Як привчити дитину до горщика

Наші батьки та бабусі маленьких дітей привчали до горщика мало не з народження. Але тоді це була життєва необхідність: пральні машини були рідкістю, а одноразовими підгузками користувалися тільки за кордоном. Звичайно, як стверджують лікарі, психологи та інші фахівці, можна дійсно почати привчати до горщика хоч з двох місяців.

Раннє привчання дітей до туалету полягає в тому, що самі батьки вчаться відловлювати моменти сечовипускання і випорожнення кишечника і біжать висаджувати малюка. Діти в такому віці ще не вміють контролювати свої позиви і не усвідомлюють, для чого потрібен горщик. Але дитину слід навчити усвідомлено ходити в туалет.

І робити це слід не раніше, ніж коли йому виповниться 1,5 року, коли фізіологічно і психологічно діти готові сприймати ходіння на горщик. Також радять привчати не пізніше 2,5 років.

Коли час прийшов

Малюк готовий навчитися ходити на горщик, якщо він вже вміє/може :

  • вставати, нагнутися і сісти навпочіпки;
  • піднімати невеликі предмети з підлоги, перекладати їх;
  • розуміти мову дорослого;
  • повідомити про свої потреби словами, звуками або жестами;
  • залишатися в сухому підгузку протягом двох годин;
  • спорожняти кишечник приблизно в однаковий час доби;
  • відчувати дискомфорт у мокрих штанях.

З чого почати

Якщо вирішено привчати до горщика до року, то треба почати з высаживаний (і займаємося тільки садінням). Це означає, що кожен раз, коли ми думаємо, що дитина хоче або може попісяти, беремо його під ніжки, злегка розставляємо їх в сторони і тримаємо над тазиком/раковиною/ванною і туалетом.

Близько 1,5 років вже вчимося безпосередньо сідати на горщик. Якщо дитина старше 2-х років, то все одно спочатку потрібно висаджувати над тазиком, тільки це вже займе менше часу.

Наступний етап – це відмова від підгузків. Для початку відмовляємося ходити в підгузниках будинку, потім ще під час сну, а в подальшому і на прогулянках. Відмова від підгузників – це вже половина шляху. Якого віку би не був ваш дитина, калюж в будинку не уникнути, навіть якщо в 3 роки знімете підгузки. Чим раніше почнете бігати з голою попою, тим швидше дитина буде вчитися, а не переучуватися.

Якщо дитина скандалить

Бувають випадки, що дитина зовсім відмовляється писати поза підгузника: скандалить, плаче і робить свої справи тільки коли надінуть підгузник. В такому разі під час чергових істерик треба обійняти малюка, пожаліти, але продовжити чекати, поки він зробить справу без підгузника. У такій складній справі важливо залишатися мамі наполегливою і послідовною. Необхідно дати зрозуміти дитині, що тепер писати він буде по-іншому.

Період ходіння з голою попою (або просто в трусиках/штанях без підгузників) потрібен, щоб малюк вивчив свої органи, побачив процес сечовипускання і дефекації, а також відчув дискомфорт від спорожнення під себе.

Що це і навіщо

Коли процес більш або менш налагоджено, починаємо безпосереднє привчання до горщика. Для початку влаштуйте дитині знайомство з горщиком: розкажіть, що це таке і коли його потрібно використовувати. Нехай горщик стоїть у кімнаті. Тоді малюк зможе досліджувати цей новий предмет, а ви зможете швидко зреагувати і встигнути посадити його на горщик. Для цього вам треба вміти відслідковувати позиви малюка: перед сечовипусканням дитина зазвичай завмирає, а перед дефекацією – крекче. Найкраще діти вчаться на прикладі. Можна показати на іграшці, у якому є отвір для зливу води, як вона «пісяє» в горщик, або на прикладі інших дітей, хто вже навчився користуватися горщиком.

Як мотивувати малюка

Пропонуйте дитині пописати в горщик перед сном і після сну, перед виходом на вулицю і після. Не забувайте, що невдалі спроби користування горщиком не повинні викликати негативних емоцій з боку батьків (достатньо висловити розчарування), а вдалі спроби повинні супроводжуватися похвалою. Наприклад, можна давати в якості заохочення наклейку і приклеювати на горщик за вдалу спробу. Можна просто висловлювати невдоволення. Пояснювати, що писати на підлогу погано, а в горщик добре.

Намагайтеся дитини мотивувати. Він повинен зрозуміти, що ходити на горщик потрібно не батькам, а саме йому. Наприклад, дитина не пописав перед виходом на вулицю, описався під час прогулянки – значить йдемо додому.

Інший приклад: якщо дитина завжди дивиться мультики на дивані і як описав його, то треба дати зрозуміти, що сьогодні не вийде подивитися мультфільми, адже диван мокрий.

Якщо дитині більше 1,5 років, то активно включаємо його в процес прибирання за собою. Вручаємо ганчірку або совок. Беремо дитину на руки і допомагаємо йому самому все прибрати. Бігати полоскати і знову мити. Робимо прибирання в 4 руки, кожен раз супроводжуючи словами: «Добре б все це робити в горщик».

Як тільки ваш малюк опанує навички користування горщиком будинку, можна починати відмовлятися від підгузника під час прогулянок, а після – і на нічний сон.

Врахуйте, що діти все одно будуть іноді писатися по ночах. Головне, пропонуйте горщик перед сном.

Якщо ночами завжди пісяє, то треба висаджувати (кожні 3-5 годин). Висаджуйте в різний час, щоб зрозуміти, коли дитина дійсно готовий пописати. Якщо рідко пісяє (один раз в тиждень), то немає необхідності висаджувати. Якщо дитині близько 2 років, то будимо його і просимо пописати на горщик, а потім спати далі.

І наостанок: доктор Комаровський вважає, що навіть якщо малюка спеціально не вчити ходити на горщик, то, маючи цей туалетний предмет в будинку, він сам навчиться до 4-5 років, побувавши в дитячому саду.

Залишити коментар