілісність плечової кістки, передпліччя, кісток фаланг кисті, ліктьового суглоба.

Найбільш часто трапляються травми п’ясткових і променевої кісток передпліччя, шийки плечової кістки. Їх правильне зрощення і відновлення функції верхньої кінцівки є дуже важливою завданням – без цього практично неможливо повернути повноцінне життя.

Тому потрібно знати, як розробляти руку після перелому, щоб не пошкодити кісткову мозоль, і одночасно не допустити її наростання?

Симптоми і види перелому руки

У більшості випадків травми рук відбуваються після падіння.

Основні ознаки перелому:

 • неприродне положення кінцівки;
 • рухливість у нехарактерній області;
 • при пальпації чується тріск;
 • біль;
 • сильний набряк;
 • нижче місця перелому кінцівку прохолодна, саме місце травми «горить» — це викликається порушенням кровопостачання, у людей більш старшого віку виникає тромбоз, який дуже небезпечний.

При відкритому переломі з’являється виражене кровотеча, при закритому – в місці надлому через кровотечі виникає пульсація. У цьому випадку у місці перелому виникає виражена гематома. При пошкодженні нервів може з’явитися частковий параліч.

Вид перелому залежить від таких факторів:

 • від розташування лінії зламу – лінія знаходиться на кістки, між кінцем і тілом кістки, на кінці кістки – диафизарная, метафизарная, эпифизарная форми;
 • від характеру і напряму лінії зламу – поздовжня, паралельна, з осколками, зірчаста…;
 • від кількості травмованих кісток – множинний або ізольований;
 • є зміщення;
 • руху уламків – стабільні і нестабільні.

Деякі травми поєднуються з кістковим вивихом, розривами нервів і судин.

У цьому разі завдання, як розробити руку після зняття гіпсу, значно ускладнюється.

Перші вправи

Набряк, який з’явився при носінні гіпсу, відразу не спадає. Щоб його усунути, необхідно виконувати наступні вправи:

 • відновлення моторики починається з самих елементарних дій – пензлем травмованої руки необхідно спробувати відривати шматочки пластиліну і скачувати їх у кульки;
 • обертання кисті – здоровою рукою слід собі допомагати, але не прикладати значних зусиль, щоб не пошкодити кісткову мозоль;
 • стискання тенісного м’яча або еспандера;
 • перекочування по долоні 2 тенісних м’ячів.

Ці прості вправи рекомендовані для відновлення кровопостачання, розробити руку з їх допомогою не вийде – для цього потрібен спеціальний комплекс лікувальної фізкультури.

Основна методика відновлення

На якому б рівні не відбулося травмування кісткових тканин, реабілітація полягає у відновленні функціональності кінцівок.

На цьому етапі необхідно вирішувати наступні завдання:

 • усунення застійних явищ;
 • повернення тонусу м’язів і еластичності суглобів;
 • повернення рухливості;
 • усунення застійних явищ.

Щоб упоратися з поставленим завданням, необхідно провести комплекс заходів, в який входять: масаж, лікувальна фізкультура і фізіолікування.

Необхідно в щоденний раціон ввести продукти, в яких є необхідні для відновлення кісткової тканини вітаміни і мінерали, або пропити збалансований вітамінний комплекс

Розтирання можна проводити вдома самостійно, найефективніший засіб для відновлення кровопостачання – масло кедра. Комплекс вправ підбирає спеціаліст в залежності від виду перелому та місця його дислокації.

Перед виконанням лікувальної гімнастики бажано провести самомасаж, щоб підготуватися м’язи. Професійний масажист допомагає розробити кінцівку більш ефективно, але в домашніх умовах робити це доведеться самостійно.

Як розробити руку після перелому плечової кістки

Відразу після зняття гіпсу після перелому плечової кисті доведеться розробляти не тільки м’язи навколо травмованої області, але і на всій руці – атрофія сталася внаслідок вимушеної нерухомості. Перед початком занять слід розігріти м’язи – для цього їх розтирають здоровою рукою.

Кілька вправ, які необхідно виконувати щодня в обов’язковому порядку.

 1. Перекочування м’яча по столу або вертикальній стінці;
 2. Розгладження пальцями вертикальної і горизонтальної поверхні, потім на площину поміщають всю кисть – амплітуда рухів збільшується поступово;
 3. Підйом плечей до підборіддя і обертання плечовими суглобами;
 4. Руки перед грудьми сплетені в замок. Спочатку їх згинають і розгинають на горизонтальній поверхні – для цього слід розташуватися перед столом – надалі вправа виконується навісу;
 5. Кругові рухи сплетеними і витягнутими перед грудьми руками;
 6. Вільні погойдування руками;
 7. Доцільно підключити вправи з гімнастичною палицею, яку кладуть на спину. При її підйомі або поворотах з палицею рук, при поверненні у вихідне положення, вона буде стимулювати кровопостачання в області лопаток.

Як розробляти руку після перелому ліктьового суглоба

Масаж суглоба при початку реабілітації протипоказаний – перед виконанням вправ розминають м’язи плеча і кисті.

 1. Катання м’яча або палицею по горизонтальній поверхні;
 2. Виконується стоячи – підкидають і ловлять м’яч – амплітуда, на яку рука відводиться від тіла, поступово розширюється;
 3. Згинання і розгинання рук у ліктьових суглобах – руки зчеплені в замок або окремо;
 4. Обертання руки в ділянці ліктьового суглоба.

Якщо вправи приносять біль, то в першому періоді реабілітації їх можна виконувати в теплій ванні.

Як розробити руку після апарату Єлізарова

Зазвичай апарат Єлізарова встановлюється при переломі променевої кістки, щоб уникнути зміщення уламків. Реабілітаційний процес в цьому випадку має деякі нюанси.

Після зняття апарату в м’якої тканини залишаються ранки, тому енергійних рухів слід уникати, щоб уникнути кровотеч.

Повноцінне відновлення починається тільки після загоєння ран – для того, щоб вони швидше затягнулися, їх обробляють антисептиками і протизапальними засобами місцевої дії.

Вправи виконуються ті ж – починають з відновлення дрібної моторики.

Нюанси відновного періоду

Якщо ти правша, а зламав ліву руку – то відновний процес може значно затягнутися. Звичка все робити правою рукою в цьому випадку тільки заважає –поки ліва рука була нерухома, без неї навчилися обходитися, і це не приносило великих незручностей.

Неможливо вирішити проблему, як розробити ліву руку, якщо ти правша, без заподіяння собі дискомфорту. Потрібно не тільки виконувати лікувальну гімнастику, але і постаратися не забувати, що на лівій руці вимагається навантаження, і намагатися її використовувати для здійснення побутових дій.

Подібної стратегії необхідно дотримуватися, якщо ти – лівша, а зламана права рука.

Допомагає прискорити час реабілітації фізіотерапевтичне лікування:

 • озокерит;
 • лікувальні грязі;
 • струми різної частоти;
 • парафін.

Заняття в басейні дозволяють розслабитися всім м’язам, у зв’язку з чим виконання вправ
полегшується.

Категорично протипоказані в період реабілітації всі навантаження і дії, які викликають біль у травмованій області. Не можна ставити хворий руці пасивні навантаження – переносити тяжкості, виконувати вправи на турніку. Будь зсуви в області перелому і порушення цілісності кісткової тканини можуть не тільки заподіювати біль і викликати набряк і рефлекторні скорочення м’язів, але і привести до розростання кісткової мозолі – на ній з’являються «шпори» або «вуса».

Усунення подібних ускладнень можливе тільки за допомогою операції, а значить – відновний процес доведеться знову повторювати.

Повне відновлення функціональності травмованої кінцівки можливе лише після дотримання всіх рекомендацій лікаря.

Залишити коментар