Як правильно розрахувати овуляцію при нерегулярному циклі

При регулярних менструаціях встановити період настання овуляції досить просто. Однак у випадку нерегулярність циклу обчислити конкретний час виходу сформувалася яйцеклітини з домінуючого фолікула вельми проблематично.

Як розрахувати овуляцію при нерегулярному циклі?

Чому збивається цикл?

Нерегулярний цикл в якійсь мірі вважається патологічним станом жіночого організму. У нормі проміжок між настанням критичних днів становить приблизно 21-35 днів. Всі інші випадки ідентифікуються лікарями, як відхилення, при яких день овуляції може настати як на початку, так і в середині циклу.

Які чинники провокують подібні збої?

 • істотні коливання ваги;
 • гормональний дисбаланс;
 • постійні стреси;
 • гінекологічні хвороби;
 • прийом гормональних препаратів;
 • вагітність.

Також причини нерегулярних місячних можуть критися в порушення роботи ендокринної і нервової систем, які опосередковано впливають на рівень гормонів в організмі.

Що таке овуляція?

Нерідко жінки, які планують вагітність, говорять про настання овуляції. Що означає цей термін? Це період, в який відбувається розрив фолікула і вихід готової до запліднення яйцеклітини. Вона залишається активною протягом 24 годин, які просто «зобов’язана» зустрітися з дієздатним сперматозоїдом.

Для того щоб завагітніти, жінці необхідно точно визначити день циклу, який відбудеться вихід дозрілої яйцеклітини. Як правило, він наступає на 10-14 день після закінчення критичних днів. Однак при нерегулярних місячних точно з’ясувати час овуляції досить важко.

Як визначити дні овуляції?

Як завагітніти при нерегулярному циклі?

Існує маса способів, які дозволяють впоратися з проблемою і точно визначити момент виходу дозрівших яйцеклітини. Проте слід розуміти, що нерегулярність місячних може свідчити про наявність проблем зі здоров’ям, тому перш за все, потрібно пройти обстеження у гінеколога.

Які методи обчислення періоду овуляції пропонує сучасна медицина?

 • тест-системи;
 • проведення УЗД;
 • розрахунок в онлайн-калькуляторах;
 • клінічний моніторинг гормональних змін;
 • періодичні вимірювання базальної температури.

Щоб зрозуміти, які з вищезазначених способів дійсно дають позитивний результат, розглянемо кожен з них більш докладно.

Тест-системи

Для точного визначення часу виходу дозрілої яйцеклітини можна придбати спеціальні тести, які є практично в будь-якій аптеці.

Існує два типи смуг для проведення тестів:

 • У якості «реагенту» виступає урина. Як і в звичайних тестах, досить помочитися на смугу, щоб з’ясувати рівень лютенизирующего гормону в організмі;
 • У якості «реагенту» використовується слина. Необхідно змочити слиною смужку і чекати появи відповідних індикаторів.

При нерегулярних місячних лікарі рекомендують спостерігати за перебігом критичних днів не менше півроку. Щоб вирахувати сприятливий для запліднення день, необхідно взяти за основу самий короткий цикл.

Проведення УЗД

Даний метод є одним з найбільш точних. Завдяки знімках можна побачити готовий до розриву домінуючий фолікул. За його станом обчислюють точний час виходу яйцеклітини.

Коли приходити на УЗД?

 • Проводити огляд за допомогою УЗД фахівці рекомендують вже з 7-8 дня циклу;
 • Коли розміри фолікула збільшаться до 20 мм, це буде свідчити про його швидкий розрив;
 • Після передбачуваного періоду овуляції бажано зробити знімок, на якому буде видно, стався розрив фолікула чи ні. При позитивному результаті жінка, швидше за все, завагітніла.

Клінічний моніторинг

Як вже зазначалося, причин для нерегулярного циклу місячних вдосталь і в більшості випадків вони пов’язані з гормональним дисбалансом. Щоб уточнити сприятливий для зачаття період, роблять відповідні аналізи сечі і крові.

Підвищення концентрації певних гормонів в організмі свідчить про наближення дня овуляції. Завдяки такому моніторингу вдається точно з’ясувати години, в які станеться розрив фолікула і вихід дозрівших яйцеклітини.

Вимірювання базальної температури

БТ або базальна температура точно вказує на зміни в організмі жінки, що дозволяє з’ясувати оптимальні для запліднення дні. Як правило, заміри роблять в порожнині рота, піхва або ж прямій кишці. Для отримання більш точних результатів, лікарі не радять в процесі вимірювань міняти місце установки термометра.

Що необхідно для розрахунків?

Бажано придбати звичайний ртутний термометр і періодично робити виміри, за якими в перспективі побудується графік. По горизонтальній осі відзначатимуться дні реєстрації температури, а по вертикальній – сама температура.

Як здійснити розрахунок?

 • Заміри бажано проводити вранці до підйому з ліжка;
 • Щоб не «скомпрометувати» точність вимірювань, намагайтеся активно рухатися. Це неминуче призведе до підвищення температури тіла;
 • Результати бажано сильно не округляти, оскільки рахунок буде йти буквально на десяті частки;
 • Після запису останнього результату, яка відбудеться в кінці циклу, всі точки на графіку з’єднайте.

Результати вимірювання базальної температури

Про що свідчать результати на графіку? В період розвитку фолікула, який триває близько двох тижнів, БТ тримається на рівні приблизно в 37-37.2 градуси. Перед самим початком овуляції вона може знизитися на кілька десятих градусів. А в момент розриву фолікула вона різко підвищується мінімум на 0.4 градуси. Саме це і вважається оптимальним для того, щоб завагітніти.

Розрахунки онлайн-калькулятором

Чи можна застосовувати онлайновий калькулятор для розрахунку овуляції при наявності нерегулярного циклу? На більшості медичних і жіночих сайтів пропонуються калькулятори, завдяки яким жінки можуть уточнити початок овуляції навіть у разі нерегулярності місячних.

Як він працює?

 • Програма у вигляді календаря пропонує ввести день початку критичних і загальна кількість днів у всьому циклі;
 • Натиснувши відповідну кнопку («пуск», «розрахунок»), програма визначає оптимальний день для запліднення.

Як такий калькулятор працює?

В основі таких програм лежить математичне вираз: від тривалості всього циклу віднімається 17 днів.

Це говорить про відсутність чогось надприродного в онлайн-розрахунках. Оскільки програми не враховують параметричні дані конкретної жінки (анамнез, зріст, вік) сильно сподіватися на точність вимірювань не доводиться.

Чи можна з’ясувати початок овуляції при нерегулярних місячних?

Існує мінімум п’ять ефективних методів, що дозволяють більш-менш точно визначити момент виходу сформувалася яйцеклітини з фолікула. Завдяки їм вдається точно з’ясувати оптимальний період для зачаття.

Залишити коментар