Як правильно відпочивати, щоб перемогти хронічну втому?

Невміння відпочивати так само сумно, як і невміння працювати, тому що погано відпочив людина — і працівник так собі. Пройшли вихідні, повернулися з відпустки, а відчуття таке, ніби нічого такого й не було? Значить, щось ми робимо не так.

Як треба і як не треба відпочивати, щоб відновити сили і підготувати себе до нових трудових подвигів?

На повну котушку!

Повноцінний відпочинок багатьом представляється як щось епічне, грандіозне, з перельотом в далекі країни, якщо мова йде про відпустку. Чи асоціюється з організацією заходів місцевого масштабу у вихідні — виїзду на пікнік, походу в гості чи, на худий кінець, в кіно, гулянки до ранку.

А якщо нічого такого не намічається або не виходить, то і відпочинок як би відкладається до кращих часів. Що ми маємо в підсумку? Або відпочиваємо так, що після цього потрібен ще один вихідний, або зовсім ніяк.

Набагато важливіше — порядок у будинку

Присвячувати вихідні домашнім справам — ще вона пряма доріжка до синдрому хронічної втоми. Ніхто не каже, що будинок потрібно пустити на самоплив. Але якщо розглядати неробочі дні виключно як можливість переробити всі справи в будинку, то у нас є для вас погана новина: переробити їх всі неможливо. А на роботу ви прийдете без сил і всяких ознак ентузіазму.

Зробив діло — гуляй сміло!

А не зробив — так і не заслужив. З раннього дитинства нас щосили привчають до праці як до життєвої необхідності номер один — буквально з загрозою перетворитися знову на мавпу. Досить згадати, чого варті всі народні прислів’я та приказки про лінь. Не дивно, що в свідомості формується чіткий стереотип, що лінь — це порок, а не зробивши справу, відпочивати не належить (принаймні, сміливо — це точно). І відпочинок перетворюється на синонім лінь, всіляко засуджується голосом совісті і не дає ні повністю розслабитися, але продуктивно відновитися.

Працюєш сидячи — відпочивай стоячи!

З одного боку, з цим начебто і не посперечаєшся, втомився сидіти — разомнись. З іншого — сидячи люди зазвичай працюють головою, і мало хто з працюючих стоячи розуміє, що розумова праця анітрохи не легше фізичного. І тим, хто дійсно з головою занурюється в роботу, але цілий день сидить на стільці, начебто якось і незручно після цього відпочивати. Та й оточуючі люблять нарікати: цілий день сидів у своєму офісі та, бачте, втомився.

Ні в якому разі не відкидаючи користі і необхідності фізичних навантажень, все ж перефразуємо знамениті рядки поета і скажемо так: працюєш сидячи — відпочивай лежачи. Тільки недовго, в міру власних енерговитрат. А потім можна і в спортзал.

Для відпочинку теж потрібні сили

Звучить парадоксально, але так воно і є. В стані повного перевтоми сил не залишається ні на що, навіть сон біжить від виснаженого мозку. А адже хочеться і погуляти, і почитати книжку, і просто поспілкуватися з друзями. Якщо є можливість, краще відпочивати маленькими порціями, ніж натрудиться до упаду і впасти в знемозі. Завжди намагайтеся зробити перерву до того, як відчуєте перевтома.

Рутина

Життя як щоденне подорож з пункту А в пункт Б і назад, одні і ті ж слова і особи, одні і ті ж дії і декорації… На тлі всього цього втрачається відчуття, що все відбувається тут і зараз. Живемо на автопілоті і спимо на ходу. Нічого не цікаво, все відомо заздалегідь.

Життя милосердна, і, якщо людина втомлюється жити і втрачає інтерес до всього, вона просто тихо і непомітно йде. Зовні це проявляється як нескінченна втома, і ніякої відпочинок не допомагає її з себе скинути…

Що робити? Міняти свої звички і розпорядки. Зрушувати все, що у вашій повсякденності пріколочено не так сильно, що вже неможливо зрушити. Ні, сім’ю залиште в спокої — тренуйтеся на собі. Ходіть новими маршрутами, готуйте та смакуйте нові страви, змініть імідж або хоча б піжаму і горнятко для кави, сходіть в гості до забутих друзів, влаштуйте розвантажувальний день для своєї квартири. Якщо ви зможете зрушити з місця великоваговий паровоз рутини власного життя, це буде найкращим відпочинком ваших останніх років.

Відповідність чужим очікуванням

Чи довго ви зможете простояти навшпиньки? Швидше за все, немає. Між тим, робити щось подібне багатьом доводиться постійно відповідати очікуванням коханої людини, начальника, підтримувати статус серед друзів та імідж в колективі і т. д. Це втомлює, важко і в абсолютній більшості випадків нікому не потрібно. А адже часто і відпустку ми собі влаштовуємо у відповідності зі своїми бажаннями, а з чужими очікуваннями. Воно нам треба?

Позитивне ставлення до роботи

Позиціонувати роботу як напружена праця, а вільний час як відпочинок від неї — небезпечна пастка для самого себе. Якщо по 8-10 годин кожен день ви «на рудниках», то ніякого відпочинку не вистачить, щоб реабілітуватися після такого каторжної праці. Ми не закликаємо ставитися до роботи як поїздці на курорт, але якщо вона наповнена сенсом і приносить задоволення, то відновлення після трудового дня відбувається швидше, легше і продуктивніше. Не можеш поміняти роботу — зміни ставлення до неї, це загальновідома істина.

На закінчення можна сказати, що ні один із видів фізичної або розумової перезавантаження не є універсальним. У кожній сфері діяльності свої правила відпочинку. Оптимально поєднувати розслаблення з навантаженням — мистецтво індивідуальне. Якою повинна бути ця навантаження, кожен вирішує для себе сам. Але відпочивати потрібно навчитися так, щоб якщо не скучити, то хоча б забути про те, від чого втомилися.

Залишити коментар