Як проявляється зневоднення організму: симптоми у дорослих і дітей

Зневоднення (дегідратація) — це патологічний процес, який полягає у втраті організмом значної кількості рідини, що може призвести до незворотних наслідків.

Зневоднення організму не є захворюванням — навпаки, у багатьох випадках воно може бути результатом якоїсь тяжкої недуги. Ризик виникнення зневоднення є в будь-якому віці – і в дорослого і дитини – тому потрібно розуміти, що воно з себе представляє і як уникнути цього стану.

Як проявляється зневоднення

Зневоднення виникає, коли кількість вживаної рідини набагато нижче виробляється в організмі і залишає його у вигляді сліз, поту, сечі і ін Зневоднення вираховується по відношенню до початкової маси тіла і оцінюється з урахуванням того, наскільки велику загрозу життю воно представляє для організму людини.

Згідно класифікації, яку широко використовують у медичній практиці і на якій засновано лікування, існують наступні ступені зневоднення у дорослих і дітей у будь-якому віці:

 •  легка — втрата води (маси тіла) становить 3%, загрози для життя немає; зустрічається досить часто в повсякденному житті;
 • середня — втрата води 6%, незначна загроза для життя;
 • важка — втрата води 9%, що становить реальну загрозу для життя;
 • критична — втрата води 10%, часто закінчується летальним результатом.

При зневодненні організму симптоми у дорослих залежать від стадії процесу і патології, яка призвела до цього стану.

Симптоми при легкому ступені зневоднення організму:

 • сухість у роті;
 • спрага;
 • в’язка слина;
 • зниження апетиту;
 • слабкість, сонливість, млявість;
 • різке зменшення кількості сечі.

В подальшому наростає слабкість, приєднуються головні болі, болі в суглобах і м’язах ніг, спини, печія, постійний дискомфорт в шлунку («шлунок варто»), запор, кількість сечі мізерна, вона темного кольору. Шкіра стає сірою, сухою і в’ялою,

Коли втрата рідини становить до 6%, при середньому ступені зневоднення, ознаки зневоднення організму у дорослої людини стають ще більш вираженими і представляють незначну загрозу для життя, т. к. в процес втягується серцево-судинна і дихальна системи:

 • з’являється тахікардія — серцевий ритм частішає до 100 ударів у хвилину;
 • виникає задишка в спокої – частота дихання стає більше 20 на хвилину;
 • кількість сечі різко знижений при відсутності сечовипускання до 12 годин і більше;
 • підвищується температура тіла (без ефективності жарознижуючих засобів).

Ознаками зневоднення організму тяжкого ступеня, коли втрата рідини становить до 9%, є:

 • нудота та неодноразова блювота;
 • марення, порушення свідомості аж до його втрати;
 • надзвичайна сухість шкіри (вона зморщена, при її зминанні повільно повертається у вихідне положення).

При критичної втрати води в 10% функції органів і систем життєзабезпечення остаточно порушуються, оскільки в організмі недостатньо рідини, щоб зберігалося нормальне кровопостачання. Людина впадає в кому, може наступити летальний результат.

При зневодненні організму симптоми, особливо в початкових стадіях, оцінюються всі одночасно і з урахуванням обставин, які призвели до такого стану. Не можна по одному — двом з них вирішити, що відбувається з людиною, і поставити діагноз.

Зневоднення організму у дитини — симптоми

Зневоднення організму дуже небезпечно для дорослих і особливо літніх людей, але для дитини будь-якого віку може стати загрожувати життю станом.

Батьки повинні уважно спостерігати за найменшими змінами в поведінці і зовнішньому вигляді, т. к. зневоднення організму дитини, симптоми якого такі ж, як у дорослого, може призвести до непередбачуваних наслідків. Якщо у дитини з’явилися сухість шкіри, мови, губ, немає сліз при плачі, він млявий і примхливий, відмовляється від їжі, рідко мочиться і невелика кількість сечі, у нього піднімається температура і прослуховується прискорений пульс, можна припускати, що розвинулося зневоднення.

Лікування повинно бути негайним і не в домашніх умовах: терміново потрібно викликати швидку і чекати кваліфікованої допомоги лікарів.

Зневоднення організму — що робити?

Корисно знати, що робити при зневодненні організму. Лікування цього важкого стану зводиться до того, щоб усунути небезпечні симптоми і відновити нормальний об’єм рідини.

Коли всі ознаки вказують на те, що у дитини або дорослої людини є легка ступінь зневоднення організму, лікування в домашніх умовах припустимо під наглядом дільничного лікаря або педіатра.

Лікування повинно включати дії, які потрібно зробити негайно:

 1. Необхідно помістити хворого в спокійне місце з вільним доступом свіжого повітря.
 2. Давати воду невеликими порціями до повного відновлення нормального стану, коли симптоми зневоднення зникнуть. Можна дати посмоктати кубики льоду.
 3. У разі, якщо зневоднення виникло в результаті перегріву, потрібно підняти ноги, підклавши під них подушку.
 4. На лоб, руки, тулуб можна накладати прохолодні компреси або, якщо одяг з натуральних тканин, змочувати її водою.
 5. Використовувати в жомашних умовах вентилятор для більш ефективного охолодження.

Необхідно знати, що робити при зневодненні організму у дорослих, якщо це не пов’язано з перегрівом, а стало результатом отруєння, інфекції або якогось іншого захворювання (травми з втратою крові, кровотечі, цукрового діабету, порушення обмінних процесів).

Якщо стан не відноситься до тяжких, потрібно, перш за все, відновлювати кількість втраченої рідини. Задоволення спраги недостатньо. Після того, коли це відбудеться, і симптоми зневоднення зійдуть нанівець — коригувати за рекомендацією лікаря лікування основного захворювання або стани, викликав зневоднення.

Зневоднення — що пити?

Оскільки у житті доводиться стикатися часто, особливо влітку, з подібними ситуаціями і у дитини, і у дорослої людини, потрібно чітко представляти, як вчиняти при зневодненні організму, що треба пити.

Для стабілізації водно — електролітного балансу, тобто для заповнення солей і мікроелементів, у воду можна додавати сольові розчини або пити їх окремо. З цією метою використовуються напої, розроблені для спортсменів — вони багаті мінеральними солями і вітамінами.

Можна в звичайну воду додавати Регідрон, Електроліт або інший розчин для регідратації (Гастроліт, Гидровит, Орасан, Орсоль, Регидраре — вони випускаються у вигляді порошків або гранул для швидкого розчинення у воді). Сольовий розчин готується самостійно: можна додати у воду чайну ложку солі.

Таким чином, при легкому ступені зневоднення організму лікування — це не просто напій, а надмірне пиття. Пити необхідно не тому, що хочеться, а тому, що треба.

Лікування, спрямоване на відновлення рідини в організмі, називається регидратацией. Рідина тим активніше всмоктується зі шлунка в кров, чим більше її температура наближена до температури тіла. Лікування повинно проводитися розчином з температурою, максимально близькою до температури тіла.

Зневоднення організму у дитини легкого ступеня лікується в домашніх умовах аналогічно. Регідратація проводиться сольовими розчинами, при їх відсутності дається достатня кількість рідини малими порціями протягом доби. Обсяг вираховується з урахуванням симптомів, що визначають дефіцит рідини у дитини. Слід прагнути до зникнення цих симптомів. Маленькій дитині можна почати давати в домашніх умовах пити через трубочку, грудного можна поїти через шприц без голки.

Всі інші випадки зневоднення як у дорослих, так і у дітей, вимагають негайної госпіталізації та лікування в умовах стаціонару, а не домашніми зусиллями.

Залишити коментар