Як пройти детектор брехні та чи можна його обдурити?

Знати правду хочуть всі – чоловіки і дружини, роботодавці, працівники правоохоронних органів і т. д. Іноді це бажання доходить до того, що людям доводиться проходити тестування на поліграфі. Ті, кому випадає така доля, в свою чергу, хочуть знати інше – як пройти детектор брехні, а якщо в цьому є необхідність, то і обдурити його.

За запевненням тих, хто таке тестування проходив, обдурити поліграф можна, хоча і досить складно.

Як працює поліграф?

Детектор брехні являє собою пристрій, здатний фіксувати кров’яний тиск, серцевий ритм, мозкову активність і навіть імпульси шкіри. Аналізуючи всі ці показники, поліграф і робить висновки про те, бреше досліджуваний чи ні.

Принцип роботи детектора брехні заснований на тому, що людина, яка говорить неправду, хвилюється, нервує, що і фіксується пристроєм.

Перевірка на ньому – це завжди стрес для тестованого людини, тому в більшості випадків хвилювання у нього є, навіть якщо він не бреше. Щоб вловити імпульси, які свідчать про те, що людина бреше, проводиться підготовка до процедури. Вона полягає в невеликому інтерв’ю, що складається з простих запитань, відповідь на які оператор пристрою точно знає. Наприклад, він може запитати про те, як звуть тестованого, на який день тижня або число припадає перевірка на детекторі брехні і т. д.

Мозок людини реагує на слова, які, по суті, є зовнішніми подразниками, і коли він відповідає на ці питання, пристрій фіксує серцевий ритм, частоту дихання, пульс.

Перевірку можна пройти за 1,5-2 години, але в деяких випадках процедура може зайняти більше часу. Серед питань, які задаються, є суттєві і несуттєві, які потрібні швидше для контролю стану досліджуваного і фіксування реакцій організму. Задаються суттєві і несуттєві питання на детекторі упереміш, і це допомагає визначити помилкові відповіді, якщо досліджуваний хоче обдурити пристрій.

Оператор поліграфа перед початком процедури повинен пояснити її суть, поцікавитися, чи комфортно досліджуваний себе почуває. Якщо людина відчуває дискомфорт, відповіді можуть бути помилковими.

Навіщо проходять поліграф?

Випадків, при яких може з’явитися така необхідність, чимало.

Ось найпоширеніші з них:

 • Пройти перевірку на детекторі брехні доведеться при оформленні на роботу в МВС. Це не дивно – співробітники подібних структур повинні відповідати численним вимогам, бути готовими до виконання своєї, часом нелегкій роботі психологічно. Людина, яка бажає стати співробітником МВС, що має бути морально і емоційно стійким.

Дізнатися про «темні» сторони людини, подробиці його минулого, які можуть свідчити про те, що претендент не зможе виконувати свої обов’язки. Сьогодні в МВС детектор використовується і для доведення або спростування вини підозрюваних. Іноді це взагалі єдиний спосіб зробити це;

 • Не тільки МВС, але і багато інші організації, які працюють у різних напрямках, сьогодні бажають протестувати своїх співробітників і претендентів на вакансії з допомогою детектора брехні. Багато хто вважає такий підхід примхою керівництва, але пройти тестування їм все одно доводиться. Найчастіше такі процедури проводяться для того, щоб переконатися, що працівники підприємства не будуть красти, але може бути і багато інших причин для того, щоб попросити їх пройти детектор брехні.

Наприклад, роботодавець за допомогою пристрою може з’ясовувати, чи вживає співробітник або претендент на вакансію алкоголь або наркотики, не чи є у нього ігрової залежності, кримінального минулого, наміру передавати секрети підприємства конкурентам або іншим особам. Що стосується того, що мається на увазі під крадіжкою, якщо вам потрібно пройти детектор брехні, то під ним розуміють привласнення будь-яких матеріальних цінностей, які йому не належать. Коли тестування проводиться за ініціативою роботодавця, то під крадіжкою може матися на увазі навіть присвоєння канцтоварів;

 • Нерідкі випадки, коли на проходження тестування наполягає один із подружжя, щоб викрити другого в зраді або переконатися в тому, що такої не було. Зазвичай це відбувається в ситуації «не спійманий – не злодій». Один з пари може підозрювати другого в невірності, але доказів, крім особистих відчуттів та спостережень, не мати. У цьому випадку детектор брехні допоможе з’ясувати правду.

Якщо в розпорядженні МВС є поліграф, то на більшості підприємств і тим більше у звичайних людей його, як правило, немає.

Як бути, якщо є необхідність в тому, щоб пройти тестування? У цьому випадку потрібно звернутися до поліграфологові, який виїжджає на місце з усім необхідним обладнанням.

Перш ніж запросити його, потрібно з’ясувати, скільки коштує така послуга у різних фахівців. В середньому вартість її становить близько 80$-100$. У вартість послуг входить і виїзд спеціаліста на місце. Деякі поліграфологи пропонують свої послуги за ціною, що менше на порядок, але якість їх може бути теж не дуже високим.

Перш ніж зупинити свій вибір на послуги того чи іншого фахівця, вивчіть, скільки коштують їхні послуги, і це не означає, що потрібно вибрати того, хто запитує найбільшу ціну. При виборі важливо ознайомитися з рекомендаціями та відгуками про фахівця.

Протипоказання до тестування

Перш за все ви повинні знати, в яких випадках проходити детектор не можна в силу того, що результат з великою часткою ймовірності буде хибним.

Протипоказаннями до тестування є:

 • Психічні розлади у людини;
 • Перебування в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння або у стані абстиненції (похмілля);
 • Не варто проходити тестування вагітним жінкам. По-перше, це стрес для майбутньої мами, тому змусити її проходити процедуру не може ніхто на увазі небезпеки зашкодити жінці і її майбутньому маляті. По-друге, детектор може давати помилкові результати, оскільки психоемоційний стан вагітної жінки нестабільно;
 • Нездужання, виснаження організму, перевтома;
 • Прийом психотропних препаратів;
 • Простудні захворювання;
 • Наявність больових відчуттів;
 • Важкі хвороби серцево-судинної, дихальної системи.

У всіх цих випадках детектор може не розпізнати брехню і правду через нестабільність та порушення фізіологічних реакцій.

Як правильно пройти тестування на поліграфі?

Якщо вам нема чого приховувати, нервувати не варто.

Хвилюванням ви можете нашкодити, оскільки поліграф при ньому може сприйняти правдиву відповідь за брехню. Будьте впевнені в тому, що результат процедури буде позитивним для вас. Це допоможе налаштуватися на неї, успішно її пройти.

Не намагайтеся пригадати всі події вашого життя, відповідайте на питання спеціаліста спокійно, інакше виникає ризик, що між якимись спогадами і вашим відповіддю може виникнути дисонанс, а це призведе до того, що поліграф запідозрить брехня.

Багато з тих, хто вже пройшов поліграф, рекомендують не давати виправдань і пояснень відповідей на запитання, а відповідати потрібно намагатися автоматично.

Чи можна обдурити поліграф?

Вважається, що немає, але насправді це можливо. Якщо вам є що приховувати, і ви боїтеся бути викриті у брехні, намагатися обдурити пристрій можна, але зробити це буде дуже непросто.

Незалежно від того, боїтеся ви бути визнані изменщиком, бажаєте вступити на роботу в МВС, але знаєте, що деякі події вашого життя не дозволять вам це зробити, або ж не бажаєте, щоб про якісь ваші огріхи дізнався майбутній або нинішній роботодавець, успішно пройти детектор брехні вам допоможуть такі поради:

 • Можна спробувати не виспатися перед процедурою. У цьому випадку реакції вашого організму будуть дещо уповільненими, що і допоможе обдурити поліграф;
 • Відволіктися від питання правильних відповідей на них допоможуть і больові відчуття. Так, щоб «не спалитися», деякі досліджувані, наприклад, підкладають під ногу канцелярську кнопку, яка весь час приносить біль, відволікаючи від процесу тестування;
 • Абстрагуватися від запитань допоможе відволікання думок на інші питання – на ті, на які ви відповіли так, як вам треба відповісти на питання. Таким чином ви для себе підміняєте питання, і це допоможе «не спалитися» на брехні;
 • Деякі люди взагалі намагаються не думати про будь-яких питаннях, наспівуючи про себе пісні, читаючи вірші або навіть подумки рахуючи овець.

Потрібно врахувати і те, що досвідчений поліграфолог всі ці хитрощі знає, тому зможе викрити вас у нечесності і спробі обдурити поліграф.

Скількох зусиль це вам не варто було б, постарайтеся заспокоїтися і відповідати на питання не нервуючи і навіть автоматично. Кажуть, що це допомагає успішно пройти поліграф, навіть якщо вам є що приховувати.

Залишити коментар