Як прищипувати рослини?

Прищипувати паростки – значить сощіпувати трав’янисту верхівку зростаючого пагона. Після такої процедури частина пагона починає швидко деревеніти і товщати, листя – темніти, а приховані бруньки – набухати. Якщо прищипнути рослину як можна раніше, то вже через тиждень на двох верхніх бруньках почнуть з’являтися нові сильні пагони і листочки.

З якою метою це робиться?

Прищіпування – це своєрідне стимулювання рослин, завдяки якому можна отримати більший і якісний урожай.

Досягається це наступним шляхом:

  • Перетворення скелетних розгалужень у гілки обрастаючого типу. Приміром, коли недавно посаджених деревах починає з’являтися велика кількість однорічних, але вже досить сильних розгалужень, вже на наступну весну майже всі їх потрібно сильно укорочувати або зовсім вирізати, щоб не допустити формування надто густої крони. Виходячи з цього, можна дати логічну відповідь на те, навіщо прищипують плодові рослини: цим домагаються завчасного ослаблення зайвих пагонів і закладки цінних плодових бруньок;
  • Прискорити визрівання деревини і закінчення росту молодих посадок, яким належить пережити холодну зиму. Тут немає чітких правил того, як прищипувати ті або інші рослини, головне – зробити пинцировку у час, близький до природного закінчення росту, тобто, в кінці липня–середині вересня в залежності від кліматичної зони. Занадто рано гальмувати рослина не потрібно, інакше ефект буде абсолютно зворотний: воно почне вторинний активний ріст і, швидше за все, не зможе повноцінно перезимувати. В даній ситуації прищипують абсолютно все зростаючі верхівки, не звертаючи уваги на їх розташування і рівень розвитку;
  • Відрегулювати силу розвитку і зростання провідника і всіх скелетних утворень дерева. Це дає можливості досягти і підтримувати нормальний розвиток однорічних бічних розгалужень, щоб потім з них вибрати нові розгалуження скелетного типу. Така процедура особливо актуальна при правильному формуванні сортів дерев з пониклым видом крони.

Досвідчені садівники наполягають на тому, що як важливо правильно і своєчасно прищеплювати плодові рослини. Такі процедури, доповнені установкою розпірок і підтягуванням гілок, цілком можуть замінити собою виснажливу ежевесеннюю обрізку всього саду.

Стимулювання кімнатних рослин

Щоб сформувати красиву крону, важливо знати, як правильно прищипувати кімнатні рослини. Пинцировке підлягають верхівки, і спрямована вона на значне подальше активне розгалуження і пробудження бічних бруньок. Квітучі кімнатні і вічнозелені посадки допустимо прищипувати цілорічно, але найкраще це робити під час їх інтенсивного росту. Знову ж таки, для різних сортів пінцировка має своє значення.

Наприклад, якщо правильно відщипнути квітучі відгалуження у фуксії, то можна відтягнути поява і розкриття суцвіть, тоді як для всіх інших така ж процедура стане потужним стимулом для утворення бічних пагонів і їх наступного цвітіння.

Саме таке можна сказати по відношенню до кімнатного лимона. Коли довжина його бічні відгалуження досягне 20-25 см, їх слід обов’язково прищипнути, надаючи кущу штамбову форму. Спочатку на головному паростку прибираю всі боки, створюючи повноцінний стовбур, а потім вже пинцируют саму верхівку.

Як підсумок – залишилися сильні пагони починають активно рости і розвиватися, утворюючи пишну плодоносящую крону. Тепер ви розумієте, як і навіщо прищипувати кімнатні рослини, головне – враховувати тонкощі зростання кожного окремого виду.

Пінцировка городніх посадок

Починаючому городникові не завадить дізнатися, які рослини і коли прищипують. У більшості випадків, цій процедурі піддаються огірки і помідори. У випадку з останніми, дорослі рослини общипываются за 30-40 діб до передбачуваного закінчення збору врожаю, причому укорочення підлягають всі точки зростання, бутони і навіть нова зав’язь. Все це необхідно для того, щоб останні повноцінні помідори змогли добре визріти.

Що означає поняття «прищипнути рослина» доведеться дізнатися шанувальникам високих і гібридних сортів томатів, які можуть рости буквально до нескінченності.

Останній раз їх верхівку пинцируют за один місяць до настання осінніх заморозків. Над останньою зав’яззю забирається точка зростання, і усуваються усі можливі наступні суцвіття.

Тепер про те, навіщо потрібно прищипувати огірки, особливо ті, які вважаються самоопыляемыми. Справа в тому, що головний стебло у них є носієм чоловічих квіток, які не дадуть ніякої зав’язі. Жіночі суцвіття знаходяться тільки на бічних пагонах, що і пояснює необхідність активації їх появи і розвитку.

Новачки, які займаються розведенням огірків в теплиці, часто просять показати покроково, як прищипувати огіркові рослини, забуваючи вказати їх гібрид.

А адже саме цей фактор є вирішальним, і від того, наскільки буде відповідати схема пинцировки і сорт культур, і буде залежати весь урожай.

Як бачите, все ж варто повною мірою освоїти мистецтво прищипування, оскільки саме воно стане запорукою активного і результативного росту, розвитку, формування і плодоношення всіх садових, одомашнених і городніх культур.

1 Коментар
ЩШвіАпрель 9th, 2016 3:28 пп

Чула, що для того щоб рослини росли так би мовити в ширину, а не довжину, їх треба прищипувати. А ось як це зробити?
У мене виріс з насіння мандарин. Таке довге стебло з листочками. Спочатку було зовсім пряме, тепер стало трохи в бік нахилятися. Як би зробити так, щоб воно не росло просто прямо в висоту?

Залишити коментар