Як проявляється мікроспорія, і наскільки небезпечний лишай?

Мікроспорія у дорослої людини або дитини є вкрай неприємним дерматологічним захворюванням, яке провокується грибками роду Микроспорум і вражає переважно шкіру (у рідкісних випадках у патологічний процес втягуються також нігтьові пластини). Найбільш поширеною серед людей вважається мікроспорія волосистої частини голови.

У побуті таке захворювання найчастіше називають стригучим лишаєм зважаючи особливостей його перебігу і проявів. Симптоми даної патології вкрай специфічні – вони проявляються у формуванні своєрідних бляшок на поверхні шкіри.

Часом, коли уражається голова, на поверхні епідермісу утворюються досить об’ємні червоні плями, а волосся на цих місцях починають стрімко випадати, утворюючи на колишніх місцях своєї локалізації характерні лисини і залисини.

Напевно ви не раз чули від мами настанову про те, що чіпати бродячих тварин не можна – у них може бути лишай. Принаймні, у більшості з нас це переконання сформувалося ще в глибокому дитинстві. І дійсно, тварини є основними переносниками збудників мікроспорії. Тому лишай у людини може виникнути на тлі контакту із зараженою твариною – досить просто погладити його шерсть там, де локалізуються патогенні мікроорганізми, щоб автоматично потрапити в групу ризику.

Звичайно, у всіх нас різний імунну відповідь і різні бар’єрні функції, і деякі люди можуть навіть не відчути яких-небудь негативних проявів. Але деяких мікроспорія, що називається, «вбиває наповал», в результаті чого вони набувають хронічну грибкову інфекцію і втрачають більшу частину волосся на голові.

Мікроспорія: особливості та шляхи зараження

Мікроспорія гладкої шкіри є одним з рекордних за поширеністю грибкових захворювань. Мабуть, змагатися з нею в цьому плані може хіба що грибок стопи. Зараження даним захворюванням відбувається миттєво, тому вам варто звернути увагу на те, як виглядають тварини, з якими ви часто спілкуєтесь».

Потрапивши на певні ділянки шкіри, гриб швидко впроваджується в них і починає активно розмножуватися. При розташуванні грибка поблизу від волосяних цибулин, його спори починають проростати, деактивувавши і руйнуючи її (саме з цим процесів пов’язане активне випадання волосся при стригучому лишаї).

До речі, саме волосяні мішечки є улюбленою середовищем існування цієї патогенної флори. Гриби оточують волосся (уражаються не тільки цибулини, але і кутикули), формує своєрідний чохол і щільно заповнює фолікулу своїми суперечками.

Найбільш часто зараження відбувається від кішок, дещо рідше – від собак. Власникам «вусатих-смугастих» настійно рекомендується утримувати вихованця тільки вдома, якщо він домашній. Деякі люди роблять велику помилку, відпускаючи кота або кішку «погуляти» на вулиці. Такі «прогулянки» можуть завершитися не тільки приплодом, але і різноманітними захворюваннями, які переносять бродячі тварини. Так, гуляють коти і кішки частіше інших приносять в будинок глисти і лишай.

Обидва захворювання можуть передатися людині, особливо дитині, імунітет якого розвинений ще не так активно, як ваш. Так може, варто просто стерилізувати свого домашнього улюбленця, замість нескінченних «російської рулетки»?

До речі, саме діти уражаються стригучим лишаєм найчастіше. Це пов’язано з тим, що їх волосяний покрив, включаючи той, що на голові, ще незміцнілий і не такий щільний, як у дорослих людей.

Лікування даної патології має проводитися комплексно і спільно, якщо ви захворіли, ваш вихованець та інші члени вашої родини. Врахуйте, що ви можете постійно заражатися від одного і того ж предмета, на який потрапили ороговілі клітини епідермісу носія грибка.

Що стосується грунту, вона не є джерелом інфікування практично ні в якому разі – спори, як і самі грибки, в ній досить швидко інактивуються, а потім, через 1-3 місяці, остаточно гинуть.

Протягом інкубаційного періоду у зоонозних мікроспорії проходить 5-7 днів. Інкубаційний період, як правило, відрізняється відсутністю будь-яких проявів захворювання. У зв’язку з цим зараженої людини не ізолюють, і він залишається в суспільстві, мимоволі заражаючи оточуючих. Таке дуже часто відбувається в дитячих садах і школах – деколи не потрібно мати вдома «гуляє» тварини, щоб заразитися таким захворюванням.

Симптоматика і клінічна картина

Виявивши у себе симптоми і впевнившись в їх природі, важливо почати лікування мікроспорії як можна швидше, щоб зберегти волосся на голові, якщо це поки можливо.

Першою ознакою мікроспорії у людини, як правило, є формування на поверхні шкіри характерних вогнищ.

Вони володіють такою структурою:

  1. Опуклі, ніби припухлі;
  2. Червоні або рожеві;
  3. Чітко обмежені.

Зазвичай вогнища оточені яскраво-червоною облямівкою, яка формує своєрідне «колечко». Такі симптоми мали б стурбувати вас у будь-якому випадку, навіть якщо гіперемії і гіпертермії шкіри всередині «колечка» поки не відзначається. Тим більше що запалення має властивість швидко нейтралізуватися, дозволяючи самостійно. На місці колишнього розташування вогнища шкіра стає рожевою, але з характерним лущенням.

Кількість вогнищ при мікроспорії гладкої шкіри зазвичай небагато – від одного до п’яти.

Всі вони мають невеликий розмір, їх діаметр варіюється в межах 0,5-1,5 див. Найбільш часто вони розташовуються в області обличчя, шиї, грудної клітки і плечей. Суб’єктивні відчуття при даному захворюванні практично повністю відсутні, однак у деяких пацієнтів виражений несильний свербіж.

У людей з деякими особливостями шкіри, наприклад, атопиков (страждають хронічним атопічним дерматитом), всі ознаки можуть бути розмитими – грибок в їх випадку тривало маскується під спалах дерматиту, і його досить важко диференціювати.

Мікроспорія волосистої частини голови відрізняється більш специфічними проявами:

  • Освіта вогнищ (зазвичай вони досить великі – від 2 до 5 см в діаметрі) переважно на тім’яної, скроневої і макушечной частини голови;
  • По краях вогнищ можуть бути відсіви;
  • Почервоніння, набряклість, наявність дрібних білих лусочок на поверхні вогнищ;
  • Тьмяність і раптова слабкість волосся, що ростуть з ураженого місця (буквально через кілька днів вони обламуються до рівня 4-6 мм від поверхні шкіри голови, ніби виглядаючи підстриженими, звідки і виникло розмовне назва хвороби);
  • «Пеньки», які залишилися від «стрижених» волосся виглядають слабкими, вони покриті своєрідною біло-сірою плівкою, яка і є спору гриба;
  • Якщо волоски пригладити в певному напрямку, вони залишаться саме в такому положенні, на відміну від здорових волосся, які швидко повертаються у вихідну позицію.

Виявивши у себе або своєї дитини симптоматику даного захворювання, необхідно якомога швидше звернутися до дерматолога.

Діагностика і терапія

Діагностують стригучий лишай практично відразу – у нього досить специфічні симптоми, щоб їх можна було ставити під сумнів. Проте, якщо у людини в анамнезі фігурують дерматологічні захворювання, під які може маскуватися грибок, тут важливо провести більш ретельне діагностування.

Традиційно мікроспорія виявляється шляхом лабораторного дослідження біоматеріалу, отриманого методом зіскрібка шкіри з ураженого її ділянки. Додатково можуть проводитися люмінесцентні та культуральні тести.

Лікування мікроспорії полягає в місцевому нанесенні протигрибкових мазей і паст. Внутрішньо антімікотікі приймаються тільки у виняткових випадках, оскільки подібні ліки здатні сильно нашкодити печінки. Якщо паразитарному процесу приєдналася інфекція, можуть бути призначені антибіотики. При вираженому запаленні рекомендують приймати комбіновані глюкокортикоїдні гормони.

Системна терапія обов’язково проводиться при ураженні волосся.

Профілактичні заходи включають своєчасну ізоляцію хворого в стаціонар. Його речі підлягають знищенню, оскільки є повністю зараженими. У школах і дитячих садах важливо проводити регулярні обстеження. У групу ризику автоматично заносяться родичі хворих, а також особи, які постійно з ними контактували. Якщо захворіло ваша тварина, його важливо піддати повноцінної протигрибкової терапії (вуличні тварини в даному випадку знищуються).

Будьте здорові!

Залишити коментар